Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Yapılışı Türkçe Videolu Ve Resimli Anlatım

Aşama aşama kapalı istiridye örgü modeli yapılışı

Merhaba hanımlar bugün sizler için şiş örgü modellerinden kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı anlatmak istiyorum. Kapaklı istiridye örgü modeli yapımı için sizlere hem resimlerle adım adım yapılış aşamalarını anlatacağım hemde konu sonunda videolu anlatımlar eşliğinde Türkçe olarak kapaklı istiridye modeli nasıl yapılır göstermeye çalışacağım.

Kapaklı istiridye örgü modeli bildiğimiz istiridye modeli örneğinin değişik bir versiyonu. Aslında sizlere öncelikle normal istiridye örgü modeli yapılışı anlatacaktım. Fakat nasip böyle oldu. Daha sonradan sizlere şiş ile istiridye örneği nasıl yapılır onu anlatacağım.

Ondan sonrada veya belki aynı konu içerisinde tığ işi istiridye modeli konusunu da anlatacağım sizlere.Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Öncelikle kapaklı istiridye örneği yapımı için ve buna benzer tüm örgü modelleri yapımı için yeni başlayacağınız her örnek için küçük bir parça alıştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu parçanın üzerinde acemiliğinizi çıkarıp aynı zaman da cm hesabı yapmanız kolay olur

Mesela bu gün ben kapaklı istiridye modeli anlatımı için 3,5 numaralı şiş kullandım. İp olarak da bebe ipini seçtim ve 44 ilmek attım 16 cm denk geldi.

Mesela 1 yaş bebek yeleği çalışmak isteseydim örneğimi ön bantları da katlayarak  55 ilmek üzerinden çalışmam gayet uygun olacaktı.

Hanımlar siz gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır gördünüz mü ?

Bakın aşağıdaki resimde kapaklı istiridye örgü modeli ile şahane bir örgü bere yapılmış.

Kapaklı istiridye örgü modeli ile bere modeli

Kapaklı istiridye örgü modeli ile bere modeli

Peki bu kapalı istiridye örgü modeli nerelerde kullanılır derseniz. Bu örneğimiz ile istiridye modeli bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Cidden istiridye bebek battaniyesi yapılışı ile çok güzel örgü bebek battaniyesi modelleri yapabilirsiniz.

Sonra yukarıda dediğim gibi istiridye yelek modeli çalışabilirsiniz. Hem çocuklarınıza hem kendinize şahane istiridye yelek örnekleri örebilirsiniz. Soğuk günler için istiridye modeli şal modeli yapabilirsiniz. İstiridye şal yapımı oldukça zevklidir ve bitince ortaya çıkan modelde çok gösterişli olur.

Kapaklı istiridye örgü modeli örmek için bilmemiz gerek şiş örgü teknikleri

Hanımlar bilmediğiniz teknikleri daha önce hazırlamış olduğumuz konulara bakarak öğrenebilirsiniz.

Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Diğer şiş örgü teknikleri için şiş örgü teknikleri konumuza bakınız.

 

Örneğimizin istiridye kısmı 13 ilmekten oluşuyor ve arada bulunan haroşa kısımları ise 5 ilmekten

Şimdi siz başlarken 2 şer ilmek sağdan ve soldan fazla atınız. 2-5-13-5-13-5-2 şeklinde 43 ilmek şeklinde baştaki ve sondaki ilmeğimiz örnek çalışmanızın düz durması için 5-13-5-13-5 yani 5 ilmek haroşa, 13 ilmek istiridye, 5 ilmek haroşa, 13 ilmek istiridye 5 ilmek haroşa olacak.

İkinci örnek de ise 5 haroşa olacak yere 13 adet istiridye modeli gelecek işlem kaydırmalı olarak devam edecek .Bu örneğimizin kaba anlatımı .Şimdi sizler için detaylandıracağım.

43 ilmeğimizi attık 2 ilmeğimizi haroşa olarak örelim. Haroşa örgü ne demek ti her zaman aynı yönde örmek düzden başladıysanız örgünüzün her sırasında düz ya da ters örerseniz haroşa modeliniz oluşur.

Bilmeyenler için detaylı haroşa örgü nasıl yapılır konumuza bakınız

5 ilmek ters örüyoruz, ters örgü neydi ipiniz her zaman sizden tarafta olacak. Ön yüzde haroşa görünümü arka yüzde düz görünümlüdür. Şimdi geldi sıra kapaklı istiridye örgü modeli mizi kurmaya.

Bu kısımda özellikle örgü aparatı kullandım. Her zaman örgünüzün sağında bu işlemi yapacaksınız. Çünkü ilmeğinizi çıkarın ve kendi etrafında birkez döndürün ve diğer şişe alın 4 ilmeği de bu şekilde döndürdükten yani burduktan sonra ilmeklerinizi sol şişe alınız.

Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

İlmekleri burdum ve sağ şişimde normalde eksiltme işlemini  alıştığım için ben çıkarmadan yapıyorum ama örgüye yeni başlayan arkadaşları da düşünmek gerekir.

Bir tığ yardımı ile 4 ilmeği 1 ilmeğe düşürün düz örgü olarak.Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Şimdi  bu eksiltmede ki ilmeğimizi bir diyoruz ve bir artış yapıyoruz. Dolayarak 1 ör 1 dola şeklinde 12 ilmeğe ulaşıyoruz. Dolamalar ve örgülerle 4 ilmeği soldan  şişimizi geçirip 1 ilmek yapıyoruz ve bu ilmeği 13 ilmek olarak oluşturuyoruz. 5  ilmek  ters örgü örüyoruz ve gene 4 ilmeğimizi tek tek çıkarıp burma işlemi yapıp işlemlerimizi son 2 haroşa imeğimiz kalana kadar sıra üzerine devam ediyoruz.Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Arka yüzlerde tersleri ters düzleri düz, başta ve sonda 2 ilmeğimizi haroşa örüyoruz. Her ters sıramızda bu işlem tekrarlanacak. Örgümüzün ön yüzünde örnek kuracağız. Arka yüzü bititirdik. Ön yüze geçtik gene ilmeklerin gelişi örülecek arkada da aynı işlem yapılacak.

Bir daha ön yüze döndüğünüzde ters örgülerin dişleri aşağıdan yukarı saydığınız da 4 diş olacak. Yandaki 2 ilmek haroşaları saymıyoruz. Dikkat ediniz ters örgü dişlerini sayıp gene saydığım tertip üzerine 4 ilmeği toplayıp 12 ilmeğe ulaşıyoruz.

Kızlar tavus kuşu modeli ile harika bebek battaniyesi yapımı konumuza baktınız mı ?

Arttırımlarla buradaki arttırımlarımızın neden başta ve sonda 4 ilmekten 1 ilmek çıkarmamız eksilttiğimiz ilmekleri arttırmlarla yerine koyuyoruz. 12 ilmek olunca 13 ilmek için 4 ilmekten 1 ilmek çıkarıp 13 cü ilmek yapıyoruz.

13 ilmek örüyoruz 5 ilmek ters örgü ve işlemler tekrarlanıyor.Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Bu şekilde 2 örnek sırası olduğunda örneğimizi kaydıracağız. Biraz dikkat isteyen bir modeldir. Alıştıktan sonra sorun yaşamayacağınızı tahmin ediyorum. Her örnek kuruşta ters ilmekleri sayarsanız aşağıdan yukarı yanlış yapmazsınız. Her 2 örnek kurumundan sonra da örneği ters örgülerinizin üzerine getirdiğiniz anda model kaydırmalı şeklinde gidecektir.

Bu resimde örnek kaydırmada 13 düz ilmeğimizin ortasına 5 adet ters örgümüzün geldiği daha net görünmektedir.Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Videolu anlatımla kapaklı istiridye örgü modeli yapımı

Hanımlar şimdi sizlere videolu anlatımla kapaklı istiridye modeli nasıl yapılır göstermek istedim.

Türkçe anlatımla kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı

Birde yabancı anlatımla kapaklı istiridye örgü modlei yapımı paylaşaım.

Umarım kapaklı istiridye örgü modeli nasıl yapılır nerelerde kullanılır detaylı anlata bilmişimdir. Şimdiden herkese kolay gelsin diyorum.

Şimdi sizlere bir kaç tane kapaklı istiridye örgü modeli göstereyim.

Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım

Kapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatımKapaklı istiridye örgü modeli yapılışı Türkçe anlatım Kapaklı istiridye örgü modeli ile bere modeli Kapaklı istiridye örgü modeli ile bere modeli Kapaklı istiridye örgü modeli ile bere modeli Kapaklı istiridye örgü modeli ile bere modeli

Facebook Yorum
2
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe