Merdiven Oya Modeli Yapımı

3.301
A+
A-

Merhaba hanımlar şimdi sizlere merdiven oya modeli yapımını paylaşacağım. Çeyizlerinizde mutlaka bulunması gereken çok kolay bir model. Tığ işi oya severlerin kolaylıkla yapabileceği bir örgü.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • İpinize uygun tığ
  • Makas

Yapımı

Merdiven oya yapımı için öncelikle yazmamıza tığ battı yaparak başlayalım. İpi tığ battıya sabitleyelim 3 zincir çekelim başına bir alalım yandaki tığ battıya girelim önce bir sonra iki sonra iki çekelim. 4 zincir çekelim araya girip kapatalım.

3 zincir çekelim başına bir alalım yandaki tığ battıya girelim önce bir sonra iki sonra iki çekelim. 4 zincir çekelim araya girip kapatalım.3 zincir çekelim başına bir alalım yandaki tığ battıya girelim önce bir sonra iki sonra iki çekelim. 4 zincir çekelim araya girip kapatalım.

Bu şekilde vereceğimiz arayı ayarlayalım. 7 ara verelim. 8 adet zincir çekelim. Oyayı döndürüp tepeye zincirleri kapatalım.Tekrar dönelim yuvanın içine bir sık iğneyle kapatalım. 3 zincir çekelim yuvaya girip sık iğneyle sabitleyelim. 4 zincir çekip yuvaya girip sabitleyelim.

4 tane yaprak oluşturalım bu şekilde. Tekrar üç zincir çekelim yuvada sabitleyelim. Sık iğneyle girelim. Yandaki tığ battı da sabitleyelim. 4 zincir aradan kapatalım. yandakine girip sabitleyelim. 4 zincir çekelim aradan girip kapatalım yana girip sabitleyelim. tekrar 7 tane yapıp sekizinciden dönelim. Pembe ipi alalım ve sabitleyelim.

Çevirelim ikinci pimpirikten girip sabitleyelim. 5 zincir çekelim devamındakine kapatalım. 10 adet zincir çekelim dönüp batıp kapatalım. 5 sık iğnesi yapalım.Pimpiriğin yanındaki ilk sık iğnede sabitleyelim. 10 zincir çekelim dönelim ve yuvaya sabitleyelim.

Yuvaya girelim ve 5 tane sık iğne yapalım. Tekrar 5 zincir çekelim dönelim ve sık iğneyle batalım. 10 zincir dönüş uapalım ve 10 adet zincir olan noktaya kapatalım. Yuvaya girelim ve 5 tane sık iğne yapalım. Tekrar 5 zincir çekelim dönelim ve sık iğneyle batalım.

10 zincir dönüş uapalım ve 10 adet zincir olan noktaya kapatalım. Bu şekilde merdiven görünümünü verelim.Diğer tarafa da farklı iple aynı şekilde yapalım. Bu şekilde modelimiz tamamlanmış olacaktır. İyi günlerde kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.