Lastik Örgü Nasıl Örülür – Lastik Örgü Çeşitleri – Örgü Teknikleri

Bir ters bir düz lastik örgü nasıl örülür ? Lastik örgü tekniği örgücü hanımların rahatlıkla her alanda kullandığı en çok kullanılan örgü teknikleri arasındadır. Hem örmesi hem de pratikliği bakımından tercih edilen örgülerden biridir. İhtiyaca göre her alanda kullanılabilecek desenli örgü modelleri arasında yer alır.

Ter ve düz örmek şiş ile örgü örmeye başlayan için ilk adımdır. Bunun için ilk olarak şiş hakimiyeti ve el becerisinin artması için uzun ilmekli bir modele bu örnek ile başlatılır. Bir ters bir düz lastik örgü nasıl örülür diye soranlar için birçok teknik yöntemi ile uygulanabilecek şekilleri vardır. Önemli olan başlangıç ilmeğidir. Başlangıç ilmeğine ters ile başlamak örgüyü daha kolay hale getirir.çift lastik örgü bere

Örgü teknikleri şiş numarası ve ip kalınlığına göre değişir. El becerisine uygun olan şişler tercih edilirken aynı zamanda ipin aşırı yünlü olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Yünlü ipler bir süre sonra kendini salarak daha geniş bir hal alacaktır. Bu yüzden örgü tekniklerinin ilk kuralı; şişin kavranabilecek incelikte olması ve ipin aşırı yünlü olmamasıdır.

Lastik örgü ile alakalı bu konuda neler göreceksiniz ?

Lastik örgü tekniği nerelerde kullanılır ?

Kazakların uç kısımlarında yeleklerin uç kısımlarında kullanılır. Kol kısımlarında bileklerde kazak, yelek ve hırka modellerinde alt etek kısımlarıdan lastik örgü tekniği uygulanır ki örgü tekniğinden dolayı doğal olarak lastik işlevi görüp örgünün kendini toplamasını gevşek olmamasını sağlar. Lastik örgü ayrıca örgü bandana yada bone gibi örgü modellerinde çok kullanılır çünkü lastik yapısı ile esneyerek çekil alabilir.

Bir ters bir düz lastik örgü nasıl bir örgüdür ?

1+1 lastik örgü nasıl örülür

 

Lastik örgü 1 düz 1 ters örgü ile örülen bir örgü modeli ve aynı zamanda bir örgü tekniğidir. Bir ilmek bittiğinde tekrar diğer yüze geldiğinizde ip size bakıyorsa size bakan taraf ters örgü tarafıdır. Eğer ip diğer tarafa bakıyorsa bu düz örgüdür.

Bir ters bir düz lastik örgü yapımı kolay ve hızlı biten modellerden biridir.

Örgü öğreniyorum ve daha önce hiç örgü yapmadım diyenler için ters düz modeli en pratik ve öğretici olandır. Bunun için el becerisi ve teknik bilgi gelişene kadar şiş üzerinde ters ve düz örgü çalışmaları yapılmalıdır. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bu model ile istenilen ve ihtiyaç duyulan örgü örülebilir.

Lastik örgü tekniğinde dikkat edilmesi gerekenler

Örgü lastik modelleri ters düz örgüsünün aynısıdır. Tek farkı esneme payının fazla olması için gerekli olan ilmek sayısının 20 değil de 40 alınmasıdır. Böylece lastik şeklinde esneme oranı daha fazla olur. Bu modeli genelde kazak, süveter gibi giyim ürünlerinde kullanılır. Buna ligra payı denilebilir.

Lastik örgü modellerinin esnek olması için ilmek sayısının fazla alınmasına dikkat edilmelidir. Ters düz örgü modeli ile örülecek birçok giyim ve kıyafet ürünleri vardır. Aynı zamanda taşınabilir aksesuarlar içinde bu model ile örnekler çıkarılabilir. Örneğin; şapka, süveter, eldiven, atkı gibi taşınabilir ürünler için ters düz örgüsü daha olanaklıdır. Örülmesi daha kolay olduğu gibi kısa süre içerisinde de bitirmesi mümkündür.

Lastik örgü nasıl örülür ?

Ters örgü yapmak isteyen kişiler için ilmek önden alınır ve ip çekilir. Ardından ip arkaya atılır, ip dolanır ve ilmek arkadan alınır. Buda düz örgü şeklidir. Bir ter bir düz örmek için bu uygulamaları şişten ilmekler çıkana kadar devam edilir. İlk başlarda bu model kendini göstermeyebilir, fakat örnek büyüdükçe model ortaya çıkar.

Lastik örgü örmek için orta kalınlıktaki şişe 20 ilmek ya da 40 ilmek olacak şekilde dolamalar yapılır. Dolamalar yapıldıktan sonra ilk olarak ters örgü ile başlamak işi kolaylaştırır. Ve ip kaçmalarına karşı önlem alınmış olur. İsteğe bağlı olarak ilk sırayı ters örgü modeli ile çıkılabilir.

Ya da örgünün tamamı ters örgü ile devam edilebilir. Kullanılacağı alana göre değişecektir. Aynı şekilde düz örgü ile başlamak isteyenler için kenar ilmeğinin çift alınması tavsiye edilir. Tek alındığında ters alınacak ilmek için yan yana çift olan ilmek kalmayacaktır ve örgü modelinde ip kaçması yaşanacaktır.

Lastik örgü çeşitleri nelerdir ?

2+2 lastik örgü nasıl örülür

 

Sizlere bu bölümde örgü lastik çeşitleri hakkında bol bol bilgi paylaşmayı istiyorum. Bu konu için çok geniş araştırma yaptım lasitk örgü teknikleri ve ne kadar lastik örgü çeşitleri varsa sizlere bulup topladım. Eğer eksik kalan lastik örgü çeşidi varsa lütfen yorum yazarak bize bildirin.

Aşağıda detaylı olarak anlatılacak olan lastik örgü çeşitleri.

 • 1+1 lastik örgü
 • 2+2 çift lastik örgü
 • Doble lastik örgü (torba lastik nasıl yapılır
 • Bağlamalı lastik nasıl örülür
 • Fantazi lastik örgü
 • İngiliz lastiği örgü modeli
 • Tırtıklı lastik örgü modeli
 • Hazır lastik örgü nasıl örülür.

Yeni başlayanlar için 1+1 lastik örgü nasıl yapılır – Videolu galeri ile anlatım ?

Lastik her örgüde ihtiyaç duyulan bir örgü tekniğidir. Bütün örgülerin mutlaka ve mutlaka eteklerinde kol başlangıçlarında yakalarında en patlarında lastik örgü çeşitleri kullanırız. Lastik örgü çeşitleri bolca vardır. Ama şu anda en önemlisi 1+1 lastik dediğimiz bir düz bir ters örmekle elde ettiğimi örmekle elde ettiğimiz tekniği göreceğiz. İpliğimiz ve şişlerimiz hazırsa bir ters bir düz lastik örgü nasıl yapılır haydi hanımlar başlayalım.

2+2 Çift lastik örgü nasıl yapılır ?

2+2 lastik örgü yapımı

Yukarıda size 4 ayrı videolu anlatım ile 1+1 lastik örgü nasıl örülür onu paylaştım. Şimdi de çift lastik örgü denen 2+2 lastik örgü nasıl yapılır bunu görelim. Bunda da 1+1 lastik örgüdeki gibi ama bu sefer iki ters iki düz örgü örüyoruz.

Duble lastik örgü nasıl yapılır – Torba lastik örgü tekniği

Duble lastik örgü tekniği ile çift lasitk örgü tekniği bazen isim olarak birbirine karışabilir. Şöyle ki bir artı bir lastik örgüye tekli lastik örgü denirken iki artı iki lastik örgüye çift lastik örgü deniyor. Fakat bu konumuzdaki duble lastik örgüye de çift lastik örgü dendiği oluyor. Fakat bu örgü tekniğini aslı torba lastik örgü denmektedir. Sebebini ise videomuzu izleyince göreceksiniz.

Şimdi sizlere duble lastik ya da torba lastik denilen modeli göstereceğim. İlk başlangıcında ilk sıramızda bildiğimiz bir ters bir düz lastik örülüyor. devamını videodan girip bakabilirsiniz.

Bağlamalı lastik nasıl örülür ?

Sıra geldi bağlamalı lastik örgü nasıl yapılır onu görmeye. Bağlamalı lastik modeli nasıl yapıldığını anlatacağım. Örülüşü ve başlangıcı normal lastik örgü gibidir. Örülüşü çok kolaydır. normal bir ters bir düz örgü ile başlıyoruz. 

Fantazi lastik nasıl örülür ?

Konumuzun burasında sizlere farklı bir lastik örneği göstermek istiyorum. Kazaklarımızda montlarımızda kullanabileceğimiz güzel bir model. Yani yukarıda gösterdiğimiz bir ters bir düz lastik örgü veya iki ters iki düz lastik örgü modeli dışında çok farklı hoş bir lastik örgü modeli göstermek istiyorum size. Ayrıca bu lastik örgü modeline cilveli lastik örgü de denmektedir.


İngiliz lastiği örgü modeli yapımı.

bu model makine örgüsüne benzeyen ayrıca bildiğimiz selanik örgü modeline benzeyen bir lastik örgü çeşidi. Çocuklar için örgü kaşkol ve bere yapımında çok tercih edilmektedir.  Videolu anlatımı izleyip çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Tırtıklı lastik örgü modeli

bu lastik örgü modelinde örgümüzün alt tarafı tırtık tırtık oluyor ve kalın bir örgü modeli ortaya çıkıyor. Özellikle bebek örgülerinde çok tercih edilen farklı bir lastik örgü çeşidi sizlere de göstermeyi arzu ettim.

Buyurun bu lastik örgü tekniğini de görelim.

Hazır lastik nasıl örülür ?

Bu videomuz da size hazır lastik örgü yapımı göreceğiz. Onun için hırkamıza kazağımıza kaç ilmek atacaksak onun yarısı kadar farklı bir renkteki iple ilmek atıyoruz. Örneğin yarısı kadar 20 yapacaksak 10 ilmek 50 yapacaksak 25 ilmek atarak başlıyoruz. devamını videoyu izleyip görebilirsiniz.

Lastik örgü ile örülmüş örgü modelleri GALERİ

Facebook Yorum
5
1.2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. esrefyasa dedi ki:

  lastik örgüyü çok detaylı ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler 🙂

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Evet lastik örgü ve diğer örgü teknikleri anlatımlarını oldukça detaylı yazmaya dikkat ediyorum.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe