Kıl Testere Sanatı ve Kıl Testere İle Yapılan Çalışmalar

6.871
A+
A-

Kıl testere sanatı

Sevgili takipçiler sizlere bugün kıl testere sanatı ile alakalı yazıp en başından başlayarak kıl testeresini anlatmak istiyorum. Kıl testeresi ile yapılan çalışmalara örnekler göstereceğim. Kıl testeresi sanatı nasıl öğrenebilirim, kıl testeresi zor bir uğraş mıdır, bende kıl testeresi ile güzel eserler yapabilir miyim, yaptığım eserleri satabilir miyim, bu iş para kazandırır mı gibi sorularınıza cevap vereceğim.

Kıl testeresi ve naht sanatı örnkleri

 

Kıl testere sanatı bir çeşit ahşap oyma sanatı dır. Ve yine ahşap oyma sanatının bir çeşidi olan naht sanatının en önemli unsurudur. Neredeyse naht sanatı denince akla gelen ilk malzeme bir kıl testeredir. Kıl testere ile inanılmaz ahşap işi çalışmalar yapılabilmektedir.

Bu arada naht sanatı nedir, malzemeleri nelerdir, ahşap oyma sanatının bir türü olan naht sanatı için uygun ağaçlar nelerdir gibi naht sanatı ile alakalı geniş bilgiler verdiğim konuma bakmanızı öneririm.

Size hatırladığım bir şeyden bahsetmek istiyorum. Bilmiyorum şimdi var mı ?  Benim zamanımda orta okul veya lise yıllarında resim dersinde yada el işi derslerinde kıl testeresi ile model yapma vardı. Şimdi anlıyorum ki öğrencilere en azından bu el sanatı dalını göstermiş hocalarımız. Tabi biz ne yapabiliyorduk ki kontarplak tan kalıp çıkarabiliyorduk araba kalıbı gibi.

Daha önceki konumda sizlere naht sanatı nedir, nasıl bir sanattır ve naht sanatının kıl testere ile alakasını anlatmıştım. Kıl testeresi ile neler yapabileceğiniz tamamen sizin el becerinize ve hayal gücünüze bağlı. Kıl testeresi ile güzel eserler yapmak çok ince bir işçilik ve emek istiyor sabır gerektiriyor. Yaptığınız eser, proje ne kadar ince işçilik istiyorsa o kadar kıymetli ve zor oluyor.

Kıl testere sanatı ile neler yapabileceğiniz ile alakalı yeni başlayanlara fikir verebilmek için sizlere hem normal hemde ileri seviye zor örnekler vereceğim.

Kıl testere ve kıl testere çalışmaları hakkında :

Kıl testere “U” şeklinde bir demirin iki açık ucuna kıl gibi ince testere şeridinin sıkıştırılıp gerdirilmesi ile ortaya çıkan bir testeredir. Kıl testerenin U yapısı içe doğru derin olduğu için kesilecek yüzeyde belirli bir derinliğe kadar kesebilirsiniz. Bir “O” harfi yazacaksanız O harfini içini boşaltmak için önce içine bir delik açıp kıl testereyi o delikten geçirip bağladıktan sonra O harfini içini kesip alabilirsiniz.

Kıl testere

Kıl testere

Kıl testere uçları en kalın “4” numara kalınlıktan başlayıp “0” numaraya kadar ince uçlar vardır. Yapacağınız işin detayına göre uç tercih edilir. Bu iş ile uğraşan ustalar genel kesim için motorlu kıl testere makinası kullanıp ince detay kesimlerde el kıl testeresi kullanır. Kil testere makinesi devri yüksek olduğu için ince hassas parçaları kesmede zorluk çıkarabiliyor yada kestiğiniz parçanın kopmasına sebep oluyor.

Sanatsal değilde daha çok anahtarlık, isimlik, logo gibi ticari ürün kapsamında yapılan ürünlerin bir çoğu kil testere makinasi ile yapılmaktadır. Çünkü çok ince işçilik gerektirmediği için el kıl testeresi ile uğraşıp kolunuz ağrımaz. Daha çabuk işlem yaparsınız. Kıl testere makine fiyatları 2.500 TL den başlayıp 8-10 bin TL ye kadar çıkabilmektedir.

Proxxon kıl testere makinesi

Proxxon kıl testere makinesi

Gerek el kıl testeresi gerekse elektrikli kıl testere makinası için aynı kıl testere ucu kullanılır. Bu sanata gönül verenler başlangıç için güzel bir kıl testere seti alabilirler.

En çok aranan kıl testere makinesi ise excalibur kıl testereproxxon kıl testere ve dremel kıl testere makinası dır.

Kıl testere ile bir model veya motif kesmek için öncelikle keseceğiniz şeklin yazının bir şablonunu bulmanız gerekir. Eğer yazı ise bu bir çıktı alıp keseceğiniz ahşaba yapıştırmanız gerekir. İnternetten, google dan arayarak bir çok kıl testere desenleri bulabilirsiniz. Binlerce motif ve şablon mevcut. Sanatsal çalışmalarda Selçuklu motifleri çok güzel durmaktadır.

Kıl testere sanatı nasıl öğrenebilirim :

Bu sanatı öğrenmek çok zor değil temel teknikleri var bunları görmek öğrenmek gerekir. Fakat siz yeni başlayan biri olarak size rehberlik edecek ve yaptığınız yanlış işlemleri gösterecek bir hoca lazım ki hızlı öğrenesiniz. Bunun için de en iyi öğrenme yolu. Belediyelerin açmış olduğu ücretsiz kurslar var. Halk eğitim kursları var. Buralarda kıl testeresi ile ahşap oyma kurslarına kayıt olun.

Yeni yeni modeller yaptıkça eğer bu alanda yatkınlığınız varsa ilginizi çekecek ve daha iyilerini yapmak isteyeceksiniz. Yok bu alan size göre değilse sıkılırsınız ve bunu anlamış olursunuz.

Kıl testeresi ile naht sanatı nasıl yapılır videolu anlatım

Bu videoda sizlere şahane bir naht sanatı çalışması olan bu Ömer Halis Demir şehidimizin siluet çalışmasından  küçük bir kesitini göstermek istiyorum.

Kıl testere çalışması ile insan silueti nasıl yapılır ?

Ayrıca yapım aşamalarından bir kısmını da resimleri burada.

Kıl testere sanatı zor bir uğraş mıdır :

Kıl testere ile çalışmaya başladıktan sonra ne yapacağınıza bağlı. Okuldaki gibi bir ev maketi yapmak elbette kolay ama bir Hilye-i Şerif Yapmak o tüm harfleri kesmek aylar sürebiliyor.

Bazen bir proje 3-4 ay sürebilir kesmesi ve sizi bıktırabilir ama ortaya çıkan eser o kadar incelikli ve güzle ki bakan hayran kalır. Sizlere Naht öğrenip bu alanda usta olan arkadaşım Kamil Beyazal’ın nahtsanati adlı sayfasına bakmanızı öneririm. ayrıca ben bu konuda da onun bol bol çalışmalarına yer vereceğim.

Sizde eğer bu alanda uğraşırsanız ve yeteneğiniz de varsa çok güzel eserler yapabilirsiniz. Ama hiç başlamadan bu alanda yeteneğiniz var mı bilemezsiniz.

Kıl testeresi ile yaptığım eserleri satabilir miyim :

Bu sizin kıl testeresi işinde ne kadar uzmanlaştığınıza bağlı. İnsanların almak isteyecekleri ince işçilik olan sanatsal şeyler yapabilirsiniz. Yada isimlikler, saatler, resim çerçeveleri gibi sanatsal ama emeğinize karışlık satış değeri makul seviyelerde olan günlük kullanımda alıcısı olabilen ürünler de yapabilirsiniz.

Sizlere ahşap oyma sanatı ile ilgilenen yakın bir arkadaşım Kamil’in ahşap oyma sanatı instagram hesabını göstermek istiyorum.  hesabının sahibi olan arkadaşımın yapıp satmış olduğu bazı çalışmaları göstereceğim ki size fikir olsun.

Sizlere şimdi Kamil Beyazal arkadaşımın yaptığı ve sattığı, isteğe özel siparişler aldığı ürünlerden derleme kıl testeresi ile yapılan çalışmalar göstereceğim.

Kıl testeresi çalışmaları yeni örnekler

Arkadaşlar burada sizlere bir kaç çeşit kıl testeresi ile yapılan çalışmalara örnekler göstereceğim.

Kıl testeresi ile yapılan ahşap oyma isimlik modelleri

Kıl testeresi ahşap oyma saat örnekleri

Bu konumuz da buraya kadar sevgili hobi severler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.