Okul Öncesi Gemi Yapımı – Basit Origami Gemi Yapımı VİDEOLU

262
A+
A-

Çok güzel bir origami yapımı konusu ile tekrardan karşınıza geldim. Çocuklarınız için okul öncesi gemi yapımı anlatıldığı bu konuyu çok seveceksiniz.  Okul öncesi eğitimi çocukların hafıza ve beceri yeteneklerinin geliştiği bir dönemdir. Bu dönemde uygulanan öğretici ve eğitici faaliyetler ile çocukların becerileri ortaya çıkar ve hayali hafıza yeteneği gelişir.

Origami gemi yapımı

Okul öncesi gemi yapımı

Örneğin; okul öncesi gemi yapımı videolu uygulamalar okul çağına yeni başlayacak olan çocuklar için eğlenceli ve tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Ayrıca çocuğunuzla beraber çok güzel eğlenceli kaliteli vakit geçirmiş olursunuz.

Çocukların eğlenirken beceri yeteneğinin gelişmesi için onlara kartondan gemi yapmayı ve yaparken nasıl hayal ettikleri sorulmalıdır. Origami kağıtları ile çocukların hayallerindeki şekillerin ve nesnelerin yapılması önemlidir. Böylece çocuklar hayal ettiklerini gerçekleştirme yeteneğini kazanırlar.

Bu yüzden origami kağıtları ile okul öncesi öğrencilere destek verilmelidir. Çocuğunuzla beraber kolay origami çalışmaları yapmak için kolay origami örnekleri yapılışı konumza bakabilirsiniz. Orada temel basit origami şekilleri için bol bol örnekler bulabilirsiniz. Origami ile alakalı bol bol bilgi öğrenmek ve tarihi için origami sanatı konusuna bakabilirsiniz.

Okul Öncesi Dönemde Origami Faaliyetinin Yararları;

Henüz el becerisi ve kas sistemi tam olarak gelişmeyen çocuklar için el beceri uygulamaları önemlidir. Origami kağıtları da bu becerileri ortaya çıkarmak için tavsiye edilen bir etkinlik şeklidir. Origami okul öncesi eğitimde çocukların eğlenceli bir zaman geçirirken aynı zamanda el becerilerinin hızlanmasında da etkilidir. Teknik olarak çocuklar bir şeyleri başarabileceğine inanır.Okul öncesi kağıt katlama örnekleri - Basit origami yapımı

Origami kağıtları ile etkinlik yapmak, ders programına eklemek öğrencileri şarj edecektir. Bunun için okul öncesi kağıt katlama örnekleri ile onlara hayallerindeki hayvan, çiçek, eşya ya da herhangi bir nesneyi yapmalarına izin verilmesi gerekir. Origami kağıtları çocuklara kendi oyuncaklarını kendilerinin de yapabileceğinin farkına vardırır. Çocukların hafızası bu origami etkinliklerinde analitik olarak çalışmaya başlar.

Ayıca hasır şapka yapımı kağıttan konumuza bakarsanız çocuğunuz için çok sevilen bir anime çizgi film karakterinin şapkasını yapabilirsiniz. Okul öncesi kağıt katlama örnekleri - Basit origami yapımı

Okul öncesi için çocuğunuzla origami gemi yapımı

Okul öncesi gemi yapımı normal kağıttan gemi yapımına göre daha kolay daha basit olur. Zira kağıttan kayık yapımı konumuza bakarsanız oradaki daha zor origami kayık, tekne yapılışları olduğunu görürsünüz.

Origami gemi yapımı için gerekli malzemeler

 • Renkli origami kare kağıt
 • Renkli süsleme eşyaları.
 • Renkli boya kalemleri ya da okul öncesi gemi yapımı sulu boya.
 • Yapıştırıcılar.
 • Makas

Yukarıdaki malzemeler ile kısa zaman içinde kolay bir gemi şekli ortaya çıkarabilirsiniz. okul öncesi kağıt katlama örnekleri ve yapılışları hakkında detaylı bilgi aşağıda verilecektir. Gemi yapımı gibi daha birçok örnek model yapımı için renkli origami kağıtlarından faydalanabilirsiniz.

Kartondan gemi yapımı çocuklar için hem eğlenceli bir faaliyet hem de beceri geliştirici bir tekniktir. Çocukların isteklerine ve hafızalarındaki şekillere göre origami kağıt etkinlikleri düzenlenmelidir.

Kağıttan gemi yapma

1 – Renkli çift taraflı origami kağıdı kullanabilir ya da tek bir renk tercih edebilirsiniz. Kağıttan gemi yapma için ilk önce dikdörtgen şeklindeki kağıt alınır ve ikiye katlanır. Ardından katlanan kağıt tekrardan ikiye katlanır.

2 – İkinci katlanan kısım açılır. Ve üçgen olacak şekilde sağdan ve soldan içe katlanır. Boşta kalan alt kısım ikiye ayrılır. Üçgenin önüne ve arkasına gelecek şekilde kıvrılır. Kağıttan gemi yapmak için bu aşama oldukça doğru katlanmalıdır.

3 – Üçgenin ortası boşluk kalacaktır. Bu boşluğu iki yana ayırıp tekrar birleştirin. Kağıttan nasıl gemi yapılır diyenler için son aşama burasıdır. Kıvrılan üçgen burada tamamen enine açılmalıdır. İki ucu birbirinden tamamen ayırdığınızda ortaya bir gemi şekli çıkacaktır. Boş kalan alt kısmından sağa ve sola ayırdığınızda kağıttan gemi hazır.

Okul öncesi için kağıttan gemi nasıl yapılır kolay anlatımlı resimli

Çocuğunuzla beraber kağıttan gemi nasıl yapılır resimli anlatım eşliğinde kolayca resimlere adım adım bakarak yapabilirsiniz.

Videolu anlatım ile okul öncesi gemi yapımı

Yukarıda kağıttan gemi nasıl yapılır kolay yoldan yazılı anlatımla ve resimli anlatımla gösterdim. Şimdide 2-3 tane videolu anlatım sizlere paylaşmak istiyorum.

Türkçe anlatımla kağıttan gemi yapımı

Sarı sarı civ civ gibi basit kağıttan gemi yapımı

Videolu anlatımla çocuklar için kağıttan tekne yapımı

Origami okul öncesi kağıt katlama örnekleri gemi modelleri

Galerimiz de basit kağıttan gemi modelleri yer almaktadır.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ballı Soprano dedi ki:

  Küçük çocuklar için oyalayıcı, eğlendirici bir aktivite. Anneler sayfanızı takip etmeli.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Evet özellikle okul öncesi ve okula yeni başlayan çocuklar için el becerisi ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli.

 2. oktay demir dedi ki:

  aynen bizimde bir kardeşimiz var onada bu sayfayı söyleyecem bi incelesin ailesi en azından zihinsel insanlar içinde faydalı makale

 3. hakan dedi ki:

  Süper bir yazı elinize sağlık. Gemi yapımında hiç iyi değildim sayenizde çok hızlı bir şekilde yapailiyorum. Ayrıca sitenizde bir çok origami yapılışları var. teşekkür ederim..

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Teşekkürler güzel yorumunuz için.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe