Kalpli Şerit Örgü Yapımı – Tığ İşi Kenar Süslemeleri

Selam güzel ve becerikli hanımlar. Tığ işi kalpli şerit örgü yapımı nasıl olur, şerit örgü modelleri ve bu güzel tığ işi kenar süslemesi ile neler yapabiliriz sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu tığ işi kenar süslemesi olarak ta kullanılan örgü şerit modeli ve yapımı çok basit ve kolay yapılabilen bir örnek. Öyle ki tığ ile 1-2 dk içinde 4-5 tane kalpli şerit motifi yapabilirsiniz.

Kalpli şerit örgü yapımı

Kalpli şerit örgü yapımı

Bu tarzda gerek kalpli olsun gerek diğer motiflerde yapılan şerit örgü modelleri yada örgü şerit modelleri yaptığınız diğer örgülerde kenar süslemesi olarak kullanılmaktadır. Örnek vermem gerekirse örgü bebek battaniyesi modelleri yaparken battaniyemiz bittiğinde bir sıra bu kalpli şerit örgüden yaparak battaniye kenarı süsleme işi yapmış oluruz.

Yine kız çocukları için ördüğümüz örgü bere modelleri için beremize kuşak olarak örüp dikebiliriz. Örgü hırka modelleri yaptığınızda kollarına manşet kısımlarına bu kalpli örgü şerit örneklerinden dikebilirsiniz.

Afrika Çiçeği Motifi Yapılışı

Ama bunlardan en çok rağbet göreni ise bebek battaniyesi kenar süsleme işlemleri. O kadar ki bayanlar çoğu kez yaptığı battaniyeni kenar süslemesi için model arıyorlar. Bu kalpli örgü şerit modeli tam aradığınız türdne bir model oalcak.

Bu konu kısa ve kolay zaman kaybetmeden hemen başlayalım.

Resimli anlatımla tığ işi kalpli şerit örgü yapımı

İstediğiniz renk ip ile örebilirsiniz, tığ olarak da 1.75 mm kullandım.

Beş tane zincir çekiyoruz ve tığımıza iki kere ip doluyoruz. Birinci zincire batıp üçlü trabzan yapıyoruz, oluşan halkaya

 • Bir tane tekli trabzan  yapıyoruz.
 • Altı tane ikili trabzan yapıyoruz.
 • Bir tane ikili trabzan yapıyoruz.
 • İki tane tekli trabzan yapıyoruz.
 • Bir tane ikili trabzan yapıyoruz.

Diğer yarısı için

 • iki tane tekli trabzan,
 • bir tane ikili tarbzan,
 • altı tane üçlü trabzan ,
 • bir tane zincir çekiyoruz
 • ve bir tane tekli trabzan
 • ve bir tane sık iğne,

başladığımız yere batıp bir tane sık iğne yapıyoruz ve iki tane zincir çekiyoruz.

Yaptığımız kalbin arka yüzünü çeviriyoruz ve sıradaki boşluğa batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz, üç tane zincir çekiyoruz. Alt sıradaki birleşim yerine batıyoruz ve üçlü trabzan yapıyoruz.

Şimdi oluşan halkaya sıradaki kalbi yapacağız, bir alttaki yaptığımız adımları burada da tekrarlıyoruz. Sadece fark şurada ortadaki ikili trabzanı yaparken şeriti yaparken alt halkaya ve şimdiki halkaya batarak ikili trabzanı yapıyoruz.

Tığ İle Papatya Motifi Nasıl Örülür Videolu Anlatım

Bunun gibi, sonra kalbin diğer yarısına geçip aynı adımları tekrarlıyoruz.

Her sırada bu tekrarları yaparak istediğmiz kadar  kalpli şeritimizi çoğaltabiliriz. Bu şeriti bandana olarak kullanabilirsiniz, kemer olarak, kenar oyası gibi…

Videolu anlatımla tığ işi örgü kalpli şerit yapımı

Hanımlar yukarıdaki resimli ve yazılı anlatımdan sonra sizlere birde videolu anlatım eşliğinde kalpli örgü şerit yapımı göstermek istiyorum.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe