Kağıttan Şapka Yapımı – Kartondan Şapka Nasıl Yapılır Resimli Videolu

787
A+
A-

Merhaba origami meraklısı arkadaşlar. Bugün sizlere kağıttan şapka yapımı anlatacağım. Hemde 5 adet farklı model kağıttan şapka yapılışı göstereceğim. Hangisini beğenip yapmak isterseniz videolu ve resimli anlatımlarla öğrenebilirsiniz.

Sıcak günlerde en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri de şapkadır. Şapka evde unutulduğu zaman ya da kişiler çocukları ile etkinlik yapmak istedikleri zaman akla gelen ilk şey kağıttan şapka yapımı oluyor.

Kağıt yerine karton kullanılarak da kartondan şapka yapımı şeklini öğrenebilirsiniz. Kağıttan şapka oldukça kolay yapılan ve yüksek el becerisi gerektirmeyen bir origami şeklidir.

Birde daha öncedne sizlere paylaştığım One Piece anime dizisindeki hasır şapka yapımı kağıttan konusuna bakınız. Hasır şapkalı Luffy karakterinin başından hiç çıkarmadığı hasır şapkasını görebilirsiniz bu konuda.
Kağıttan şapka nasıl yapılır

Adım adım anlatılacak olan bölümler ile kartondan şapka nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacaksınız. Yapımı oldukça basit olan kağıttan şapka ile hem güzel bir aktivite sağlayacaksınız hem de güneşten korunacaksınız.

Yapmak istediğiniz kağıttan şapka yapımı resimli videolu olarak da farklı şekillerde hem izleyerek hem görseller ile hem de okuyarak yapabiliyorsunuz. Böylelikle herkesin kolaylıkla anlayabileceği farklı yöntemler ile yapmak istediğiniz şapkayı çok kısa bir süre içinde yapabiliyorsunuz.

Videolu anlatımla kağıttan şapka yapımı

Kartondan şapka yapımı detaylı anlatım

Kağıt ya da karton yardımı ile yapacağınız şapka oldukça kolay şekilde hazırlanıyor. İlk olarak kare şeklinde kestiğiniz kağıdı üçgen oluşturulacak şekilde katlayın. Elde edilen üçgenin sağ ve sol uçlarını tutun ardından orta kısımda bulunan üçgenin üstünde birleştirin ve katlayın.

Bunu yaparak 2 adet küçük üçgen elde etmiş olacaksınız. Elde edilen yeni üçgenlerin ikisinin de birer köşesinin boşta kaldığını göreceksiniz. Boşta kalan bu köşeleri de karşılarında bulunun köşelere katlayın. Böylelikle yeni olarak 2 tane daha üçgen elde edeceksiniz.

Her iki üçgeninde boşta kalan köşesini yana katlayın böylelikle köşelerinin yukarı doğru bakmasını sağlayacaksınız. Karenin diğer devamı olarak alt kısımda kalan üçgenin ise bir tanesini dip kısmında 1 cm’lik boşluk kalacak şekilde yukarıda kalan üçgenlerin üstüne katlayın.

Ardından 1 cm’lik boşluğu da aynı yöne tekrar katlayarak bir şerit elde edin. Altta kalan üçgen parçasını aynı yöne tekrar katlayarak kat izi oluşmasını sağlayın. Daha sonra ise bu parçayı yapmış olduğunuz şapkanın iç kısmına yerleştiriniz. Bu işlemlerden sonra şapka yapımı tamamlanmış oluyor. Ayrıca şapka nasıl yapılır resimli anlatım tekniği ile de resimlerdeki adımları takip ederek şapkanızı oluşturabiliyorsunuz.

Kağıttan şapka nasıl yapılır videolu yapılış

Buda yukarıdaki anlatımın videolu hali

Kağıttan şapka yapımı resimli anlatım

Burada sizlere bildiğiniz kartonla şapka nasıl yapılır onu göstermek istiyorum.

Kağıttan Şapka Yapımının Videolu ve Resimli Anlatımı

Evde çocukları ile aktivite yapmak isteyen ailelerin ya da bir şapka yapmak isteyen kişilerin sorduğu kartondan şapka nasıl yapılır sorusuna hobi işleri olarak cevap olmayı istiyoruz. bunun için size resimlerle adım adım kartondan şapka nasıl yapılır gösterelim istedim.

Kağıttan şapka nasıl yapılır resimli anlatım ile resimlerdeki adımları takip ederek şapkanızı oluşturabiliyorsunuz. Kağıt yerine karton kullandığınız zaman ise internete kartondan şapka yapımı resimli anlatım yazdığınızda kartondan şapka yapımının nasıl olacağı resimler ile anlatılıyor.

Aynı zamanda şapka yapımı videolu olarak da anlatılıyor. Videolarda da adım adım şapkanın nasıl yapıldığı gösteriliyor. Aldığınız karton ya da kağıtları aşamalar halinde nasıl şekillendirileceği, şapkayı nasıl tamamlayacağınız oldukça basit bir şekilde anlatılıyor.

Üstün bir el becerisi gerektirmeyen şapka yapımını çocuklar ve yetişkinler büyük bir kolaylıkla yapıyor. Sizlerde kağıt ya da karton şapkaları yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Origami baseball şapka yapımı Videolu anlatım

Burada çok güzel görünen baseball şapka yapımını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kağıttan kolay şapka yapımı – Origami şapka yapılışı

Videolu anlatımla kartondan şapka yapımı

Bu videomuz da sizlere diğer şapka modellerine göre daha farklı olan bir şapka göstereceğim. karton kağıttan şapka yapımı videolu anlatımla kolay olacağı için videolu anlatım paylaştım.

Kalın kağıt kartondan şapka nasıl yapılır

Bu videodaki modelde bir üstteki videoda anlatılan modele çok benziyor. Sadece fakrlı rengi gibi . Fakat başka bir anlatım olduğundna yardımcı olur fikri ile sizlere paylaşıyorum.

Evet çok güzel bir origami konumuzun daha sonuna geldik. Sizlere veda etmeden önce kağıttan lale nasıl yapılır konumuza bakmanızı tavsiye ediyorum.

bir sonraki origami konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Facebook Yorum
18
2.4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Gimat Klima Servisi dedi ki:

    Teşekkürler iyi çalışma

  2. başlığı görünce pazarcı amcaların eskiden yaptıkları şapkalar geldi aklıma ancak bunlar gerçekten profesyonelmiş.

  3. Fatma dedi ki:

    Çok güzel olmuş örgü modelleri için çok güzel olur bunlar.

  4. batmangundem.com dedi ki:

    Teşekkürler çocukken hep yapardım tabiki böyle uzun boylu değil basit olanından.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe