Kapşonlu Bebek Hırkası Nasıl Örülür – Erkek Bebek Hırkası Anlatımlı

2.191
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür onu göstermek istiyorum. İnanın muhteşem bir erkek bebek hırkası anlatımlı modeli. Bu kapşonlu bebek hırkası çok önceden beri gündemimde idi. Herkesin yapılışını merakla arayıp bir türlü bulamadığı bu kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür merak ediyorsanız devam edin okumaya.

Daha önceden diğer sitemizde yapılışını detaylı anlatmadan yapılış resimlerini ile paylaşmıştık sadece. Fakat artık hobiisleri.com sitemizde anlatımını yaptığımız her örgü modelini tam olarak izah edip açıklamak istiyoruz ki örgü seven ve örmek isteyen hanımlara daha fazla faydamız olsun.

Sırf bunun için en baştan başlayarak detaylı bir şekilde örgü teknikleri anlatıyoruz. Hiç örgü bilmeyen biri için şiş örgü için ilmek nasıl atılır, düz örgü ters örgü nasıl yapılır, selanik örgüsü nasıl yapılır, haroşa örgü nasıl yapılır gibi en temel konulardan başladık sizlere anlatımlarını yapıyoruz.Kapşonlu bebek hırkaları

Öte yandan tığ işi örgü teknikleri de anlatıyoruz. Onda da trabzanları, sihirli halka yapımını, tığ işi sepet örgü tekniği felan anlatıyoruz. Böylece A dan Z ye tüm örgü tekniklerini anlatıldığı ördü dersleri kütüphanesi oluşturmayı hedefliyoruz. Tüm şiş örgü teknikleri ve tığ işi örgü teknikleri konularına kırmızı renkli yazılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şimdi kapsonlu bebek hirkasi yapilisi kısmına geçmeden sizlere birde erkek bebek hırka modelleri konumuzu göstermek istiyorum. Bu konuda 72 adet el örgüsü hırka modelleri bulabilirsiniz.

Kapşonlu erkek bebek hırkası yapmak için gerekli malzemeler

Aşağıda anlatımını yaptığımız kapşonlu bebek hırkası için verilen ölçülerimiz  1+ yaş içindir.

  • İp 3 farklı renk ( Nako lüx minnoş tercih ettik)
  • Şiş (biz 3,5 nolu şişi tercih ettik)
  • İğne
  • Makas
  • 6 Adet düğme

Bilmeniz gereken şiş örgü teknikleri

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür anlatımlı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Örgümüzün zorluk derecesi 5 üzerinden 2-3 seviyesinde.

Burada sizlere seve seve anlatacağım kapşonlu bebek hırkası anlatımlı örgü işimizde haroşa örgü kullanılıyor. Yani kapşonlu hırka yapımı için burada tamamen haroşa örgü kullanıyoruz. Haroşa örgü detaylı yazılı ve Türkçe videolu anlatım için haroşa örgü nasıl örülür konusuna kesinlikle bakın.

Ne dersiniz başlayalım artık.

Üzerindeki kelebek apliği örgü üzerine aplikleri bölümümüz de anlattım .Bilmeyen arkadaşlarımız oradan bakabilirler hem kelebekler küçük hanımlarımız için daha uygun dimi.Küçük beylerimiz içinde araba apliklerini kullanabilir ceplere uygulaya bilirsiniz.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

33 ilmek ile başlıyoruz. Bu bölüm örgümüzün ön kanatlarından biridir.

2 haroşa dişi ördükten sonra  renk değiştirip 1 haroşa dişi daha örelim. Bir daha renk değiştirip 1 haroşa dişi daha örelim. Bu işlemimiz de bittikten sonra asıl rengimize dönüp 10 haroşa dişi (yükseklik) daha örelim.

Örgünüzde bu kanatta ilmek açacağız. Bunun için ilk ilmeği her zamanki gibi boş alalım. 2 diş haroşa (bu bölümde en den sayalım haroşa dişlerini) örelim.

1 arttıralım 2 ilmeği 1 keselim. 7 haroşa dişi daha örelim ve aynı işlemi tekrarlayalım. Böylece bu sırada 2 adet  ilmek bölümümüz oluşsun.

3 Haroşa dişi daha örelim (yükseklik) ilmekleri açtığımız yerden sayıyorum.  15 ilmek haroşa dişi örelim ve kesme işlemine başlayalım. Taki şişimizde 3 ilmeğimiz kalana kadar.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

Şimdi bu ördüğümüz yer bizi biraz beklesin. Cep hazırlamamız gerekiyor. 16 ilmek atalım ve toplamda (yükseklik) 13 haroşa dişi kadar örelim ve cebimiz hazır. Aslında bu parçadan 2 adet örmenizi tavsiye ederim 2 kere uğraşmazsınız.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

Şimdi elimizde 2 adet parça var biri ön kanat diğeri cep. Şimdi cep için hazırladığımız parçayı daha önce kesmiş olduğumuz bölüme ekleyeceğiz. Böylece 33 ilmeğimiz tekrardan oluşmuş olacak. Şimdi sayıları yazıyorum (3+15+15) Bu resim örgümüzün önden görünüşü.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

Örgümüzün arkadan görünüşü.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

18 haroşa dişi örelim (yükseklik). Bu arada aralarda ilmeklerinizi açmayı ihmal etmeyin. Her ilmek arası yükseklik 14 haroşa dişi

Kol evine gedik. 5 İlmek keselim ve örmeye devam edelim.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

15 haroşa dişi yükseklik sayalım. Yaka için her sırada 2 ilmek azaltalım. Omuz için 13 ilmek kalsın bize ve örgümüzü keselim. Bu parçadan 2 adet hazırlayacağız ama diğerinde ilmek yeri olmayacak. Resimdeki ilmekler kafanızı karıştırmasın sonraki işlemler için gösteriyorum bu bölümü.

 

Hırkamızın arkası için 65 ilmek atın ve ön parça boyunca örün. Kol evlerini ihmal etmeyin. Şimdi deminki resimde size ön parçadan ilmek aldığımı göstermiştim biliyorsunuz .Elimizde bitmiş 3 parça var 2 ön ve 1 arka şiş geçirirken 1 ön arka ve diğer ön olarak dizilim yapacağız.

Bu şekilde 45 haroşa dişi yüksekli örelim ve örgümüzü keselim. Kapşonumuz hazır bu bölüme kadar aslında kapşonlu yelek ördük. Yan dikişleri ve düğmeler eklenince  kapşon içinde  kapşonun her iki yanını birleştirip dikelim.

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür

Kapşonlu yelekten kapşonlu bebek hırkası geçiş aşaması ise  kol evi açmıştık hatırlarsanız. Kol evi dahil olmak üzere her haroşa dişinden 1 ilmek çıkaralım. Desen atmak istemezseniz haroşa olarak 36 haroşa dişi(yükseklik) örüp ön kanatlardaki gibi renk değişimleri yapabilirsiniz. Eğer yok ben örnek istiyorum derseniz örneğimizin açıklaması örgü teknikleri bölümümüz de ikili burgu örgü olarak yayınladım oraya bakabilirsiniz.

Kapşonlu bebek hırkası modelleri

Bütün dikişlerimizi diktik düğmelerde tamam kelebeğimiz de bitti böylece hırkamız hazır.

Aslında çok zor değil sadece biraz yol göstermek gerekiyor. Çok kullanışlı bir model değil mi ?

Şimdi sizler bu modelin nasıl yapıldığınızı öğrendiğinize göre çeşit çeşit örebilirsiniz. Zaten bende sizlere birazdan bu modelde kapşonlu hırka modelleri paylaşıyorum.

Dediğim gibi 1+ için haroşa dişlerini fazlaştırdığınız anda bu modelin XXL bile örebilirsiniz .

Kapşonlu bebek hırkası modelleri

Yukarıda sizlere kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür detaylıca anlattım. Bu galeride ise aynı bu modelin benzeri olan haroşa örgü ile çoçuk hırkaları örgü modelleri paylaştım. Galeride gördüğünüz gibi aynı hırka modelini farklı apliklerle ve farklı iplerle çok güzel örgü hırka modelleri yapabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin başka bir anlatımda görüşmek üzere HOŞÇAKALIN

Eğer sipariş vermek isterseniz yazıya yorum yazın veya facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
6
2.3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe