Kağıttan Lale Nasıl Yapılır – Elişi Kağıdından Lale Yapımı VİDEOLU

4.437
A+
A-

Birbirinden renkli ve çeşitli el işi kağıtlarını kullanarak son derece güzel laleler yapabilirsiniz. Kağıttan lale nasıl yapılır sorusu ise bir kaç kolay adımla cevap buluyor. İstediğiniz her hangi bir renkte kağıda sahip olmanız yeterli olacaktır. Hatta normal kağıt olması da gerekmiyor.  Çünkü elişi kağıdından lale yapımı da mümün. Aşağıda konuya ekleyeceğimiz videolu anlatımlarla sizde kendiniz çeşit çeşit renk renk kağıttan laleler yapabilirsiniz.

Kağıttan lale nasıl yapılır

Burada kağıttan lale nasıl yapılır konusunu işlerken aklınıza direk origami lale yapımı gibi gelmesin. Bund ael işi kağıtları ile veya değişik kağıtları keserek birleştirerek lale yapıyoruz. Belki bu yaptığımız modüler origami dalına girebilir. Yine origami hakkında detaylı bilgi edinmek için origami sanatı konuma bakmalısınız.

Kağıttan Lale Nasıl Yapılır Resimli Anlatım ?El işi kağıdından lale yapımı

Kağıttan lale yapımı için gerekli olan malzemeler istenilen renkte bir el işi kağıdı ve makas. Kağıdı düzgün bir yüzeye yerleştirdikten sonra kare şeklini verebilmek için katlanır. Arta kalan kısım makas yardımı ile kesilir.

Kare şeklinde bir kağıt elde edildikten sonra iki ucu birleştirerek üçgen şeklinde katlanır. Kağıt bir kaç kez üçgen şeklinde katlanır. Kağıdın alt kısımları içe doğru kıvrılır. Oluşan şekil üzerinden kağıdın uçları bir kez daha bir tarafı kısa diğer tarafı ise uzun olacak şekilde kıvrılır.

El işi kağıttan lale nasıl yapılır – Videolu Anlatım

[td_block_video_youtube playlist_title=”Kağıttan lale nasıl yapılır” playlist_yt=” GYD9ZJrnmCI, jumbJp6amuI, 5lLA2ddLyn0″ playlist_auto_play=”0″]

Bu işlem kağıdın her iki tarafına da uygulanır. Daha sonra kısa olan taraf uzun olanın içine yerleşecek şekilde kıvrılır ve diğer tarafa da aynı işlem uygulanır. Ortada oluşan boşluk kısım hava ile şişirilir. Altta kalan kısımlar geriye doğru kıvrılır. Lalenin çiçek kısmı hazırlanmış olur.

Kağıttan lale yapımı resimli anlatım ile lale çiçeğini yapmak son derece kolaydır. Son olarak çiçeğin sapı yapılır. Kağıdın kalan kısmı çubuk şeklinde kıvrılır ve çiçeğin alt boşluğuna yerleştirilir. Böylece elişi kağıdından lale yapımı tamamlanmış olur.El işi kağıdından lale yapımı

Normal kağıttan lale nasıl yapılır ?

Burada ise el işi kağıdı ile keserek yapıştırarak değilde normal origami lale yapımı şeklinde anlatım yapacağız sizler için.

Renkli kağıtlardan origami çiçek yapımı için istenilen renkte bir kağıt alınır ve kare şekli verilir. Kare şekli verilen kağıt her iki uç birleştirildikten sonra içe doğru büzülür ve dört adet üçgen şekli ortaya çıkartılır.

İki tarafta her iki kanat ortadan birleştirerek katlanır. Aynı işlem kağıdın diğer tarafına da uygulanır. Ortaya çıkan şekil sonucundan kağıt orta taraftan açılır. Daha sonra kağıt ters çevrilir ve diğer taraftan da açılır ve her iki taraf ters bir şekilde katlanır.Origami lale yapımı

Kağıt bir kare şeklini alır ancak içerisi bölmelerden oluşmuştur. Kağıdın açık olan kısmı alınır ve uç ile birleştirilir. İç kısımlar birbirine geçirilir. Bağlanmış yerlerden tutularak boşluk kısımdan hava üflenir ve kenarlarda kalan kağıtlar dışa doğru kıvrılır.

Origami lale yapımı bu şekilde uygulanır. Son olarak origami lale sap kısmı kağıdın bir çubuk şeklinde katlanması ile oluşturulur ve çiçeğin boşluk kısmına takılır. Lale yapımı tamamlanmış olur.

Videolu anlatımla origami lale yapımı

Normal kağıt ile lale yapımı videolu anlatım – 2

Kağıttan Lale ve Çiçek Yapımı

Birbirinden renkli kağıtlar ile çok güzel lalaler çiçekler yapabilirsiniz. Kağıttan lale yapımı son derece şık lalelerin ortaya çıkmasını sağlar ve dekoratif bir görüntü oluşturur. Çocuğunuzun odasına süslemeler yapabilirsiniz. Ayrıca origami sanatı ile ilgilenmek çocuğunuzun el becerisi ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkileyeceği için çok faydalı olacaktır.

Üstüne birde çocuğunuzla kaliteli ve çok eğlenceli zaman geçirmiş olacaksınız. Kağıttan çiçek yapmak için gerekli malzemeler ise istenilen herhangi bir renkte elişi kağıdı ve makastır. Bunun dışında herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan origami yöntemi ile kağıttan çiçek ve lale yapmak mümkündür.

Sizde çocuğunuzla beraber ço eğlenceli origami işleri yapabilirsiniz. Size tavsiye edebileceğim bir iki konumuz var. bunlardan başlıca kolay origami örnekleri ve yapılışı komuza bakabilirsiniz. Ayrıca okul öncesi gemi yapımı konusunda da çok basit seviyede kağıttan hemi yapımı anlatılmıştır.

Bir sonraki konuda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. oktay demir dedi ki:

  güzel makale olmuş admin emeğine sağlık şimdi bende deneyecem yapmayı

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Ne demek origami konusunda geniş bir arşiv oluşturmaya çalışıyoruz bakalım.

 2. Duygu dedi ki:

  Kağıt işlerini bir türlü becerememiş birisi olarak aynı şekilde ilgi duyuyorum. Video eşliğinde yapmaya çalışacağım, umarım bu sefer yapabilirim.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Kağıt işleri, origami çalışmaları oldukça zevkli bir uğraştır sitresi alır.

 3. Ballı Soprano dedi ki:

  Nisan zaten İstanbul’da da lale ayı. Zamanlaması harika oldu bu makalenin doğrusu.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Bu güzel yorumunuz için.

 4. Ercan KIZILKOCA dedi ki:

  Yaptığım Lale Birebir benzemesede bir şeye benzedi sonuçta 🙂

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Sizinde gördüğünüz gibi çok çeşitli origami lale yapılış yöntemleri mevcut.