Örgü Battaniye Modelleri – 2018 En Güzel Tığ İşi Battaniye Modelleri

4.431
A+
A-

Hanımlar örgü battaniye modelleri konumuza hoş geldiniz. Şöyle torunum oluyor, oğlum oluyor güzle bir örgü battaniye modeli arıyorum diyorsanız örgü bebek battaniye örnekleri konumuza bakabilirsiniz. bu konumuzda ise size genel olarak örgü battaniye modelleri yapılışları, örgü battaniye kültürü gibi konulardan bahsedip yapılış videosu resimli galeri paylaşacağım.

Bugün en çok yeni bebeği olacak aileler tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Eğer sizde örgü battaniye modelleri görmek, öğrenmek ve sipariş vermek istiyorsanız doğru yere geldiniz hanımlar. Yazımızı okumaya devam edin.

Bu örgü battaniye modelleri konumuzda hangi başlıklar var görelim.

Geçmişten günümüze örgü battaniye kültürü gelişimi

En güzel örgü battaniye modelleri

Tığ işi ve örgü battaniye modelleri günümüzde değerini bir hayli yitirmiş durumdadır. Oysa eski dönemlerde insanlar ne gayretlerle el örgüsü battaniye modelleri tasarlamak için uğraşmışlardır. Çağımızda her istenilen eşyaya kolaylıkla ulaşılması eski zamanlarda halk arasında ki kıymetini koruyan örgü battaniye gibi uğraşlara ilgiyi azaltmıştır. Annelerimizin çocukluğundan ziyade gençlik yıllarına bakıldığında onların yaşadıkları dönemler de bebek battaniye modelleri nasıl bir ilgi yoğunluğu ile tercih konusu olduğu annelerimizin dilinden duyduğumuz geçmiş dönem gerçeklerini yansıtmaktadır. 1990 hatta 2000’li yıllara kadar hala örgü battaniye örnekleri rağbet görmekte idi.

Daha sonra modernleşmenin beraberinde tığ işi örgü battaniyeler için olan ilgide de doğrudan azalmaya olmaya başladı. İnsanlar eskiye dair hemen hemen her şeyi hayatından çıkarma yoluna gittiler. Oysa zaman geçtikçe eskinin tekrar gündeme geleceğini hatta modaya konu olacağını unuttular. Babaannelerimizin, annelerimizin çocukluk ve gençlik yılları aslında birer çile ile hüzün ile geçmiş yıllardır. Şuanda kuşak çatışmasının yaşanmasına etken olan sebeplerden biridir geçmiş dönemlerde büyüklerimizin çektikleri çileler… Özellikle kırsal kesimlerde iş yoğunluğundan dolayı annelerimiz kendilerine ayıracak vakti bulamamaktan hep yakınmışlardır.En güzel örgü battaniye modelleri

Gün boyu iş stresinin altında yıpranan büyüklerimiz çocuk sahibi olmalarıyla da uyuyacak belki bir kaç saatlik uykuyu da çocuklarına feda ettiklerini dile getirip hala gözlerinde o dönemlerin yasını ve yaşını bulmak imkânsız değildir. Oysa halkımızın anneleri kendilerini birde çocukları için heba etmiş ve onca yükün altında çocukları için ve bebekleri için giyecekler örtünecekleri şık tasarımlı battaniye örgü modelleri üretmişlerdir. Battaniye örnekleri o zamanlarda komşudan komşuya dağıtılmış beğenenler örmeye başlamış beğenmeyenler yeni battaniye modelleri arayışına girmiş ve buldukları tasarımları yine birbirleriyle paylaşarak geçmişten günümüze el sanatını getirmeyi başarmışlardır. Çağımızın gençlerinin burun kıvırdığı bu uğraşlar aslına bakılırsa ne güçlükler ile üretilmiştir. O dönemlerde ne internet ne televizyon vardır. Dolayısıyla da insanlar arasında bir samimiyet vardır sürekli üretkenlik vardır.

Örgü bebek battaniyelerin avantajları

En güzel örgü battaniye modelleri

Örgü bebek battaniyeleri ilk etapta aileye bütçe dostu olmaktadır. Bebeklerin bünyelerinin küçüklüğü örgüde harcanacak ipin daha az olmasını sağlayacak olup aynı doğrultuda cepten çıkacak paranın da daha az harcanmasını sağlayacaktır. Bir şeylerden tasarruf etmek bir başka ihtiyacın karşılanmasını da doğuran bir neden olmaktadır.

Örgü modelleri şık tasarımlarıyla da hoş bir görüntü sağlamaktadır. Çoğu kişi hala örgülerden yararlanmakta çocuklarına kendilerine diğer aile bireylerine örgü tasarımlarla eşyalar hediye etmektedirler. Ayrıca düşüncede tasarlanan bir ürünün modele aktarılması da dükkan dükkan gezip aranılanın bulunamaması durumunu ortadan kaldırmaktadır.

Hatta battaniyeler gibi diğer el sanatı ürünleri insanların gelir kapısı olmaktadır. Doğru ipler kullanıldığında bebekler soğuk kış günlerinde sıcacık örgü battaniyelere sarılabilmektedir. Hem annenin içi rahat olmakta hem de bebek ya da çocuk üşütüp hasta olmamaktadır. Yumuşaklığı ise ayrı bir avantajdır. Çünkü bebeklerin teni oldukça hassastır. Dokusu sert maddelerle temas ettirilmemelidir.

Oysa örgü battaniyelerin yumuşaklığı battaniyeyi ören kişi tarafından sıkı ya da gevşek örülmesi doğrultusunda ayarlanabilmektedir. Böylelikle arzu edilen dokuda desen de ve renkte el sanatı ile üretilen battaniyeler kullanıma son derece uygun olmaktadır. Tabi bunlar el sanatıdır diye her çocuğa her bebeğe örtülmelidir kanısına pekte sıcak bakılmayacağını da belirtmek gerekmektedir.

Örgü battaniyelerin dezavantajları

En güzel örgü battaniye modelleri

Çocukta ya da bebekte alerjeni durumların olması muhtemeldir. Bazı dokular onların teninde kızarıklık, kaşınma hislerini uyandırabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizin ya da çocuğunuzun nelere hassasiyeti olduğundan emin olmanız herhangi bir olumsuzluk yaratabilecek durumlara karşı önlem almanızı sağlayabilir.

Örgü battaniyelerin avantajları olduğu dezavantajı hakkında bir konuya işaret ettiği bilinmektedir. Örgüler genel itibariyle bakteri taşımaya daha iyi ortam hazırlamaktadırlar. Örülen ürünün arasında ki iplerde bakteri yer edinmek için hazır giysi battaniye gibi ürünlere göre daha iyi ortam bulabilmektedir.

Bu sebeple örülen ürünün temizliğine dikkatle yaklaşılmalıdır. Özellikle örülen ürünü bebek ya da çocuk kullanacak ise daha itinalı yaklaşım beklenmektedir. Ayrıca tozu daha iyi barındırmaktadırlar. Bu anlamda da örgüler için temizlik daha çok dikkate layıktır.

Tığ ile zigzag battaniye yapımı

Hanımlar bu videomuz da tığ ile zigzag battaniye yapımı nasıl yapılır onu göreceğiz. Zikzaklı çok güzel bir örgü battaniye modelidir. Bunun için gerekli olan malzemeler. 2,5 yada 3 numara tığ ve uygun bir yün ip.

Videoda gayet detaylı bir şekilde yapılışı anlatılıyor.

Kolay anlatımlı örgü battaniye yapılışı

Gördüğünüz gibi bu örgü battaniye modelimizde battaniyemizi güzel gösteren 3 ayrı rengi her sırada ayrı ayrı kullanıp renk uyumu sağlamış birde bir motifin tekrarı şeklinde tığ ile örülmüş çok güzel yapımı oldukça kolay bir örgü battaniye yapımı. Türkçe olarak anlatılan bu battaniye yapımı size yardımcı olacaktır.

Hanımlar sizlere birde tavus kuşu motif modeli ile örgü battaniye yapımı konumuza bakmanızı tavsiye ederim. Konuya gitmek için RESME TIKLAYIN.

Tavus kuşu modeli motif yapımı

50 Adet en güzel örgü battaniye modelleri galerisi

Facebook Yorum
28
2.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe