One Stroke Tekniği Nedir Nasıl Yapılır- Ahşap Boyama Teknikleri

28.629
A+
A-

Merhaba arkadaşlar ahşap boyama teknikleri eğitimine one stroke tekniği ile devam ediyoruz. bir önceki konumuzda sizlere stencil tekniği ile hamur kabartma ve peçete transfer tekniği de göstermiştim. Peki one stroke tekniği nasıl bir tekniktir, one stroke nedir, one stroke tekniği nasıl yapılır, one stroke tekniği ile ahşap boyama nasıl yapılır gibi bir çok sorunuza cevap bulabileceğiniz oldukça uzun ve detaylı bol anlatımlı bol resimli, bol örnekli ve özellikle bol bol video anlatımlı bir konu olacak.

Sizlere hem yazılı olarak hemde videolu anlatımlarla one stroke tekniğini anlatacağım. One stroke tekniğinde kullanılan fırça çeşilteri, one stroke teknikleri ve bunun diğer ahşap boyama teknikleri ile kullanımlarından bahsedeceğiz beraber. One stroke tekniği ile yapılmış çay tepsisi örnekleri paylaşacağız. Yerli yabancı onlarca video ile bir çok stroke tekniği göreceğiz.

Peki ahşap boyama teknikleri içerisinde oldukça farklı bir teknik olan one stroke tekniği ile alakalı bu konumuzda neler öğreneceğiz.

Alttaki başlıklara tıklayarak direk konun o kısmına gidebilirsiniz.

One stroke nedir – Nasıl bir tekniktir ?

Stroke kelime manası itibari ile vuruş demektir. One stroke ise tek vuruş manasına gelir. Ahşap boyama one stroke tekniğinde çeşitli fırçalar vardır ve bu fırçalara özel şekilde boya alınıp tek bir fırça dokunuşu ile (tabiki tekniğine uygun olarak) boyama ve süsleme yapmaya one stroke tekniği denmiştir. Türkçe adı ile tek darbe fırça teknikleri dememiz doğru olacaktır sanırım.

One stroke tekniği günümüzde yaygınlaşan ve hemen hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir ahşap boyama tekniğidir. One stroke tekniği ile ahşap boyama veya diğer cam boyama gibi işler yapabilmek için çok fazla resim yeteneğine ihtiyacımız yoktur. Boş bir sayfa üzerinde biraz fırça çalışması yaparak elimizi alıştırmamız one stroke tekniği için yeterli olacaktır.

Bu teknik Amerika’da bulunan Donna Dewberry isimli bir ev hanımının kendi kendine keşfettiği bir boyama şeklidir. Yapımı oldukça kolay olan bu boyama şeklini elimizi fırçaya alıştırdıktan sonra bırakması pekte kolay olmuyor açıkcası 🙂

One stroke tekniği için ahşap boyama fırçaları

Öncelikle yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi one storke tekniği oldukça kolaydır. Bilmemiz gereken yapacağımız şekillere uygun fırçalarla işe başlamak. Yapacağımız şekillere göre fırçalarla alakalı bir kaç örnek vermeye çalışırsak ;

Liner fırça ;

One stroke tekniği ahşap boyama fırçaları liner fırça

İnce çizgiler ve ince hatları ortayı çıkarmak için kullandığımız bir fırça tipidir. Kısa çizgiler için oldukça kullanışlıdır ve hatta bazı yazarlarımız bu tip fırçaları imza atmak içinde kullanırlar.

Cat tongue (kedi dili fırça) ; One stroke tekniği ahşap boyama fırçaları kedi dili fırça

Genellikle çiçeklerin taç yapraklarının yapımında kullanılan fırça türüdür. Ayrıca bitki yaprakları ve bir çok çiçeğin yaprağının yapımında kullanılan bir fırçadır. Aşağıda ekleyeceğim ona stroke örnekleri görünce daha iyi anlayacaksınız.

 

Angel fırça (kesik uçlu fırça) ;

One stroke tekniği ahşap boyama fırçaları kesik uçlu fırça

Çiçek yapımında tercih edilen kesik uçlu fırçalar ağaç gövdelerini yapmakta ve ince hatları ortaya çıkarmakta oldukça kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca aşağıdaki bu fırça modellerine de bakabilirsiniz. Tüm bu fırça ve boyaları hobi malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

Ahşap boyama one stroke tekniği nasıl yapılır ?

One stroke yapımı için bir kaç fırça çeşidini tanıdıktan sonra uygulama aşamasına geçebiliriz. One stroke yapımının oldukça kolay ve eğlenceli olduğundan bahsetmiştik. Hayal gücümüzle renklerimizi karıştırdığımızda oldukça güzel ve farklı desenler ortaya çıkarmamız mümkün.

One stroke yapımına ilk olarak gül deseni çizimiyle başlamak istiyorum. İlk olarak kullanacağımız objemizi (tepsi, tabak vs.)  fırçamızı ve akrilik boyalarımızı (renk sizin arzunuza göre değişebilir.) hazırlıyoruz. Gül yapımında en başta tercih etmemiz gereken fırca kesik uçlu fırçadır.

Fırçamızın uzun kısmına aydınlatmak içi kullanacağımız beyaz veya sarı renkte akrilik boyalarımızı sürüyoruz. Diğer uç kısmına göre arzu ettiğimiz rengi alıyoruz. Aldığımız boyaları bir gazete veya boş kağıt üzerinde ileri geri hareketler halinde yaparak boyaları fırçamıza yediriyoruz.

Daha sonra karışan renklerimizi objemizin uygun kenarına bileğimizi kaldırmadan hafif ve yavaş bilek hareketleriyle fırçamızı dik tutarak martı çizer gibi oval hareketlerle gül resmimizi ortaya çıkarmaya başlayabiliriz. Böylece ilke one stroke gül yapımı işine başlamış oluyoruz.

One stroke tekniği ile çiçek yapımı

One stroke tekniği ile çiçek yapımı

One stroke gül yapımı na biz dıştan başlayarak çalıştık fakat sizler arzu ettiğiniz şekilde içten dışa doğruda çalışabilirsiniz. Orta kısıma gelindiğinde iki uçtan birleştirerek goncamızı oluşturabiliriz.

One stroke tekniği ile çiçek yapımı

One stroke gül yapımı

Gül goncasını oluşturduktan sonra dış kısımda kalan taç yapraklarını da fırçamızın ucu dıştan içe gelecek şekilde yine aynı şekilde hafif ve yavaş bilek hareketleriyle bileğimizi kaldırmadan çalışmamıza devam ediyoruz.

Çiçekler günlük hayatımızda hanımlarımızın sevdikleri arasında en üst sıralarda yer alması nedeniyle gül çalışması da bir o kadar özenle yapabilecekleri şekil haline gelmektedir. Ve unutmayalım ki severek yaptığımız her iş bize başarı olarak geri dönecektir 🙂

One stroke tekniği ile çiçek yapımı

Gül yapımını tamamladıktan sonra su bazlı akrilik boyalarımızı suyla temizliyoruz. Gül kenarına one stroke yaprak yapımı ile one stroke tekniği çalışmamıza devam ediyoruz. Yine kesik fırçamızın uzun kısmına aydınlatıcı reklerimizi ve diğer tarafına yaprak yapımı olduğu için yeşil rengimizi alarak boyalarımızı fırçamıza yediriyoruz.

Dilediğimiz renk tonuna ulaştıktan sonra gül yapımındaki bilek hareketleriyle bunun en iyi tabiri olan ilkokulda yaptığımız martılar gibi 🙂 hareketlerini yaparak yaprak şeklini veriyoruz.

One stroke tekniği ile çiçek yapımı yaprak yapımı

One stroke yaprak yapımı

Yaprağımızın bir tarafını tamamladıktan sonra diğer tarafı içinde aynı işlemi uyguluyoruz ve ahşap boyama işleminde one stroke gül yapımı çalışmamızı tamamlamış oluyoruz.

One stroke tekniği ile çiçek yapımı yaprak yapımı

Videolu anlatımla one stroke gül yapımı çay tepsisi boyama VİDEOLU ANLATIM

yukarıda resimlerle size anlattığımız one stroke gül yapımı ile çay tepsisi süsleme işini bu videodan da izleyebilirsiniz.

Resimli örneklerle one stroke tekniği ile çiçek yapımı örnekleri kartela

Aşağıdaki resimli galerimizde onlarca stroke kartela örnekleri görebilirsiniz.

One stroke eğitim videoları

Evet arkadaşlar buraya kadar sizlere resimli, videolu ve yazılı anlatarak temel giriş olarak one stroke tekniği ile gül yapımı öğrenerek bir çay tepsisi boyama örneği gördük. Şimdi aşağıda sizlere her resimli hemde videolu olarak değişik one stroke boyama teknikleri örnekleri ve çalışmaları paylaşacağım. Umarım bu sayede kafanızda bu ahşap boyama tekniği tamamen anlaşılmış olur.

One stroke papatya yapımı

Bu videoda papatya yapımını öğrenebilirsiniz. Papatya çiçeği yaparken fırçaya nasıl açı vermemiz gerekir, fırçaya boyayı nasıl alıp nasıl yediririz bunu görebilirsiniz.


One stroke orkide yapımı

Konumuzun bu kısmında sizlere one stroke orkide yapımı videoları topladım. İnternet dünyasında en güzel one stroke videoalrını sizin için derledim.

One stroke ortanca yapımı eğitimi

Burada resimlerle size adım adım one stroke ortanca yapımı göstereceğim. Zaten buraya kadar olan kısımda bir çok şeyi öğrendiğiniz için çabucak yapacağınızı ümit ediyorum.

One stroke basit hızlı lale yapımı

One stroke tekniği ile lale yapımı öğrenebileceğiniz harika bir video daha.

One stroke tekniği ile meyve nasıl yapılır ?

One stroke tekniği ile çilek, üzüm, elma ve armut gibi meyveler nasıl çizilir nasıl boyanır merak ettiniz mi hiç. Eğer öğrenmek isterseniz bu Türkçe anlatımlı videoya bakabilirsiniz.

Türkçe anlatımlarla one stroke çiçek yapımı videoları

Yine burada Türkçe anlatımlı iki adet stroke eğitim videosu var. One stroke ile çiçek yapımı öğrenebilirsiniz.

One stroke video galeri

Burada size bu konuyu hazırlarken bulduğum 6 adet one stroke eğitim videosu paylaşıyorum. Buyurun izleyin.

One stroke tekniği ile boyanmış ahşap boyama örnekleri – Çay tepsisi ve diğer bazı örnek çalışmalar

Burada ahşap boyama sanatı one stroke tekniği ile yapılmış onlarca farklı çay tepsisi örneği bulabilirsiniz. Sanırım one stroke tekniğini sevenler en fazla çay tepsisi yapıyor 🙂

Diğer ahşap boyama teknikleri için buraya bakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. hakan dedi ki:

  Gayet güzel bir paylasım. Ahşap boyam atekniklerini çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız. ellerinize sağlık

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Destekleyici yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Ayfer Dürer dedi ki:

  Çay tepsisi boyayan bayanın daha çok videolarını bekliyoruz.çok beğendim.onun türkçe videolarının daha faydalı olacağı na inanıyorum

  1. Pınar Güler dedi ki:

   İnşallah takipte kalmanız dileği ile. Bizi takip edin daha çok videolu anlatımlar paylaşacağız.