Kağıttan Kayık Nasıl Yapılır – Kağıttan Gemi Yapımı Resimli Anlatım

7.096
A+
A-

Origami sanatı hayranları kağıttan kayık nasıl yapılır konumuza hoş geldiniz. Origami hobi işlerine merak sardınız ve böyle kolayca eğlenceli şeyler yapmak istiyorum diyorsanız doğru yere geldiniz. Öncelikle origami yapmaya yeni başlayanlar için kolay origami örnekleri yapılışı konumuza bakabilirler. Burada ise sizlere videolu ve resimli anlatımla kağıttan kayık yapımı göstereceğim.

Kağıdı katlama sanatı olarak adlandırılan origami ile kağıttan tekne yapımı gibi bir çok nesne yapılıyor. Genellikle çocukların oldukça keyif aldığı kağıt katlayarak nesneler üretme yönteminden çocukların sıklıkla yaptığı şeylerden biri de kağıttan kayık oluyor. Oldukça basit ve pratik olması sebebi ile kağıttan kayık yapımı en çok araştırılan nesnelerden biri haline geliyor.

Kağıttan kayık yapımı

Kağıttan gemi yapma genellikle ilk yapılışta zorlanılan ancak daha sonradan oldukça basitleşen bu sanat sayesinde çocuklar hem keyif alıyor hem de el becerilerini geliştiren aktiviteler kazanıyorlar. Bir önceki konumda sizlere kağıttan zıplayan kurbağa yapımı anlattım bu konuya da mutlaka bakmalısınız.

Kağıttan kayık nasıl yapılır sorusuna hem videolu olarak hemde kağıttan gemi yapımı resimli anlatım şeklinde sizlere resimli galeri olarak paylaşacağım. Kağıt teknenin yanında maket tekne yapımı da en çok araştırılan ürünler arasında yer alıyor.Kağıttan kayık yapımı

Kağıttan gemi yapımı resimli anlatım ile

Kağıttan gemi yapımı sadece sözel olarak değil resimli anlatım ile de mümkün oluyor. Pek çok insan kağıttan gemi yapımı resimli şeklini daha iyi anlıyor ve daha kolay bir şekilde yapıyor. Bu yüzden de kağıttan kayık nasıl yapılır diye araştırıldığı zaman pek çok yöntem ortaya çıkıyor.

Resimli anlatımlar, videolu anlatımlar ve sözel anlatımlar bu anlatım teknikleri arasında yer alıyor. Birbirinden farklı anlatım çeşitlerinin olması da kişilerin en iyi anladıkları yöntemi tercih ederek gemilerini daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlıyor.

Kağıttan kayık nasıl yapılır ?

En çok sorulan sorulardan biri olan kağıttan nasıl gemi yapılır sorusu oldukça araştırılan bir soru. Kağıt gemi yapılabilmesi ancak kare kağıttan gemi yapımı ile mümkün oluyor. Bunun için öncelikle kare bir kağıt alınması gerekiyor, kağıttan gemi yapımı için almış olduğunuz kare kağıdı ikiye katlayarak bir dikdörtgen elde edin. Daha sonra o dikdörtgeni de tekrar kısa köşelerinden karşılıklı katlayarak bir kare elde edin.Kağıttan kayık yapımı

Elde ettiğiniz karenin açık kalan 4 adet ucundan birini üst taraftaki köşeye tutturarak bir üçgen elde edin. Geriye kalan 3 adet köşeyi de diğer doğru tutturarak bir üçgen daha elde edin. Böylelikle son aşamada elinizde bir adet üçgen bulunmuş oluyor.

Daha sonra bu üçgenin taban kısmındaki boşluğu açın ve yan köşeleri karşılıklı olarak birbirine yapıştırın. Böylelikle üçgenden bir baklava dilimi elde etmiş olacaksınız. Elde ettiğiniz baklava diliminin kapalı olan ucunda yer alan kağıtları kendi hizalarında sağa ve sola olmak üzere ikiye ayırın. Bu aşamadan sonra da kağıttan gemi yapımı bitmiş oluyor.Kağıttan kayık yapımı

Videolu anlatımlarla kağıttan kayık yapımı

Aşağıda yapım kolaylığı olarak en basitten başlayarak zora doğru 6 adet kağıttan kayık nasıl yapılır videosu ekliyorum.

En basit hali ile kağıttan kayık yapımı videolu – 1

Birazcık daha zor hali ile kağıttan tekne yapımı videolu – 2

Farklı bir kağıttan kayık yapımı modeli videolu – 3

Yapım kolaylığı olarak bir sonraki seviyede olan origami kayık yapımı videolu – 4

Kağıttan tekne yapımında zorluk seviyesi olarak 5. video

Burada ekleyeceğim iki video ise kağıttan kayık yapımı için en zor olanlarından. Ama sakın gözünüz korkmasın yapımı detaylı videolu anlatım le oldukça kolay olacaktır.

Kağıttan kayık yapımı için son videolu anlatım – 6

Zorluk derecesi olarak bu video ile origami tekne yapımında uzman olabilirsiniz videolu – 5

Bu model yukarıdakinin aynısı sayılır. Sadece biraz daha farklı ama yukarıdakinden biraz daha zor olabilir.  alternatif video olarak ekliyorum.

Sizler de çocuklarınızla güzel bir zaman geçirmek ve el becerilerini geliştirmek için kağıttan tekne yapımını öğrenerek çocuklarınıza da öğretebilirsiniz. Böylelikle hem güzel hem de yararlı bir vakit geçirebilirsiniz. Küçük yaştaki çocukların dahi yapabileceği kağıttan gemi yapma basit bir uygulama çeşididir. Yapmış olduğunuz bu gemiyi suda da yüzdürebiliyorsunuz. Böylelikle elde ettiğiniz gemi ile çocuklarınızın oynamasını da sağlıyorsunuz.

Bir daha ki origami konusunda buluşana kadar kendinize çok iyi bakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Ballı Soprano dedi ki:

  Bu makalenizde anlattığınız kayık, çocukluk zamanı yapılan basit kayıktan çok daha sağlam ve karmaşık görünüyor doğrusu 🙂

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Evet bu makaledeki kağıttan kayık yapımı çocukların için yapılandna biraz daha ileri seviye. Çocuklar için olan ise okul öncesi kağıttan gemi yapımı yer alıyor.

 2. oktay demir dedi ki:

  güzel makale olmuş teşekkürler admin bizde deneyelim bakalım

 3. Bilen Cevaplasin dedi ki:

  yapamam gibi duruyor :/

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Uğraşsanız videolu anlatımla adım adım yapabilirsiniz.

 4. oktay demir dedi ki:

  güzel makale olmuş emeğinize sağlık teşekkürler

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Teşekkür ederim.