Kartondan Fötr Şapka Yapımı – Kağıttan Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır

151
A+
A-

Merhaba origami hayranları bugün sizlere kağıttan fötr şapka yapımı anlatacağım. Kartondan fötr şapka yapımı videolu anlatımla detaylı olarak göreceğiz. Kartondan fötr şapka nasıl yapılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Daha önce paylaştığım pokemon şapkası yapımı ve kağıttan hasır şapka yapımı konuları paylaşmıştım bakmak isteyebilirsiniz.

Şapka yapımı için gerekli olan malzeme istenilen renkte bir karton kağıt. Kartondan fötr şapka yapımı son derece kolay bir işlem. İstenilen renkte bir fon kartonu ile şapka yapılabilir. Dikdörtgen şeklinde büyük bir karton ilk olarak düzgün bir şekilde ikiye katlanır.

kartondan fötr şapka yapımı

Kartondan fötr şapka yapımı

Tekrar karton açılır ve dik konumda iken uçak yapar gibi kağıdın iki ucu birbiri ile birleştirilir. Kartonun diğer tarafı çevrilir ve aynı şekilde uçları birleştirilerek katlanır. Sonrasında karton tekrar ikiye katlanır. Karton tam olarak olmasa da bir üçgen şeklini alacaktır. Daha sonra kenarda kalan kısımlar yine uçak yapar gibi iki ucu düzgün bir şekilde birleştirilir.

Kartondan şapka yapımı resimli anlatım

Kartondan şapka yapımı resimli anlatım

Fötr şapka yapımı için son olarak altta kalan sivri kısımlar içe doğru kıvrılır. Karton bu şekilde açıldıktan sonra kenarda kalan alt kısımlar dışa doğru çevrilir. Kartondan fötr şapka nasıl yapılır konusunda merak edilenler için izlenecek yollar son derece basittir.

Kağıttan Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır?

Şapka yapımı için bir adet karton kağıt alınır. Kartonun tam bir kare şeklinde olmasına özen gösterilmelidir. Kağıt düz bir zemin üzerine konulduktan sonra tam bir üçgen oluşturacak şekilde uçları birleştirilerek ikiye katlanır. Daha sonra kağıt açılır ve aynı işlem diğer uçlardan birleştirilerek tekrar yapılır.

Kağıt açıldıktan sonra kağıttan şapka yapımı için bu defa da düzgün bir şekilde ikiye katlanır. Tekrar açılır ve diğer taraftan yine ikiye katlanır. Burada amaç kağıt açıldığında dilim dilim izler oluşturmaktır. Kartondan şapka yapımı için kağıt açıldığında iki yarım halinde düşünülmelidir.

İlk yarım tarafta üçgen şeklinde katlanır. Kağıdın orta noktası işaretlenir ve ucu katlanır. Kağıttan şapka nasıl yapılır sorusunun anlatımlarından biri origami ile şapka yapımıdır. Kağıt ters çevrilir ve tekrar ikiye katlanır. Diğer uç da aynı şekilde kıvrıldıktan sonra her iki tarafta eşit bir görüntü sağlanmış olur.

Katlamalar sonucunda oluşan tüm izler takip edilerek her dilim üst üste gelecek şekilde katlanır ve kenarlar dışa doru kıvrılır. Kenar alt kısımlar üst üste gelecek şekilde kıvrılır ve kartondan şapka yapımı örnekleri arasına girebilecek güzel bir şapka model ortaya çıkar.

Kartondan şapka yapımı resimli anlatım

Kartondan fötr şapka yapımı resimli anlatım

Kağıttan ve Kartondan Şapka Yapımı Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kartondan şapka yapımı resimli anlatım ile son derece kolaylaşacaktır. Karton ve kağıttan şapka yapmak için origami yöntemi uygulanır. Origami yöntemi kağıdın katlanması ile ortaya anlamlı nesneler çıkarmaktır.

Kartondan şapka yapımı resimli anlatım – Kovboy fötr şapka yapımı

Kartondan şapka modelleri ve yapılışı seçenekleri arasında birçok çeşit şapka şekli mevcuttur. Kovboy şapkası ve fötr şapkalar, pokemon şapkası yapımıbasit kağıttan şapka yapımı gibi yapılabileceği gibi aynı zamanda süslemeli yöntemler kullanılarak çok daha farklı modeller ortaya çıkarılabilir.

Çeşitli boy ve renklerde şapka yapılabilir ve son derece dekoratif bir görüntü sağlamak amaçlı kullanılabilir. Kağıt ve kartonun çeşitli şekillerde katlanması ile oluşan izler takip edilerek düzgün bir şekilde katlandığında son derece güzel modeller ortaya çıkacaktır.

Videolu anlatımla kağıttan kovboy şapkası yapımı

Sizinle çok güzel bir origami anlatım konusunun daha sonuna geldik. Bizi takip etmeyi unutmayın. Origami sanatı hakkında ekstra bilgi almak için origami sanatı konusuna bakınız.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sibel dedi ki:

    Sitenizde el emeği göz nuru emek verilerek yapılan malzemeler çok hoş ellerinize sağlık..

    1. Pınar Güler dedi ki:

      Yorumunuz için teşekkür ederim

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe