Kelebek Motifli Çanta Yapımı Resimli Anlatım- Tığ İşi Motifli Çanta Yapılışı

911
A+
A-

Kelebek motifli çanta yapımı yazılı anlatımlı

Merhaba hanımlar malum yaz geldi. Yazlık şıkır şıkır el örgüsü çanta modelleri – el örgüsü ayakkabılar – el örgüsü terlikler bu sene  çok moda biz de düşündük. Şu sıcak şık yaz günleri için kullanışlı el örgüsü çanta modelleri anlatımına karar verdik.

Kelebek motifli çanta yapımı

Kelebek motifli çanta yapımı

Bu anlatacağımız tığ işi çanta modeli motifli bir çanta modeli. Tığ işi motiflerle çanta yapmak inanın çok kolay. Motifli çanta modelleri yapımı normal örgü çanta yapılışına göre daha kolaydır. Çünkü bir tane motif belirliyorsunuz ve tığ ile bu motiften ihtiyacınız kadar örüyorsunuz.

Daha sonra istediğiniz çanta modeline göre uzun askılı çanta minik çanta gibi bunların modelinde motifleri yan yana motif birleştirme teknikleri ile birleştirerek bir çanta kılıfı elde ediyorsunuz.

Onlarca tığ işi motif modelleri mevcut ve bunları sitemizde motifler ve aplikeler bölümünde bulabilirsiniz. Motifli çanta yapılışı için size vereceğim motifleri birleştirme şablonu yani şeması ile aynı çanta modelini başka motiflerle de yapabilirsiniz.

Daha önce sizlere tığ işi kare motifli çanta yapımı anlatmıştım. Bu konuya bakarak bir başka motifli çanta yapımı görebilirsiniz. Yine bayanlar arasında oldukça popüler bir tığ işi motifi olan Afrika çiçeği motifi ile örgü çanta yapımı konusuna da bakabilirsiniz.

Kelebek motifli çanta yapılışı için gerekli malzemeler
Kelebek motifli çanta yapımı

 • Cotton ip
 • 3,5 nolu tığımız
 • Makas
 • İç astarı için kumaş
 • İğne ,iplik
 • Ahşap çanta tutacağı
 • Toplu ,iğne
 • Dikiş makinası

İstediğiniz renk de coton tür ip kullana bilirsiniz. Renkli ipler tercih ederseniz her renk kıyafet ile çantanızı kombinleme şansınız mevcuttur. Malzemelerimizin sayımına başlamaya ne dersiniz.

El örgüsü kelebek motifli çanta yapılışı için gerekli tığ işi örgü teknikleri

Aşağıdaki tekniklerden bilmediğin tığ tekniği varsa üstüne tıklayarak ilgili örgü dersine gidebilirsiniz. Bir çok tığ işi örgü teknikleri için örgü teknikleri sayfamıza bakınız.

Resimlerle adım adım kelebek motifli çanta yapımı

Kelebek motifli çanta yapımı

Kelebek motifli çanta yapımı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Yukarıdaki 4 aşamalı resme göre aşamalar :

Round 1 için motif yapılışı

Altı adet zincir çekelim ve orta kısım için bir halka oluşturalım. Oluşturmuş olduğumuz orta kısım zincirinin üzerine on altı adet sık iğne yapalım (Çakma sık iğne de kullanabilirsiniz orta kısmın daha tok durmasını sağlayacaktır tercih sizin.)

Round 2 için motif yapımı

Şimdi ipimizin rengini değiştirelim ve böylece ikinci aşamaya geçelim. Dört adet sık iğne ya da çakma sık iğne yaptıktan sonra sekiz adet zincir çekelim. Daha önceki sırada bildiğiniz gibi on altı adet sık iğne çalışmıştık ve on altı sık iğneyi dörde bölüp modelimizi kuruyoruz.

O yüzden dört adet sık iğne yapıp ara zinciri olarak sekiz adet zincir çekiyoruz. Bu sırada sık iğnelerimiz dört adet, ara zincirlerimiz ise sekiz adet olacak sekil de sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Böylece mavi renkli olan ilk sıramız bitti.

Round 3 için tığ işi motif yapımı

İpimizin rengini değiştirmeden aynı rengin ikinci sırasının yapımına başlıyoruz. Bir evvelki sırada dört adet sık iğnemizi şimdi ikili tırabzana çevireceğiz.

Şimdi onu nasıl yaparım der gibisiniz. Aslında hiç de zor değil. Şimdi sıra sonumuz.  Sık iğnelerimizin  başı iki adet sık iğnemizi yapalım ve tığımızı ikili trabzan yapacakmış gibi ipimizi tığımızın üzerine dolayalım.

Şimdi daha önce sekiz adet zincir çektiğimiz çiçeğimizin taç yapraklarını oluşturacağız ve toplamda on altı adette denk gelen ikili ve üçlü trabzan işlemlerimiz var. Sırası ile başlayalım dört adet ikili trabzan yapmaya, sekiz adet üçlü trabzan yapalım. Gene dört adet ikili trabzan yapalım zincirimizin üzerine.

Sıra sonuna kadar bu işlemleri tekrarlayalım.

Küçük bir püf noktası: Sıramızın en başında yapmış olduğumuz sık iğne işlemi bir defaya mahsusu o yüzden her taç yaprak bitiminde yanı on altıncı adet olan ikili tırabzanımızdan sonra bir deyip yandaki taç yaprağa geçmeliyiz.

Çiçeğimizin en sonunda en başta gelmiş olduğumuz bölümde de on altıncı tırabzanımızı yapıp sık iğnelerin üzerinden atlayıp bir diğer başladığımız ilk trabzanın başına kitleyiniz ipinizi ve renk değiştiriniz.

Round 4 için motif yapılışı son aşama

Yeşil olan ipimizde ise çakma sık iğne tekniğini kullanmanızı tavsiye edeceğim sekiz adet çakma sık iğne üç adet ara zincir sekiz adet çakma sık iğne şeklinde dört adet taç yaprağımızın çevresini dönünüz. Çiçek yapımımız bu kadar 🙂

Kelebek motifli çanta yapımı

Kelebek motifli çanta yapımı

Son sıramız da yapmış olduğumuz üç adet ara zincirimiz motiflerimizi biri birine eklerken bize oldukça yardımcı olacaktır. Bu arada her motifin bitiminde el ütüsünü yapmayınız 🙂

Kelebek motifli çanta yapımıKelebek motifli çanta yapımı

Kaç adet tığ işi motife ihtiyaç var ve nasıl birleştireceğiz.

Şimdi kelebek motifli çantamız için kaç adet motife ihtiyacımız var ve bu motifleri hangi düzende birleştireceğiz onu anlatalım.

Yukarıdaki iki resme bakarsanız gri renkli olarak işaretlenen motifler çantamızı elimize aldığımızda çantanın ön arka yüzleri ve taban kısmı oluyor. Buda yan yana 3 motif olarak 9 sıra motif birleştireceğiz demek oluyor.

Boydan hesaplarsak çantamızın boyu 4 motif boyunda ön ve arka genişlikleri 3 motif genişliğinde taban ve yanlar ise birer motif genişliğinde.

Şimdi çantamızın ön yüzü + tabanı + arka yüzü için 4+1+4 =9 sıra motif gerekmektedir. her sırda 3 motif olacağı için 27 tığ işi kelebek motifi örmeniz lazım.Kelebek motifli çanta yapımı

Çantamızın yanları için ise tek sıra halinde 4 motif gerekli. Ve iki tane yan var. Toplamda se 27+4+4 = 35 adet motif örmemiz gerekiyor.

Motifli çantamızın ölçüleri

Kelebek motifli çanta yapımı

 

Kelebek motifli çanta modelimizin boyu tabanla beraber katlanınca 38 cm oluyor.Kelebek motifli çanta yapımı

Eni ise 33 cm

 

Kelebek motifli çanta yapımı

Taban kısmı da 4 cm  olacak. Eğer daha büyük plaj çantası gibi bir çanta yapmayı planlıyorsanız motif sayısını arttırmanız yeterli.Kelebek motifli çanta yapımı

Kelebek motifli çanta yapımı

Çanta sapı için istediğiniz model ahşap yada plastik sap kullanabilirsiniz.Kelebek motifli çanta yapımı

Çanta içi astarı için 1 metre astarlık kumaş almanız yeterli. Eğer hiç dikiş bilmiyorsanız mahallenizde bulunan terzilere aşağıdaki şablonu gösterdiğinizde size yardımcı olacaklardır.Kelebek motifli çanta yapımı

Evde siz yapacaksanız bu ilmekleri düz dikişlerden sonra dikişinizin atmaması işin dış kısma sürfile yapabilirsiniz.

Kelebek motifli çanta yapımı Kelebek motifli çanta yapımıKelebek motifli çanta yapımıKelebek motifli çanta yapımıKelebek motifli çanta yapımı

Çantamızın sapları için bantlarımız kullanacağımız sapın deliğine göre ayarlamamızda fayda var.Kelebek motifli çanta yapımı Kelebek motifli çanta yapımı

Çantamızın astarı ve motiflerimizi biri birine teğelleme yardımı ile tutturunuz hatta mümkünse hayalet ip kullanınız.Kelebek motifli çanta yapımı Kelebek motifli çanta yapımı Kelebek motifli çanta yapımı

Çantamız hazır iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

Sevgili takipçiler bugün sizlerle çok güzel bir örgü çanta yapımı konusu işledik.

Umarım beğenmişsinizdir. Lütfen sayfa altına yorum yapmanızı bekliyorum.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. adsey demsey dedi ki:

  Merhabalar.
  Bu canta icin sipariş verilebilirmi ?
  Yada degişik örgüler icin .

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim ancak sipariş almıyoruz.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe