Örgü Kırlent Yapımı – Afrika Çiçeği Motifli Dekoratif Yastık Yapımı

Afrika çiçeği motifi ile örgü kırlent yapımı

Merhaba Hanımlar sizler için bu gün salonlarınız süsleyecek Afrika çiçeği motifli dekoratif örgü kırlent yapımı paylaşmak istiyorum. Bu altıgen motifi kullanarak 4 örgü yastık 1 adet de koltuk örtüsü yapıp salonunuza değişik bir hava katabilirsiniz.

Örgü örmeyi öğrenen hanımlar örgü kırlent yapımı işini çok seviyor. Artık hanımlar modern eşyalar içerisinde görünüşü ve dokusu itibari ile zarif örgü modelleri tercih ediyorlar.

Afrika çiçeği örgü kırlent yapımı

Afrika çiçeği örgü kırlent yapımı

Ve değişik örgü çiçek motifleri ile çok güzel bebek battaniye modelleri, salonunuz için örgü kırlent örnekleri, koltuk örtüleri, örgü hırka modelleri ve yelek modelleri yapabilirsiniz. Dilerseniz bunları satabilirsiniz de.

Eskiden evde kırlent yapımı yaygındı ve hep evlerimizde el yapımı kırlent modelleri olurdu. Şimdi hazır ürünler var. Fakat artık hanımlar eskisi gibi maddi imkan darlığından değilde şıklığı ve zarifliğinden dolayı örgü kırlent modelleri tercih ediyor.

Videolu Anlatımla Afrika Çiçeği Motifi Yapımı

Kırlent yapımı tığ işi örgü işleri arasında yapımı oldukça kolay ve çok zevkli bir örgü işidir. Bundan sonrada sizlere sık sık çeşitli tığ işi kırlent yapımı örnekleri ve anlatımlarını paylaşacağız. Tığ ile çeşitli örgü motifler yaparak, rengarenk çiçek motifleri örerek bu motifleri birleştirdiğinizde harika örgü yastık kırlent modelleri yapabilirsiniz. Genç kızlar çeyizleri için rengarenk örgü yastık kılıfı yapabilir.

Resimlerle adım adım dekoratif örgü kırlent yapımı

Çiçek motifli bu örgü kırlent yapımı anlatımı için açıklamalar her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

Öncelikle istediğiniz renkleri belirleyin hatta eğer simden hoşlanıyorsanız size tavsiye ederim . Sihirli Halka (bilmeyen arkdaşlarımız ÖRGÜ TEKNİKLERİ SİHİRLİ HALKA YAPIMI dan bakabilirler) mızın içine 12 adet ikili trabzan yapalım (ikili trabzan nasıl yapılır merak edenler için ) ve her trabzanın arasına 1 adet zincir çekelim. Orta motifimizi istediğiniz kadar yapın sıkılınca renk değiştirirsiniz.

Motifimizin adın yabancıların değimi ile African Flower Türkçe de ise Afrika çiçeği motifi olarak geçmektedir. Afrika çiçeği motifi yapımını çok detaylı olarak burada anlattık dilerseniz buradan bakabilirsiniz.

Örgü kırlent yapımı için öncelikle örgü kırlent modeliniz içi boyuna göre 30-40 tane altıgen motif yapmalısınız, yada hangi çiçek motifini tercih ediyorsanız artık.

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

Rengimizi değiştirelim. 1 zincir çekerek oluşturduğumuz boşlukları doldurma zamanın geldi.  Her boşluğumuza 2 adet ikili trabzan yapıp arasına 2 adet zincir çekelim. Şimdi sırasına göre yazıyorum .

İpimiz taktık 2 adet zincir çektik başlangıç için 1 adet ikili taranzab yaptık. 2 adet zincir çektik gene aynı kutucuğa 2 adet daha ikili trabzan çektik. Böylece ilk kutucuk doldu. İkinci kutucupğa geçerken araya zincir çekmeyelim ki modelimiz oluşmaya başlasın.

Afrika Çiçeği Motifi Yapılışı

Zincir çekmeden devam ediyoruz. 2 adet ikili tarbzan, 2 cincir ara için, 2 adet ikili trabzan, zincir çekmeden yan kutucuğa gene 2 adet ikili trabzan, 2 ara zinciri, 2 adet ikili tarabzan.

Mantık şu, kutucukların içinde bulunan ikili trabzanların arasında 2 adet zincir çekerken kutucuk atlarken çekmiyoruz. Umarım buraya kadar anlaşılmıştır.

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

3 sıramıza geldik. Eeee biz renk değiştirmedik ama sizler bu konuda özgürsünüz. Renk dağılımları tamamen size ait. Şimdi geçen sıramızda 2 adet zincir çekmiş olduğumuz alanlarda işimiz. Onların içini dolduracağız .

Hatta burada sizlere küçük bir püf noktası vermek istiyorum bu model ve diğer bu şekilde yapılan modeller için  şimdi eğer içine dolacak olan trabzan sayısı az ise genelde 1 zincir çekmeyi tercih ediyoruz.

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür – Kolay Parmaksız Eldiven Yapımı

Mesela 4 trabzana kadar ama içine dolduracağımız. Trabzan sayısı 8 kadar ulaşacaksa 2-3 zincir çekmekte fayda var. Bunu  neden yapıyoruz  ? Derseniz örgümüzü çok kasmasın  ya da çok bol bırakmasın diye .

Gelelim  anlattığımız motife. 2 zincir çektiğimiz alana 7 adet ikili trabzan yapalım. Zincir çekmeden diğer kutucuğu dolduralım olur mu. Motifimiz iyice büyümeye başladı. Arada sıra bitimlerinde el ütüsü yapmayı ihmal etmeyelim olur mu.

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

Sıra geldi 4. sıramıza. Renk değiştirdik. Bu bölümde sık iğne tekniği kullandık .Takip eden arkadaşlar bilirler. Ben daha çok ÇAKMA SIK İĞNE tekniğini kullanmayı seviyorum.

Tekniğimizi bilmeyen arkadaşlarımız tığ işi örgü teknikleri bölümünden çakma sık iğne tekniği nasıl yapılır göz atabilirler. Çakma sık iğne kullanırsanız değiştirdiğiniz renk burada yaptığımızdan daha belirgin olacaktır.

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

Beşinci sıramızda renk değişimi yaptık ikili ve üçlü trabzan ile motifin etrafını, bütün çevresini dolandık.

Peki burada neden böyle yaptık biliyor musunuz ? Motifimiz oldukça girintili çıkıntılı ve o çıkıntıları düzleyip 6 gen oluşturmanın temellerini atıyoruz şimdi.

3 Boyutlu Küpe Çiçeği Yapımı – Üç boyutlu Örgü Çiçek Yapımı Videolu

Örgü çiçek motifimizin yüksek kısımların da ikili trabzan alçalan kısımlarında üçlülü trabzan kullanırsanız motifin kenarları düzleşip aynı çizgiye gelecektir.

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

Bitmiş olan bölümde son yapmış olduğumuz yeşil renkli sırayı beyaz olarak kullandık doğal olarak motif bağlantılarında da beyazı tercih ettik 🙂

Videolu Anlatımla Dekoratif Örgü Yastık Yapımı

Afrika çiçeği motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı

Afrika çiçeği motifi yapımını hepsini bitirin güzelce bir el ütüsü yapın ve renk ayarlamaları için düz bir zemin üzerine yayın derim ben. O zaman birleştirirken hangi renk hangisinin yanında olduğu daha net görünecektir .

Sizlere bu Afrika çiçeği motifi örgü kırlent yapımı için 2 adet motif birleştirme tekniği tavsiye ediyorum. Birincisi modelimizde olduğu gibi trabzan ile motif birleştirme. Diğeri de kontürle motif birleştirme tekniği. Her ikisi de bu model için oldukça güzel duruyor. Teknikleri incelemek için tığ işi örgü teknikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hanımlar bu güzel konumuzun da sonuna geldik bir başka güzel örgü anlatımı konumuzda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın. Allah’a emanet olun.

Facebook Yorum
4
3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe