Kare Motif Yapımı – Tığ İşi Kare Motif Yapımı Anlatımlı Resimli

1.400
A+
A-

Merhaba Hanımlar bu günde sizler için kolay bir o kadar da kullanışlı bir kare motif yapımı paylaşacağım. Her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz yapımı zevkli ve kolay bir örneğimiz. Tığ işi kare motif yapımı anlatımlı konumuz ile sizde sitemizde gördüğünüz o göz alıcı motifleri örgü battaniye ve yastık kılıfı modellerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Evet Bir çok örgü battaniye modelleri, örgü yastık kılıfı örnekleri hep tığ ile yapılan motiflerin birleştirilmesi ile oluyor. Bu anlatım gibi daha sonra sizlere yapacağımız motif anlatımları ile üçgen daire veya kare motif yapıp bu tığ işi motif birleştirme teknikleri ile birleştirebilir ve yastık battaniye modelleri tasarlayabilirsiniz.Kare motif modelleri

Yine burada anlatacağımız kare motif yapımı ile dilerseniz kare dantel modelleri yapabilirsiniz. Bu kare dantel motifleri ile de kendi yaptığınız çantaların dışına kılıf yapabilir. Yastık kılıfı olarak kullanabilirsiniz. Yada elbise bluz yapımı için kullanabilirsiniz.

Sizinde bildiğiniz gibi çok fazla çeşitli kare motif modelleri var. Biz size içleirnden çok zarif yapımı çok anlaşılır bir model seçtik. En azından genel olarak kare motif nasıl yapılıyor anlamış olursunuz. Bundan sonrada kare motif yapımı konuları yayımlayacağız. Bu konunun peşine altıgen motif yapımı ve yuvarlak motif yapımı gelecek.

Kare motif yapımı için malzemelerimiz.

  • İstenilen renk ve sayıda ip (biz alize diva kullandık)
  • İpimize uygun tığımız (biz 2,5 nolu tığ kullandık)
  • Makas
  • İğne

Bu tığ işi kare motif yapımı için bilinmesi gereken tığ teknikleri

Örgü kare motif yapımı ve aşamaları anlatımlı

Her resmin anlatımı ve açıklaması resmin altında yer almaktadır. Resimlere tıklayarak tam boy açabilirsiniz.

 

 

Sıra bitişlerine dikkat ediniz. Her sırada artışları aynı şekilde tekrar edip modeli büyütmek sizin elinizde.

Ben size 3 rengin anlatımını verdim sıra ile renk değiştire bilir. Ya da her 2 sıra da bir değiştire bilirsiniz. Motifleri 5 sıra da bir bitirip ek yapabilir ya da bütün olarak istediğiniz genişliğe ulaşabilirsiniz.Tığ işi kare motif yapımı anlatımlı

4 adet zincir çekerek başlayalım ve küçük bir halka yapalım. Bu bölümde sihirli halka da kullanmanız mümkün. Bilmiyorsanız tığ işi örgü teknikleri sihirli halka nasıl yapılır konumuza bakabilirsiniz. Halkamızı hazırladık sıra geldi üzerini doldurmaya, 5 adet zincir çekelim.

İkili trabzan ile 3 adet dolgu yapalım. 2 adet ara zinciri çekelim. 3 adet ikili trabzan yapalım ve gene 2 adet zincir çekerek ara zincirimizi oluşturalım. Bu şekil devam edelim.

Bu bölümde küçük bir püf noktamız var. En başta 5 zincir çekmiştik hatırlarsanız. İşte bura da o 5 zincirin 3 nü trabzan ile kullanacağız o yüzden 2 adet ikili trabzan yapın ki 3 adet ikili trabzanımız olsun. Birleştirelim böylece il sıramız bitsin.

Renk değiştirelim ve ilk sırada 2 zincir çekerek oluşurmuş olduğumuz kutucuklardan birine ipinizi tutturun ve 5 adet zincir çekelim ve 2 adet ikili trabzan yapalım. Ve her deliğe batıp ikili trabzan ile devam edelim.

Videolu anlatımla yıldızlı kare motif yapımı

Gene kutucuğumuza geldik. 2 adet ikili trabzanlarımızı yapalım ve araya 2 adet zincir çekelim. 2 adet daha ikili trabzan yapalım. Sırası ile devam edelim. Resimlerde görülüyor zaten aşamalar.

Bir önceki sıra da 3 olan ikili trabzanımız bu sıra da 7 adet olacak. Böylece bu sıramız da bitti.

Renk değişimi yapalım. Aynı işlemleri sırası ile devam edelim olur mu ? Çoğaltmalarımıza devam edelim. Aralarda 2 zincir çekmeyi ihmal etmeyelim. Bağlantı noktalarımızı atlamayalım.

Dilerseniz çay tabağı altlığı yapmak için küçük bırakırsınız dilerseniz büyütüp kare motifli battaniye yapabilirsiniz.

Şimdiden size kolay gelsin hanımlar.

Bunu öğrendikten sonra sizlere bir kaç tane de örgü kare motif modelleri paylaşmak istedim ki ev ödevi gibi kendiniz yapmaya çalışın. Sonuçları da bize yorumla bildirebilirsiniz.

Tığ işi örgü kare motif modelleri RESİMLİ GALERİ

 

Facebook Yorum
5
3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe