Örgü Kalemlik Yapımı – Örgü Kalemlik Kutusu Nasıl Örülür

Örgü Kalemlik Yapımı Resimli Açıklamalı

Hanımlar bugün sizlere gök kuşağı gibi renk geçişli örgü kalemlik yapımı konusu anlatacağım. Hiç daha önce örgü kalem kutusu yaptınız mı veya örgü kalemlik yapmayı denediniz mi ? Bu konuda sizlere hem videolu anlatımla örgü kalemlik yapımı nı hemde resimlerle adım adım örgü kalemlik nasıl yapılır onu anlattım.

Aslında daha basit, çok pratik yapılan örgü kalemlik modelleri var. Ben içlerinden en güzle görüneni seçtim. Bunu yapmak istedim. Daha önceden sizlere örgü kalemlik modelleri paylaştığım güzel bir konum var. Bu konuya bir takipçimiz yorum yazmış ve çocuğum için üstünde isim yazılı kalemlik yaptırmak istiyorum demişti.

Örgü kalemlik yapımı - Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Örgü kalemlik yapımı – Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Bende ücretli örgü yapan bir kaç arkadaşa yönlendirdim. O zaman aklıma geldi bir tane en güzellerinde üstünde isim yazılı örgü kalemlik yapayım ki insanlar görüp kendisi de yapabilsin istedim.

Ben üstüne düz iğne ile isim işlemesi yaptım. Sitemizin ve youtube kanalımızın ismini yazdım. Sizde kendi çocuğunuzun ismini yazabilirsiniz.

Şimdi gelelim örgü kalemlik nasıl örülür bunu anlatmaya.

Resimli anlatımla örgü kalemlik yapımı

Örgü kalemlik yapımı - Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Burada sırayla kullanacağımız renkleri dizdik. Siz sade örerek de  kalem kutunuzu örebilirsiniz.

Sırayla renklerimiz – fuşya pembe , mor, koyu mavi, petrol mavi, koyu yeşil, açık yeşil, açık sarı, koyu sarı, kavuniçi, açık kırmızı, koyu kırmızı, koyu kul pembesi. Toplamda bize 12 tane renk ip gerek.

Not: Ben elimde olan fazla ilerden kullandım. Dolayısı ile kullandığım iplerin hepsi aynı kalınlıkta değildi. Ondan benim modelimde küçük dalgalanmalar var bunun sebebi iplerin kalınlık farkı. Sizde aynı kalınlıkta ip kullanırsanız çok düzgün duracaktır.

Gök kuşağı renklerinde örgü kalemlik yapımın için gerekli malzemeler

  • 12 tane renk akrilik örgü ipi, beyaz örgü ipi
  • Beyaz fermuar
  • Makas
  • 3 numara tığ
  • Beyaz iğne iplik
  • Kalın iğne

Bilmemiz gereken tığ işi örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • Sık iğne
  • İkili trabzan yapımı

Sihirli halka yaparak başlıyoruz ve sonra iki zincir çekiyoruz. Bu halkaya 12 tane ikili trabzan yapıyoruz. Başlangıçta yaptığımız iki tane zinciri de trabzan olarak sayıyoruz.

12 trabzan yaptıktan sonra halkamızı oluşturan ipin ucunu tutup halkayı  sıkıyoruz ve ikinci zincire batıp sırayı birleştiriyoruz. Sonra iki tane zincir çekiyoruz ve her trabzan tepesine iki kere batıp iki tane ikili traban yapıyoruz. Sırayı tamamlayınca ikinci zincire batıyoruz ve sırayı birleştiriyoruz.

Üçgen Motif Yapımı – Tığ İşi Motifler Ve Yapılışları Anlatımlı – Hobi İşleri

Sonra iki tane zincir çekiyoruz. Bu sırada da her tarbzana iki kere  batıp iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Sırayı tamamlayıp birleştiriyoruz, bir tane zincir çekiyoruz. Bu sıradan sonra hep  sık iğne yapıyoruz, diğer tarafa gelene kadar.

Sırayı tamamlıyoruz son bir tabzan kala onu örmüyoruz boş bırakıyoruz, bir tane zincir çekip geri dönüyoruz. Boş bırakacağımız yere fermuarımız gelecek.

Son iki tane sık iğneyi örmüyoruz tığımızda iki tane ilmek kala ip rengini değiştiriyoruz. Mor renkli ipi takıyoruz , bir tane zincir çekiyoruz ve sık iğne yapmaya devam ediyoruz

NOT: her renk değiştirdiğiniz düğüm atıp ipleri bağlıyoruz bu uçların görünmememsi için sık iğne yaparken bu uçları örgünün içine koyup üzerini sık iğne ile örebilirsiniz böylece kalem kutunun  uç kısmı temiz olur.

Dört sıra aynı renkten iple sık iğne örüyoruz. Son iki tane ilmeğe diğer renkli ipi takıyoruz ve sıradaki ip koyu mavi rengi takıyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz, bakın nerdeyse bir parmak kalınlığında sık iğne yapıyoruz. Fermuarın geleceği yeri örmüyoruz.

Örgü kalemlik yapımı - Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Örgü kalemlik yapımı – Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Renkleri sıralayıp sık iğne ile ördük, son iki ilmeğe koyu kırmızı renkli ipi takıyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz sık iğne yapmaya devam ediyoruz. Sonra son rengi takıp onunla da iki sıra sık iğne örüyoruz.

Örnek göstermek için bir tane ip ucu bıraktım , bakın nasıl bu uçları temizliyoruz, ipin ucunu iğneye takıyoruz.

Yıldızlı Kare Motif Yapımı Videolu Anlatımlı – Tığ İşi Motifler Ve Yapılışları

Kendi rengine batıyoruz sık iğnelerin içine fazla ipi makasla kesiyoruz, bütün kalan uçları böyle temizleyebiliriz.

Şimdi diğer ucu nasıl bitireceğimizi görelim. Bir sıra daha sık iğne yapıyoruz.

Burada iki ucu artık birleştiriyoruz. Bunun için iki tane zincir çekip bu sırayı her sık iğneye batıp ikili trabzan yapıyoruz ve sırayı birleşitiriyoruz. Sonra da iki tane zincir çekiyoruz.

Bu sırada bir tane trabzan atlıyoruz. Diğer trabzana batıp ikili tarbzan örüyoruz. Bir tane trabzan atlıyoruz büzmeye gidiyoruz, sonra yine sırayı birleştiriyoruz.

İki Renkli Bebek Battaniyesi Yapılışı – Kolay Anlatımlı Bebek Battaniyesi

İki tane zincir çekiyoruz bu sırayı da bir tane trabzan atlayarak örüyoruz. İpin ucunu biraz uzun kesiyoruz ve iğneye geçiriyoruz.

Sihirli halka görevini iğneyne yapacağız.

Her trabzan tepesine batıyoruz ve ipimizi sıkıyoruz ve ileri geri yapıyoruz. En son da düğüm atıp ipi kesiyoruz. Fermuarı ortalıyoruz ve fermuarımızı ördüğümüz kalemliğe dikiyoruz.

Şimdi fermuarımıza takılan püskülü yapıyoruz. Başlarken ipin ucun az uzun bırakıyoruz ve 17 tane zincir çekiyoruz.

Kendinize göre uzunluğu ayarlayabilirsiniz. İpi kesiyoruz zincirden çıkarıyoruz, ipin ucunu iğneye takıyoruz.

Fermuarın sapından geçiriyoruz. Yaptığımız zincir boyunca iğneyle batıyoruz. Zincir bitiminde iki ucu bağlıyoruz.

Fazla ipi makasla kesiyoruz ve iplerin burgulu olan katlı yapısı açıyoruz. Böylece ucunun püskül püskül olmasını sağlıyoruz.

Örgü kalemlik yapımı - Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Örgü kalemlik yapımı – Örgü kalem kutusu nasıl yapılır ?

Çantamızın sade hali bu. Sonuç bu. İsterseniz kalem kutunuzu sade bu şekilde kullanın, isterseniz üzerine bir şeyler yazabilirsiniz.

Yazı için: beyaz ipi iğnemize takıyoruz, fermuarı açıyoruz ve kalem kutunun içinden batıp dikmeye başlıyoruz. Biz burada bizim kanalın adını yazacağız “HOBİİŞLERİ”.

Yazınızı kalem kutuya ortalayın hayali şekilde sonra gerçekleştirmeye başlayın.  Yazının daha göz batcı olmasını istediğim için ipi iki kat yaptım.

Babet Patik Yapımı Anlatımlı Video Ve Resimli – Babet Patik Nasıl Örülür

Burada size H harfini yapacağım diğer harfler aynı teknik ile örmemiz gerek.

Videolu anlatımla örgü kalemlik yapımı açıklamalı

İşte içini kalemlerle doldurarak çoçuğunuza harika bir hediye verebilirsiniz.

Her yazılı anlatımın videosu mevcut, bilginize.

Kolay gelsin herkese.

Birbirinden güzle örgü kalemlik modelleri için buyurun.

60 Adet Örgü Kalemlik ModelleriÖrgü kalemlik modelleri

Facebook Yorum
2
3.5

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe