İşkembe Örneği Nasıl Yapılır – İşkembe Örgü Modeli Yapılışı Detaylı

Merhaba hanımlar şiş örgü teknikleri örgü derslerimize işkembe örneği ile devam ediyoruz. Bu konumuz baştan sona detaylı olarak işkembe örgü modeli yapılışı anlatacağım.  İşkembe örneği nasıl yapılır, yalancı işkembe örneği nasıl yapılır, işkembe örgü modelleri ile neler yapılabilir gibi bir çok işkembe modeli örgü yapımı konularına değineceğiz ve detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bir önceki konumuzda sizlere waffle örgü nasıl yapılır konusunu yayınladım. Ondan önce de kesme şeker nasıl yapılır konusunu yayınladım. Bu ve buna benzer şiş örgü teknikleri konu listesine buradan ulaşabilirsiniz. Tığ işi örgü tekniklerine de buradan bakabilirsiniz. Sizlere böyle sürekli en güzel örgü tekniklerini anlatmaya çalışacağız. Şimdi geçelim işkembe örneği konumuza.İşkembe örneği bebek battaniyesi

Peki siz değerli örgü severler bu konumuzda işkembe örgü modeli ile alakalı neler göreceksiniz.

İşkembe örneği nasıl bir örgü modelidir ve nerelerde kullanılır ?


İşkembe modeli, kalın şiş ve yün ipliği yardımıyla halkalı örülen bir modeldir. Yapım şekli ve görüntü modeli arkalı önlü halkalıdır. Delikli ve esnek yapısı ile rahat örülecek bir örgü tekniğidir. İşkembe örgü tekniği ilk defa başlayanlar için görünüş itibari ile zor görünebilir, fakat model anlatımına başlandığında pratik ve kolay bir örgü olduğunu göreceksiniz.İşkembe örgü modeli

İşkembe örneği kazak, atkı, süveter, hırka, bandana, yelek ve birçok günlük giyilecek kıyafetler için kullanılabilir. Elastik bir yapı olması nedeniyle kullanılacak yer için değişir. Örneğin; kazak modellerinde kullanılacaksa alt kısımdan omuza kadar olan boşluğun ölçüsü alınmalıdır.

Aşağıya sizlere işkembe örneği bebek battaniyesi örnekleri, işkembe örgü modeli ile yapılmış hırka modelleri gibi çeşitli örnekler yer alıyor.

İşkembe modeli atkıları, şapkaları ve eldiveni ile üçlü kombin takımı yapabilirsiniz. Aynı zamanda işkembe örneği bebek battaniyesi de örebilirsiniz. Yapılış şekilleri aynıdır fakat başlanacak ilmek sayısı kullanılacak yer için değişir. Atkı için 30 ilmek yeterken, battaniye için bunun 10 katı kadar bir genişliğin olması gerekir.


İşkembe örneği nasıl yapılır ?

İşkembe örgü nasıl yapılır merak edenler aşağıdaki aşamaları takip ederek çıkarabilirsiniz. Aşamaların tek tek incelenmesi ve anlaşılmayan durumlarda anlatımlı video ve fotoğraf içeriklerinden yararlanmanız tavsiye edilir.

İşkembe örgü modeli yapılışı anlatımlı

İşkembe örneğinde ipimiz daima bizden tarafa bakacak. Unutmayın tüm örgü modellerinde kenar ilmekleri ayrıca alınır ve bu ilmek örgünün modeline dahil değildir. Hem kenarın düz örülmesini sağlar hemde dikiş için bu kenar ilmekleri kullanılacak.

Örgü başlangıcından bitimine kadar çekeceğimiz ip her zaman önümüzde olacak. İşkembe modeli nasıl örülür derseniz; yanlardan 1’er ilmek boş atacağız. Bu ilmekleri şişe boş alacağız ve örgüye dahil etmeyeceğiz. Kenar ilmeğini aldıktan sonra 1 ilmek örüyoruz. Sıradaki ilmeği örmeden alıyoruz, ardından ipi doluyoruz ve kendimizden tarafa çekiyoruz.

İşkembe örgü nasıl yapılır

İşkembe örneğinin yapılışı sırasında tekrardan kenar ilmeğini boş alıyoruz. Sıradaki ilmeği örüyoruz, şişe doladığımız ilmeği örmeden diğer şişe geçiriyoruz. Sıradaki ilmeği örerek yeniden ip doluyoruz ve diğer şişe aktarıyoruz.

İşkembe örneğinin yapılışı devam ederken ip çekerek diğer şişe aktardığımız ilmekleri ( üzerine dolama yapılan ) birlikte ip çekmeden örüyoruz.

İşkembe örgü modeli diğer aşamada ördüğümüz ilmekler çift hale gelecektir. Sıradaki ilmek tek alınır ve bu çift ilmek ip dolanarak diğer şişe geçirilir. Ardından tekrar ip çekilir ve çift yapılan ilmek birlikte alınarak örülür.

İşkembe örgü tekniği son iki aşaması ise oluşturulan her kattaki çift ilmekler tek ip çekilerek örülmeye başlanır. İşkembe modeli oluşturulurken kalan tek ilmekler diğer ilmeğin üstüne dolanarak alınır. Bu sıra bitiminin ardından ikinci sırada nasıl örüldü ise bu kattan sonrası da öyle devam edecektir.

İşkembe örgü modeli nasıl yapılır Video Anlatımlı

İşkembe orgu modeli

Sevgili örgü severler yukarıda yazılı olarak işkembe modelinin yapılışı anlattık. Bazen yazılı anlatımlar ne kadar iyi olursa olsun kafalar karışabiliyor. Onun için size videolu anlatımlar sunmak istiyorum. Aşağıda sizlere işkembe örneği yapılışı video anlatımları ile göstereceğim. Yotubedeki en iyi örgücü hanımların en güzel işkembe örgü modeli anlatımlarını derledim.

En başta nako işkembe örneğinin yapılışı anlatımlı şekilde sizlere sunulacak.

Buda örgü tasarım kanalından bir ablamızın güzel anlatımı ile işkembe örneği yapılışı.

Burada da sizlere yukarıda verdiğim videolar haricinde derya baykal işkembe örgü modeli anlatımı videosu da dahil olmak üzere 8 adet işkembe örneği yapılışı anlatan video ekledim. Herkesin anlayış şekli farklı olabilir. Bir videonun anlatımı size ters gelebilir sizde diğerinden deneyin.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Örgü işkembe modeli yapılışı video galeri” playlist_yt=”CdVdIacNZ8Q, WbIXmj9H2G4, -0G9hgtk7RY, gXehx5M7FJ0, pHvUgSFLShc, DSfk8RxNEZc, VMM8xWiaK2s” playlist_auto_play=”0″]

Kolay işkembe modeli nasıl örülür

Hanımlar bu işkembe örgü modelinin yapılışı biraz farklı. Adı üstünde kolay işkembe örgü modeli. Bu işkembe örneğinin bir güzel farkı da arkalı önlü her iki tarafının da aynı olması. Buda her iki yönde de aynı modelin işlenmesinden kaynaklanıyor.


İki renkli işkembe örneğinin yapılışı videolu anlatım

Evet hanımlar burada ise sizlere iki farklı renkte ip ile işkembe örneği nasıl yapılır onu gösterelim. Bunun için yine sizlere 4 adet iki renkli işkembe örneği yapımı anlatan video ekledik.

[td_block_video_youtube playlist_title=”İki renkli işkembe örgüsünün yapılışı” playlist_yt=”2KRFAwOeA7E, 8jEWNj1dyEE, JLrIu4WmhO8, JUaNjJWWyMc” playlist_auto_play=”0″]

Yalancı işkembe örneği yapımı

İşkembe örgüsünün bilinen başka bir modeli ise yalancı işkembe örgüsüdür. Bu örnek ile işkembe modeli bebek yeleği de yapılır. Görünüş olarak şık bir model elde edilir. Kalın ve kabarık olması ile göz alıcı modeller arasında bilinir. Yetişkinler ve çocuklar içinde birçok işkembe örneği vardır. Yalancı işkembe modeli yapılışı olarak aşağıda ekleyeceğim iki adet videoyu izleyebilirsiniz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Yalancı işkembe örneğinin yapılışı video anlatımlı” playlist_yt=”HAyDcBtGdoI, kakt2p67nQ8″ playlist_auto_play=”0″]

Evet hanımlar bir örgü anlatımımızın daha sonuna geldik değil mi. Sizinle daha bir çok tığ işi örgü ve şiş örgü teknikleri anlatacağız. Nice güzel örgü modelleri anlatımı yapacağız.

Bizi takip etmeyi unutmayın hanımlar. Diğer tığ örgü teknikleri için tığ işi örgü teknikleri konumuza bakmayı unutmayın.

Facebook Yorum
1
3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe