Kesme Şeker Nasıl Yapılır – Keseme Şeker Örgü Modeli

Merhaba hanımlar şiş örgü teknikleri anlatımlı örgü derslerimize kesme şeker nasıl yapılır konumuz ile devam ediyoruz. Kesme şeker örgü modeli, isminden de anlaşıldığı gibi kesme şeker modeli kareler halinde üst üste olan modellerden biridir. Küp şekeri anımsatan model yapısı ile giyim ve kıyafet için her alanda kullanılır.

Kesme şeker örneği atkı yapımında, yelek, battaniye, hırka, kazak ve atkı için tavsiye edilen modellerden biridir. Üst üste görüntüsü ile iç içe geçmiş küp şeker modelleri ortaya çıkacaktır. Renkli yün ipler kullanıldığında farklı ve göze hitap eden bir örgü elde edebilirsiniz. Farklı bir örülüş şekli ile küp şeker örgü modeli de ortaya çıkmaktadır.

Küp şeker modelinde olan bu örnekte giyim için birçok şey yapılabilir. Örneğin; küp şeker yelek modeli gibi. Kesme şeker modeli yaş gruplarına göre ayrılmış modelleri vardır. Çocuklarınız için ve kendiniz için bu örnek ile kış ayını sıcak bir şekilde geçirebilirsiniz. Örgünün yapımı konusunda daha önce bilgisi olmayan ve kesme şeker örgü modeli nasıl yapılır diyenler için aşamalı olarak yapılışı aşağıda anlatılacaktır.

Kesme şeker örgü ile alakalı neler öğreneceğiz ?

Kesme şeker örgü modelleri kullanıldığı yerler

Kesmeşeker örgü modeli örmesi pratik ve zevkli olduğu için sıkılmadan çıkarabileceğiniz modellerden biridir. Bu modeli ilk defa örecekler için de el becerisi kazanmalarında etkili olacaktır. Kesme şeker nasıl yapılır merak edenler için yukarıdaki aşamalar takip edildiğinde kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir modeldir.

Bunların dışında kesme şeker atkı modeli, kesme şeker battaniye modelleri, kesme şeker yelek modelleri gibi örnekler de çıkarabilirsiniz. Atkı, eldiven ve şapka kombini yaparak şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. Çocuklarınız ve kendiniz için farklı kesmeşeker örgü modelleri tariflerinden de faydalanabilirsiniz.Kesme şeker bebek battaniyesi

Kesme şeker yelek modelleri içinde yukarıdaki sıralamayı takip etmeniz yeterli olacaktır. Yelek ilmekleri içinde 8 ve 8 in katları olacak şekilde büyütülerek örgü yapılmalıdır. Aksi halde istenilen yelek modelini yakalamanız güç olabilir.  Bu model çok amaçlı ve pratik örme şekline sahip olduğu için birçok alanda tercih edilir. Örneğin; kesme şeker örneği bebek battaniyesi de en çok tercih edilen bir kesme şeker örgü işleri haline gelmiştir.

Kesme şeker nasıl yapılır ?

Kesme şeker nasıl yapılır

Örneğe başlamadan önce ince numaralı bir şiş ve normal kalınlıkta bir yün ipi gerekir. Renk seçimi tamamen size kalmış. Fakat bu modelin tek renkten yapılması örneği daha çok ortaya çıkaracaktır.  Kesme şeker örgü tekniği yapılışı aşağıdaki gibidir:

İlk olarak şişimize 8’in katı olacak çift sayı ilmeği belirlenir. Örneğin; bu 8, 16, 24… gibi. Bu ilmekler kullanacağınız model için değişecektir. Kesme şeker bebek battaniyesi kaç ilmek ile başlanır diye sorarsanız. Bunun için 32 ilmek ve katı olmalıdır. Yelek için bu ilmek 24 ilmek olmalıdır.

Kesme şeker örgü modeli başlangıcı olarak ilk sıraya doladığımız ilmekleri düz örerek diğer şişe geçiririz. Örülürken ipin sık çekilmesi ve ipin kendimizden tarafta olmasına dikkat etmeliyiz.

İkinci sıraya başlandığında 6. Sıraya kadar yapılacak olan örme şekli; 4 düz ör ve 4 ters ör. Bu şekilde 6. Sıraya kadar çıkmaya devam edin.

7. sıraya gelindiğinde bu sırayı düz alarak çıkın. Bu sıra sadece düz örülerek çıkıldığında modele bakınız. Oluşturduğunuz şekil küp şeklinde bir görüntü alacaktır. 7. sıradan sonra model tam olarak ortaya çıkmaya başlayacaktır.

7. sıradan sonra 12. kata gelene kadar aynı teknik uygulanacaktır. İlk başta dediğimiz gibi 8 ve 8 in katları şeklinde küp şekilleri oluşturulacaktır. 8 – 12 arası tekrar 4 düz 4 ters şeklinde örülmelidir.

Modelin son sırası ise 12. katta bitecektir. Bu kattan sonra 1. sıradan son sıraya gelene kadar hangi aşamalardan geçildiyse aynı şekilde örülmeye devam edilmelidir.

Videolu anlatımla kesme şeker örneği nasıl yapılır ?

Kesme şeker örneği nasıl yapılır

Hanımlar düz örgü, ters örgü, haroşa örgü gibi bir takım örgü tekniklerinin bir arada kombinasyonuyla birleştirilmesiyle artık modeller oluşturabiliyoruz. Size kesme şeker modelini göstermek istiyorum. Kesmeşeker modelinde düz örgü ile ters örgünün kombinasyonunu, birleştirilmiş halini göreceğiz.

Hanımlar kesme şeker yapmak için biz bu videoda 5 ilmek düz 5 ilmek ters yaparak oluşturduk. Ama siz bu ilmeklerin sayısını istediğiniz kadar küçültebilir veya büyütebilirsiniz. Bazen 2 ilmek düz 2 ilmek ters de yapabilirsiniz.  Bazen 10 ilmek ters 10 ilmek düz de yapabilirsiniz bu tamamen sizin isteğinize kalmış.

Şimdi üç tane video ekliyorum hanımlar ikisinde de kesme şeker örgü modeli yapımı anlatılıyor. Ve mantık teknik aynı ama ilmek sayıları değişebiliyor.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Kesme şeker nasıl yapılır” playlist_yt=”lfUBnKyQPWU, 6ztOyYacEn0, j0YDBi9MsbM” playlist_auto_play=”0″]

Küp şeker örgü modeli nasıl yapılır ?

Bu video da ise küp şeker modeli yapımını göstermek istiyorum. Aslında bazı hanımlar kesme şekere küp şeker diyorlar. Ve bir küp şeker örgü modeli denen örnekler aslında kesme şeker örneği. ama bu videoda ise kabarık pıtırcıklı bir yapı olduğu için gerçekten de küp küp duruyor ve küp şeker örgü modeli adını alıyor.


Tunus işi kesme şeker örgü modeli yapımı

Hanımlar bu videomuz da ise sizlere tığ ile kesme şeker örgü nasıl yapılır onu gösterelim. Tığ ile derken tunus işi kesme şeker örneği nasıl yapılır onu göstereceğiz.

Evet hanımlar bir şiş örgü dersimizin daha sonuna geldik. Diğer şiş örgü teknikleri için örgü teknikleri konuma bakın. Tüm örgü tekniklerini orada bulabilirsiniz.

Sizler için oldukça detaylı örgü anlatımları yapmaya çalışıyorum. Anlatımları beğenirseniz eğer lütfen yorum yazın. Anlamadığınız yer olursa da yorumla sorabilirsiniz.

Facebook Yorum
4
1.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ballı Soprano dedi ki:

  Çok güzel olmuş örnekler. Yazınız bir solukta okunuyor. Ellerinize sağlık. Gelsin yelekler, gitsin ceketler 🙂

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 2. Kezban dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bu kadar detaylı yazdığınız için 🙂 Bir çok yerde böyle detaylı anlatım bulunmuyor.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Kesme şeker modeli cidden görünümü ve yapılışı çok zevkli olan bir örgü modeli. Ayrıca anlatımımızı beğenmenize sevindim.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe