Kuş Figürlü Örgü Aplike Örnekleri – Kuş Ve Kelebek Aplike Modelleri

8.252
A+
A-

Kuş figürlü örgü aplike örnekleri

Sevgili örgü severler bugün sizlere kuş figürlü örgü aplike örnekleri paylaşacağım. Aplike modelleri son zamanlarda neredeyse her yerde karşımıza çıkan ve oldukça şık modellere sahip olan parçaları oluşturmaktadır.

Daha önce yabancısı olduğumuz bu aplike kelimesi, aslında bilinen fakat zamanla unutulan bir modeldir. Her şeyde olduğu gibi yine eskilerin yeniden gündeme gelmesi ve canlanması modasına aplikeler de katılmıştır.

Kuş figürlü aplike örnekleri

Kuş figürlü aplike örnekleri

Aplike nedir ve nerelerde kullanılır ?

Peki ama aplike nedir ve nerelerde kullanılır? Bilmeyenler için kısaca bir göz atmakta fayda var. Aplike: üzeri desenli ya da sade olarak adlandırılan düz kumaşları ve üzeri farklı işlemelerle donatılmış kumaş parçalarını keserek, bununla uyumlu ya da kontrast olan başka bir kumaş üzerine uygulanmış haline denir.

Kuş figürlü aplike örnekleri

Kuş figürlü aplike örnekleri

Kuş figürlü örgü aplike modelleri

Desenler ise yüzlerce farklı figürden oluşup, kullanılacağı alana göre değişmektedir. Burada bahsedilen aplike örnekleri kumaşlardan oluşmaktadır. Fakat sadece kumaş aplikeler olmayıp; bunun yerine kuş figürlü örgü aplike modelleri de yapılabilir.

Üstelik yapım aşamaları son derece basit ve eğlenceli aplikeler ortaya çıkararak, birbirinden değişik örnekler ortaya koyabilirsiniz.

Baykuş figürlü aplike örnekleri

Baykuş figürlü aplike örnekleri

Örgü aplike dendiği zaman akla ilk olarak, bebek aplike desenleri gelmektedir. Çünkü aplikelerin kullanıldığı alanların çoğunu, bebek aplike modelleri oluşturur.

Bebekler için tasarlanmış hemen hemen her parçada ( yelek, hırka, kazak, elbise, battaniye, atkı, bere, eldiven, önlük, mama örtüsü, alt değiştirme bezi, patik, çorap vb. ) aplikeler kullanılır.Baykuş figürlü aplike örnekleri

Bebek örgüleri süslemek için örgü aplike desenleri tercih edebilirsiniz.

Kız bebekler için ayrı erkek bebekler için de ayrı aplikeler oluşturularak çeşitlilik sağlanabilir. Aklınıza gelebilecek her türlü figürü ve deseni aplike olarak hayata geçirebilirsiniz.

Kuş figürlü aplike örnekleri

Kuş figürlü aplike örnekleri

Bu tamamen sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış bir olaydır. Doğada bulunan herhangi bir canlıyı resmedebileceğiniz gibi, kullanılan herhangi bir araç ya da taşıtı da resmedebilirsiniz.

Örgü battaniye tasarımları için kuş figürlü örgü aplike örnekleri kullanılabilir.

Aplike bebek battaniyeleri arasında hem kız bebekler için hem de erkek bebekler için ortak kullanım olarak tercih edilen bazı belli başlı figürler vardır.

Hayvan figürleri ( kedi, köpek, kuş, kelebek, aslan, maymun, kaplumbağa, su aygırı, zürafa, balık ) bunların başında gelir. Hayvan figürlerinin yapılış mantığı aynıdır, sadece yapacağınız hayvan figürüne göre sayısı ve sırası değişebilir.Kuş figürlü aplike örnekleri

Örgü kuş motifi ve örgü kelebek motifi de yine en sık kullanılan örgü aplike örnekleri arasında yer alır. Kuş motifleri arasında da, baykuş modeli çok fazla ön plandadır. Baykuş modelini neredeyse her yerde rahatlıkla görebiliriz.

Yastıklarda, tişörtlerde, çantalarda ve bunun gibi pek çok süs eşyasında. Baykuş modelini isteğe göre renklendirebilir ve çeşitlendirebiliriz. Yine kelebek motifleri de tercih edilen modeller arasındadır.Kuş figürlü aplike örnekleri

Kelebek motifli örgü aplikeler ile duvar süslemesi yapabilirsiniz.

Çünkü kelebek görünümü hem şıklığı hem de zarafeti yansıtır. Bunun için de özellikle kız çocukların yatak takımlarını yaparken ve örgü kıyafetlerini yaparken sık sık bu figüre yer verilir.

Aplike yapımında tığ işi aplikeler çok fazla kullanılır. Yapımı hem kolay hem de eğlencelidir. Bu yüzden bu tekniğe çok fazla başvurulur. Başlangıç tekniğini bildiğiniz takdirde, gerisini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Kelebek figürlü aplike örnekleri

Kelebek figürlü aplike örnekleri

Üstelik en baştan bir ip almak yerine evde bulunan artık iplikleri de değerlendirerek istediğiniz aplike modelini oluşturabilirsiniz.

Basit anlatımla kuş motifli örgü aplike yapımı

Kuş motifi yapımını basitçe anlatmak gerekirse; sırt bölgesinden başlamak üzere, farklı bir renk iple 20 zincir çekilir ve her ilmeğe ikili trabzan yapılır.

Daha sonra yine farklı bir iple, kuyruk modelini vermek için bir sonraki ilmekten başlanır ve 3 zincir çekilerek her ilmeğe bir tane batırılır. Son 4 tane kalana kadar aynı şekilde devam edilir ve sık iğne ile yuvarlanarak ikinci sıra tamamlanır. 3.sırada bu şekilde yapılır ve daha sonra kafası oluşturulup gövdeye birleştirilir.Kelebek figürlü aplike örnekleri

Kelebek figürlü aplike örnekleri Baykuş figürlü aplike örnekleri Baykuş figürlü aplike örnekleri Baykuş figürlü aplike örnekleri

Sevgili örgücüler sizlerle beraber çok güzel bir örgü konumuzun daha sonuna geldik.

Bir başka örgü konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.