Kare Motifli Battaniye Yapımı – Tığ İşi Kare Motifli Battaniye Yapımı

408
A+
A-

Resimlerle kare motifli battaniye yapımı

Merhaba hanımlar şimdi size güzel ve renkli içi yuvarlak motifli dışı kare motifli battaniye yapımı yapımını anlatacağım. Rengarenk çiçekli kare motiflerden oluşan  oluşan bu güzel battaniyemizi severek, zevkle öreceğinize inanıyorum. Örgüsü sizi biraz uğraştırsa da sonuç mükemmel olacağından bu başarı sizi çok mutlu edecektir. Kendiniz ördüğünüz için de, bu size ördüğünüz battaniye sizin için daha değerli kılacaktır.

Yeni anne olacak hanımlar veya ilk defa teyze olacaklar, babanneler ananeler torunun cinsiyeti belli olur olmaz hemen örgü battaniye modelleri ve yapılışları araştırmaya başlarlar.

Bir çok sitede örgü battaniye yapımı şeklinde konu açılsa da esasında yapılışı anlatılmayan konular yer almakta. Biz ise sizlere hobiislere.com olarak örgü battaniye yapılışı konuları anlatırken hem resimli hemde videolu yapım konuları hazırlıyoruz. Kare motifli battaniye yapımı

Bildiğiniz gibi bir çok örgü battaniye modelleri ve yapılışları konusu değişik motifler kullanılarak yapılıyor. Bu küçük tığ işi örgü motif modelleri ile harika motifli battaniye modelleri yapabilirsiniz.

Sizlere daha önce yaptığım hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri ve yapılışı konusuna bakmanızı tavsiye ederim.

Örgüyü sevenlere kolay gelsin.

Şimdi anlatımı yapmaya başlıyorum:

Gerekli Olacak Malzemelerimiz:

  1. Kalın 1 numaralı tığ
  2. Çetik ipleri ( beyaz-daha çok, bej, sarı, kırmızı, açık pembe, koyu pembe, açık yeşil, koyu yeşil, açık mavi ve koyu mor renkte ipler gerek)
  3. Zaman 🙂

Kullanacak olduğumuz örgü çeşitleri:

  1. Zincir çekme
  2. Tekli trabzan – sık iğne
  3. İkili trabzan

Yukarıdaki resimde gördüğünüz renkli battaniyemiz. Örecek olduğumuz kare motifli battaniye modelimizin bitmiş hali, size de böyle bir battaniye yaptıracağım.Kare motifli battaniye yapımı

Kare motifli battaniye yapımı için ortası yuvarlak çiçek motifli battaniye da yapıyoruz.  Motifimiz de önce yuvarlak bir motif yapacağız sonra bu motife köşeler ekleyip onu kare motife dönüştüreceğiz.

Bilmeyenler için ayrıca yuvarlak motif yapımı konusuna bakabilirsiniz.

Çiçek yapımını bilmeyenler için şimdi göstereceğim görsellerle size ayrıntılı şekilde nasıl yapılacağını anlatacağım. Bu çiçek modelini birçok süsleme amaçlı kullanabileceksiniz. Bu rengarenk battaniye için sabra ihtiyacınız olacak.

Kare motifli battaniye yapımı

Mavi renk çiçek yapmak için mavi çetik ipinden 8 tane zincir çekerek başlıyoruz.Kare motifli battaniye yapımıBu mavi renkten yaptığımız 8 zinciri zincirin başlangıç kısmı ile birleştirip yuvarlak olmasını sağlıyoruz.Kare motifli battaniye yapımı

Kare motifli battaniye yapımı

Oluşan bu yuvarlağın içini 16 tane ikili trabzan ile dolduruyoruz ve başlangıç yerine geliyoruz.Kare motifli battaniye yapımı

İkinci sırayı başlarken 5 zincir çekiyoruz, hemen yanındaki direğin tepesine ikili trabzan yapıyoruz. Sonraki direğin tepesi boş bırakılıp bir sonraki direğin tepesine ikili trabzan yapıyoruz.

Ebruli iple bebek battaniyesi yapımı konusuna bakmalısınız.

Bir zincir çekiyoruz, aynı direğin tepesine yine bir ikili trabzan yapıyoruz. Tekrarlara böylece devam ederek sıramızı tamamlıyoruz. Alt sıranın bir direği boş kalacak, bir sonraki direğin tepesine de iki tane ikili trabzan yapacağız.Kare motifli battaniye yapımı

Üçüncü sıramıza gelince, dört zincir çekerek başlıyoruz. Alt sıradaki zincir çektiğimiz yere iki tane ikili trabzan yapıyoruz, bir tane de tekli trabzan yapıyoruz. Sonraki gözenekte bir çakma sık iğne yapıyoruz.

Diğer zincire ulaşıp bir tekli trabzan, iki tane ikili trabzan ve yine bir tekli trabzan ile aynı zincirin içini dolduruyoruz. Bir sonraki gözeneğe çakma sık iğne yapıyoruz. Sıramızı bu tekrarlar ile tamamlıyoruz.

Kare motifli battaniye yapımı

Kare motifli battaniye yapımı

Bu mavi çiçeğimizin bitmiş şekli. Bu battaniye modelinde her çiçek bu örnekteki gibi yapılacak.Kare motifli battaniye yapımı

Burada beyaz çiçeğin üzerinde örgümüzün devamını gösteriyorum. Önce çiçekleri bu kısma kadar örüp hazırlayabilirsiniz ve bundan sonraki aşama birbirine birleştirme amaçlı olacak.

Son sırada oluşan zig zagların her hangi birinin tepesi ile başlayabilirsiniz.

İki ikili trabzanın orta kısmından başlayarak üç zincir çekin ve bir ikili trabzan yapın, bir ara zincir çekin, sonra iki tane ikili trabzan çekin ve bu trabzanları aynı zincirin içinde birleştirin.

Hanımlar popcorn battaniye yapımı konusunu gördünüz mü ?

Sonra üç tane zincir çekin ve diğer zig zakın tepesine bir tane çakma sık iğne yapın, üç zincir çekip bir sonraki zik zakın tepesine iki tane ikili trabzan yapın ve bir zincir çekip yine iki tane ikili trabzan yapın bunları tabi ki aynı zincirin içinde birleştireceğiz.

Bazı çiçeklerin dört kenarını bu şekilde örüp bırakabilirsiniz, bazı çiçekleri de çiçekleri birleştirirken öreceğiz.

Kare motifli battaniye yapımı

Kare motifli battaniye yapımı

İşte sıranın tamamlanmış hali. Bu kenar oyasında amaç bir kare oluşsun.

Kare motifli battaniye yapımı

Beşinci sırayı da iki zincir çekerek başlıyoruz. Beş tane ikili trabzan yapıyoruz. Alt sıradaki yaptığımız köşedeki ara zincirin üzerine dört tane ikili trabzan yapıyoruz.

Resimde de gördüğünüz gibi alt sıradaki zig zakın diğer tarafına geçip yine dört tane ikili trabzan yapıp diğer köşeye gelmiş oluyoruz.

Orda da altı tane ikili trabzan çekiyoruz. Hepsi trabzanlar alt sıradaki ara zincirde sıralıyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlayın.

Kare motifli battaniye yapımı

İşte sırayı tamamlayınca battaniyemizi oluşturacak olan parçamızın bir tanesini yapmış olduk.Kare motifli battaniye yapımı

Burada battaniyenin kenar kısmını oluşturmak için parçaların nasıl birleştireceğimizi göstereceğim.

Bitmiş olan parçayı ve birleştirmek istediğimiz diğer parçanın iki kenar oyasını yukarıda gösterdiğim gibi bitireceğiz. İki kenarın kenar oyasını örüp diğer iki kenarın kenar oyasını örmüyoruz. Örülmeyen iki kenarın kenar oyasını ise parçaları birleştirirken öreceğiz.

Eklenecek olan parçanın bir tarafının kenar oyasının bitti köşede üç tane ikili trabzan örüyoruz. Bu trabzanları ara zincir çektiğimiz alt sıradaki yerde birleştiriyoruz.

Sizlere tam 75 adet örgü bebek battaniyesi örnekleri göstereceğim konumu tavsiye ediyorum.

Yapılmış olan üç trabzanın bitiş ilmeğini diğer parçanın kenarında bulunan 6 trabzanın ortasına bir çakma sık iğne yapıp birleştiriyoruz.

Üç tane ikili trabran çekiyoruz, ama her trabzan yapılışında trabzanın bitiş kısmını diğer parça ile karşılıklı olacak şekilde sık iğne ile birleştiriyoruz.

Alt sıradaki ara zincirin üzerine dört tane ikili trabzan yapıyoruz. Karşılıklı şekilde de sık iğne ile tepede birleştiriyoruz. Bu tekrarlar ile sıramızı bitiriyoruz.Kare motifli battaniye yapımı

Parçaların birleştirilmesi bitince şu mantığı uygulamanız gerek. Eklenecek olan parçanın dört köşesi kenar oyası ile bitirilmiş ise, eklenecek olan parçanın kenar oyası yapılmamış olması gerek. Yukarıda da anlattığım gibi ekleme sırasında kenar oyası tamamlanacak.

Kare motifli battaniye yapımı

Kare motifli battaniye yapımı

Burada gösterdiğim resimlerde iki parçanın nasıl birleştirildiğini gösteriyorum görsellerle. İkisinin de kenar oyası tamamlandığından dolayı bu parçalara eklenecek olan diğer parçaların kenar oyası yapılmamış olması gerek.

Sonuç işte böyle güzel olmakta. Yaptığınız rengarenk çiçekleri işte resimdeki gibi de sıralarsanız aynı sonuca ulaşacaksınız. Boy 12 tane çiçekten oluşmakta ve eni de 12 çiçekten oluşmakta. Sabrederek çok güzel bir battaniyeye sahip olacaksınız.

Bitirmiş olduğumuz battaniyenin kenarlarına beyaz iple iki sıra sık iğne yapılıyor. Sonra sarı renk ile iki sıra sık iğne yapılıyor. Sonra da açık yeşil ile resimdeki gibi bir sıra sık iğne yapılıyor. Yine beyaz ipi alıp iki tane ikili trabzan çekip iki tane ara zinci çekiyoruz ve yine iki tane ikili trabzan çekip sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

Tavus kuşu motifi ile battaniye yapımı konusu için buraya bakınız.

Alt sıradaki direklerin tepesine iki tane ikili trabzan yapıyoruz ve alt sıradaki ara zincirlere iki tane ikili trabzan yapılıyor. En son sıra da artık zıg zak oluşturacak şekilde bir sık iğne, bir tekli trabzan, bir ikili trabzan, bir tekli trabzan ve sık iğne ile üçgeni yapıyoruz.

Aynı tekrar ile üçgenler oluşturmuş oluyoruz. Amaç resimde görüldüğü gibi üçgenlerle battaniyemizi bitirmek.

Hanımlar bir başka motifli battaniye modelleri anlatımlı konusunda buluşmak dileği ile kendinize çok iyi bakınız.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe