Minyon Bot Patik Yapımı Resimli Anlatım – Eğlenceli Bot Patik Yapılışı

694
A+
A-

Resimlerle minyon bot patik yapımı

Merhaba hanımlar bu gün sizlere çocuklarımızın çok severek kullanacağı minyon bot patik yapımı anlatmak istiyorum. Çocuklar için severek giyeceği eğlenceli örgü modelleri anneler için çok önemli olabiliyor. Bizde bunu düşünerek çoukların severek izlediği bir çizgi film karakteri olan minyon bot patik yapımı anlatalım dedik.

Daha önce sizlere anlatımını paylaştığım Burgulu Örgü Bot Yapılışı Anlatımlı konusuna mutlaka bakınız.

Hobiisleri.com  her konuda olduğu gibi bu konuda da resimlerle her türlü detayı vermek anlatabilmek istedik. Taki hiç bilmeyen örgüyü yeni öğrenenler bile anlatımı takip ederek yapabilsinler. Hiç örgü bilmeyen ama böyle güzle örgü modellerini görünce örgü örmek isteyen ve bende örgü öğrenmek istiyorum diyenleri şöyle örgü teknikleri sayfamıza alalım. Minyon bot patik yapımı

Bizde buradan tığ ile minyon bot patik yapımı konumuza devam edelim değil mi.

Öncelikle patiğimizin yapımı oldukça basit. Yeni örgü işine başlayan arkadaşlarımızın bile rahatça örebileceği bir örgü bot patik modeli.

Sevimli minyon bot patik yapılışı anlatımlı aşamaları

Örgü bot patik yapılışı aşamalarına geçmeden önce malzemelerimizi ve yapım esnasında uygulayacağımız teknikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer örgü tekniklerinden bilmediğiniz konu var ise sizden ricam örgü teknikleri bölümümüzden ilgili konumuzun detaylarını okuyunuz.

Minyon bot patik yapımı için gerekli malzemeler

  • İp cotton ip ,penye ip , patik ipi kullanabilirsiniz biz bu bölümde cotton ip kullanmayı tercih ettik
  • Tığ biz 3 nolu tığ tercih ettik
  • Makas
  • İğne

Örgü bot patik yapılışı için bilmeniz gereken tığ örgü teknikleri

Her resmin açıklamasına resmin altında yer verilmiştir.

Örgü bot patik modelimizin taban kısmını yapımı

Minyon bot patik yapımı

10 adet zincir çekelim tabanımızın tam orta kısmı için.

Şimdi bu bölümde pati tabanı yaparken işinize yarayacak siz önemli bir püf noktası belirmek istiyorum.

İpiniz bebe ipi ise doğal olarak daha ince olacaktır ve tığınızı 2-2,5 numara kullanmanız gerekecektir .Eğer ki tığınızın numarası küçükse 10 olan zincir sayınızı 15 yapmanızı tavsiye edeceğim.

Şimdi patiğimizin yapına geri dönelim. 10 adet zincir çektikten sonra çakma sık iğne tekniği ile en baştaki deliğe  altı adet çakma sık iğne yapalım. Bu kısım bizim patiğimizin burun kısmını oluşturacak. Sırası ile bütün zincirimizin üzerini çakma sık iğne ile dönelim ve zincirimizin sonundaki deliğimize dört adet çakma sık iğne yapalım.

Bu kısımda bizim örgümüzün topuk kısmını oluştursun. Arttırım yapacağımız alanlar her zaman topuk kısmındaki bu dört adet bulunan çakma sık iğne ve burun kısmındaki altı adet çakma sık iğnemiz olacaktır.

Eğer örgüde yeni iseniz karıştırma sorununu ortadan kaldırmak için örgü aparatları kullanabilirsiniz. Taban kısmı için yapmış olduğumuz dört adet çakma sık iğneden sonra burun kısmına devam edelim ki tabanımızın ilk sırası oluşsun.

2 . sıra da ise taban ve burun kısımlarında arttırımlarımız olacak. Burun kısmında bulunan altı adet çakma sık iğnemizi 12 adet çakma sık iğne olarak arttıralım ve tabanımızın yanlarında artırımımız olmayacak. Topuk kısmına geldiğimiz de ise dört adet olan çakma sık iğnemiz sekiz adete yükseltelim ve örgümüzün ikinci sırasını bitirmek için çakma sık iğnelerimizi yapmaya devam edelim.

3. Sıra patiğimizin burun kısmında arttırımlarımızdan dolayı 12 adet çakma sık iğnemiz var. Şimdi her delikte arttırım yapmayacağız. İlk delikte arttırım olacak, yan delikte arttıtım yapmayacağız. Yani 2-1-2-1 -… şeklinde 12 adet olan çakma sık iğnelerimiz böylece 17 adet çakma sık iğne olacak.

Topuk kısmına kadar arttırım yapmadan devam edelim. Topuk kısmında ise ilk arttırımızı 2-1-1-2-1-1-2 şeklinde olsun. Sıramızın sonuna geldiğimizde patiğimizin tabanlarından biri bitmiş olacaktır. İki taban hazırlayıp .Patiğimizin üst kısmına geçelim.

Örgü bot patik yapımı için üst kısmın yapılışın abaşlayalım

Minyon bot patik yapımı

Sıra geldi bot patik modelimizin üst kısmını yapmaya. Örgü için yardımcı aparatımızı bu bölümde de rahatlıkla kullana biliriz.  Bir zincir çekip çakma sık iğnemizi arttırım ya da azaltım yapmadan ilmeğin ortasına değil de tam tepesinde bulunan başak ya da saç örgüsü gibi görünen ilmeğin ortasına batıyoruz ki patiğimizin yan yükseltilerini oluşturalım.Minyon bot patik yapımı

Bu şeklilde sırayı komple dönüp son kısmı kitliyoruz. İpimizi keselim renk değiştirme zamanı geldi.Minyon bot patik yapımı

İpimizin rengini değiştirelim ve aynı şekilde azaltma ya da çoğaltma işlemi yapmadan bütün ilmeklerimizi çakma sık iğne tekniğimizle örelim. Bir üst sıraya çıktığımızda burun kısmında arttırım yapmış olduğunuz alandan başlayarak işlemleri tersine yapıyoruz.

Arttırımdaki son sıramız nasıldı bir hatırlayalım. (3 .sıra patiğimizin burun kısmında arttırımlarımızdan dolayı 12 adet çakma sık iğnemiz var. Şimdi her delikte arttırım yapmayacağız. İlk delikte arttırım olacak, yan delikte arttıtım yapmayacağız. Yani 2-1-2-1 -… şeklinde 12 adet olan çakma sık iğnelerimiz böylece 17 adet çakma sık iğne olacak.

Topuk kısmına kadar arttırım yapmadan devam edelim. Topuk kısmında ise ilk arttırımızı 2-1-1-2-1-1-2 şeklinde olsun. Sıramızın sonuna geldiğimizde patiğimizin tabanlarından biri bitmiş olacaktır demiştik.

Şimdi azaltma işlemimizi aynı şekilde yapıyoruz. Bu işlemimizi yaptık ve tekrar başa döndük burun kısmındayız şimdi. Burundaki her ilmeği eksilterek örüyoruz. 3 sırada da işlemimiz aynı  son iki sıramızda artık eksiltme işlemi yapmadan çakma sık iğne tekniği ile patiğimizin bilek kısmını oluşturmaya başlıyoruz. Bu bölümde sarı renk ile iki sıra örmeniz yeterli olacaktır.

Eğer örgüde çok yeni iseniz işlemleri adım adım 2 patik üzerinde çalışmanızı tavsiye ederim.Minyon bot patik yapımı

İpimizin rengini değiştirip iki sıra daha çakma sık iğne örelim.Minyon bot patik yapımı

Minyon bot patik yapımı için karakterimizi oluşturan kocaman iki göz yapalım.

Minyon bot patik yapımı

Minyon bot patik yapımı

Üçüncü renk için ipimizin rengini değiştirip iki sıra daha çakma sık iğne örelim. Patiğimiz bitti bu işlem ile  şimdi sıra geldi süslemeye.

Minyon karakterli patiğimiz için bize kocaman iki tane göz lazım bu gözleri yapıp diğer örgülerinizde de kullana bilirsiniz.

Minyon bot patik yapılışı:

1. Aşama: Sihirli halkamızın üzerine sekiz adet çakma sık iğne yapalım.

2. Aşama: Renk değiştirip her çakma sık iğnemizin tepesine iki adet çakma sık iğne yapalım.

3. Aşama: Gri renk ile örgü üzerinde ilmek yürütme tekniği ile dış kontürünü belirleyelim. Böylece gözlerimizden biri hazır.

Minyon bot patik yapımı

Sıra geldi gözlerimizi patiğimizi dikmeye ve minyon karakterli bot patik yapılışı projemizi bitirmeye.

Minyon bot patik yapımı

Gözlerimizin dikimi ile Minyon  Stowert bot patik modelimiz hazır.

İyi günler de kullanmanız dileğiyle .Bizi takipten ayrılmayın.

Hanımlar lütfen konu sonuna yorum yazarak bize görüşlerinizi bildirin.

Facebook Yorum
4
4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe