Kağıttan Tekne Yapımı VİDEOLU Anlatım – Origami Yelkenli Gemi Yapımı

356
A+
A-

Origami eğitim konularına bugün origami yelkenli gemi yapımı ile devam ediyoruz. Kağıttan tekne yapımı ve kağıttan gemi yapımı çocukların severek yaptığı origami örnekleri arasında en başlarda gelir. Yine sizlere daha önce çocuğunuzla kolay origami örnekleri ve yapılışı ile okul öncesi gemi yapımı konusu paylaşmıştım onlara da bakabilirsiniz.

Kağıttan tekne yapımı

Kağıttan tekne yapımı

Düzgün bir kağıt ile kağıttan tekne yapımı için istediğiniz herhangi bir renkte ve boyutta kağıt tercih edebilirsiniz. Kağıdın kare ya da dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Origami tekne yapımı için kağıdı muntazam ve düzenli bir şekilde sırasıyla katlamanız yeterli olacaktır.

Origami Yelkenli Gemi Nasıl Yapılır?

Düz bir zeminde kağıt ikiye katlanır. Daha sonra tekrar katlayarak 4 e katlanmış olur. Son kıvrım tekrar açılıp düzgün bir şekilde zeminde tutulur. Her iki uçtan küçük birer kıvrım ile köşeler birleştirilir.Kağıttan tekne yapımı

Köşeleri tam ortadan ve düzgün bir şekilde birleştirmeye özen gösterilmelidir. Sonrasında altta kalan düz kağıt kısmı içe doğru katlanır. Kağıt çevrilir ve 4 tarafa birer adet düzgün kıvrım yapılır. Kağıdın üçgen şekline gelmesi için alt kısım da katlanır. Kağıt ortadan açılır ve bir defa da diğer yönde katlanır.

Daha küçük bir üçgen oluşturmak için her iki taraf da tekrar içe doğru katlanır. Son olarak boşluk kısmından açılır ve her iki uçtan çekildiğinde kağıttan yelkenli yapımı tamamlanmış olur. Kağıttan gemi yapımı resimli anlatımla son derece pratik bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Videolu anlatımla kağıttan tekne yapımı

Kağıttan Gemi Nasıl Yapılır Resimli Anlatım ?

Kağıttan gemi yapımı resimli anlatım ile düzgün bir tekne elde edilebilir. Kağıttan gemi yapma için öncelikle dikdörtgen bir A 4 kağıdı alınır ve düz bir zeminde ikiye katlanır. Daha sonra tekrar düzgün bir şekilde ikiye katlanır.

Kağıt iki yana düzgün bir şekilde açılır. Kağıdın kapalı olan tarafı üste gelecek bir şekilde zemine konur ve her iki uç üçgen şeklinde katlanır. Altta kalan bölümlerden yalnızca bir tanesi yukarıya doğru kıvrılarak katlanır. Katladıktan sonra kağıt ters çevrilir.

Dışarıda kalan üçgen şeklindeki kağıtlar içeriye doğru kıvrılarak katlanır. Kağıt tekrar çevrilir ve alt tarafta kalan kısım tekrar içeriye doğru katlanır. Kenarda kalan üçgenler tekrar düzgün bir şekilde kıvrılıp katlanır.

Origami yelkenli bot yapımı


Kağıdın tümü ele alınır ve içinden dışına doğru kıvrılarak kare bir şekil elde edilir. Kare şeklini alt kısmı açık kalacak şekilde yukarıya doğru katlanır. Uç kısımlar tamamen birbirine değmelidir.

Daha sonra kağıt ters çevrilir ve altta kalan kısım bir kez daha katlanır. Alttan tutarak yana doğru açıldığında kare bir şekil elde edilmiş olur. Kağıttan gemi yapmak için iki yana doğru açılan kağıt dikkatlice düzeltilir ve kağıttan tekne elde edilmiş olur.

Videolu anlatımla kolayca kağıttan tekne yapabilirsiniz

Kağıttan Gemi ve Yelkenli Yapımı

Kağıttan nasıl gemi yapılır sorusunun cevabı son derece pratik bir şekilde kağıtların katlanarak gemi, yelkenli ve kayık oluşturulmasıdır. Dikdörtgen şeklinde kağıttan gemi, yelkenli ve kayık yapılabileceği gibi kare kağıttan gemi yapımı da mümkündür.

Kağıttan gemi nasıl yapılır diyenler için videolu ve resimli anlatımlar mevcut bulunmaktadır. İstenilen renklerde kağıttan gemi ve kayık yapılabilir ve çocukların hayal gücünün geliştirilmesi sağlanabilir. Son derece pratik ve kolay yöntemler ile istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Videolu gösterimle origami yelkenli yapımı

Diğer kağıttan tekne yapımı videoları

Buradaki videolarda ise en basit hali ile kağıttan gemi yapılışı çeşitli videolu anlatımlar ile sizlerle paylaşıyorum.

Sizlerle beraber çok güzel bir origami konusunun daha sonuna geldik. Origami tavşan yapımı öğrenmek isterseniz detaylı olarak anlattığımız bu konumuza bakabilirsiniz.

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Oğuz dedi ki:

  başarılı olmuş tebrikler

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Beğenmenize sevindim.

 2. aytaç okatan dedi ki:

  Bu alanda ilgisi olan ve hobi olarak yapılabilecek güzel bir yöntem teşekkürler.

 3. metin dedi ki:

  Evde denedim güzel oldu .

 4. kamil korkaz dedi ki:

  Evet önemli bir sistem.Bu sistemi bulup bizi bilgilendirmen hakikaten güzel bir durum.Teşekkürler.Kolay gelsin.

 5. kemik erdal dedi ki:

  HARIKA BIR SITE PAYLASIMLARINIZ ICIN TESEKKURLER BASARILAR

 6. jamit dedi ki:

  guzel yapmıssınız begendım dostummmmm

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe