İlmek Nasıl Atılır – Örgü Nasıl Başlanır – Örgü Teknikleri

Örgü alfabesinin ilk harfi, ilk basamağı ilmek atmak diyebiliriz. Birbirinden farklı ilmek atma teknikleri vardır. Peki ilmek nasıl atılır, örgü nasıl başlanır, örgü teknikleri nelerdir, örgü öğrenmek istiyorum ama nereden başlayabilirim. 

İnternette yüzlerce video var en iyi hangisi anlatıyor. Örgüde püf noktalar nelerdir nasıl öğrenebilirim gibi böyle kafanızda onlarca soru varsa kesinlikle çok doğru bir yere geldiniz. İlmek atma ile alakalı tüm sorularınızın cevabı ve daha fazlası bu konuda. En kolay örgü başlama yollarını bu konuda öğrenebilirsiniz. Ve takip eden diğer konuları okuyarak A dan Z ye örgü teknikleri öğrenebilirsiniz.

Motifli örgü başlama tekniği - Motifli ilmek atma tekniği

Motifli örgü başlama tekniği – Motifli ilmek atma tekniği

Bu konumuzda sizlere ilmek atma teknikleri ile alakalı geniş bilgiler vermek istiyorum. Biraz araştırma yapınca az şey bildiğimi fark ettim. Ve hem kendim hem sizler için internette geniş bir araştırma yaptım ve biraz daha çalıştım.Öğrendiğim bilgilerimi sizlere de aktarmak istiyorum şimdi.

Sizler için internette onlarca video izledim hepsini taradım baktım. Ve en güzel videoları, en güzel açıklamaları burada sizlerle paylaşıyorum.

Peki bu konuda şişe ilmek atma ve örgü teknikleri ile alakalı neler öğreneceksiniz ?

En kolay ilmek nasıl atılır ?

Kolayca ilmek atmak ve örgü nasıl yapılır öğrenmek için öncelikle ip, başparmak ile işaret parmağı arasına alınır. Başparmağı ve işaret parmağı ipliğin iki yanından geçirilerek birleştirilir. Parmaklar çekildiğinde ortaya çıkan iki ilmek şişe alınır.

Diğer ilmekler atılırken, ipi bir ucu başparmakta diğer ucu işaret parmağında olacak şekilde parmaklar atılır. Daha sonra şiş önce başparmak tarafına, daha sonrasında işaret parmağının olduğu tarafa batırılıp ilmek çekilir ve şişin üzerinden alınır. Örgüye kaç ilmek başlanacak ise, ilmekler halinde şişe alınmalıdır.

 

Hareketli resimlerle ilkem atma tekniği gösteriyoruz

Resimlere tıklayarak resmi tam boy açın ve gerekli açıklamaları görün.

Kolay ilmek atma tekniği – Klasik ilmek atma

Resimli anlatımla ilmek atma – İlmek nasıl atılır

Örgü nasıl yapılır, ilmek atma teknikleri nelerdir ?

Geleneksel sanatlar içerisinde hiçbir zaman yerini kaybetmemiş olan örgü, günümüzde hala yerini koruyor. Mekik, tığ, iğne ile pamuk ipliklerle örülen ince örgüler, tığ, şiş yün iplik ile örülen kalın örgüler ve daha birçok seçeneği ile örgü geçmiş günlerden bugüne dek zengin bir birikime sahiptir.

Elde kullanılan araçlarla tek ipin, kendi üzerine büküp kıvrılarak bir takım ilmek çeşitleriyle düğümlenmesi veya tutturulması ile örgü gelişir. Çorap, eldiven, çedik ve diğer örülen giysilerde doğal yün ipleri veya çeşitli boyalarla renklendirilmiş pamuk iplikleri de bulunuyor.

Dokumacılıkta örgü terimine, dokumayı oluşturacak şekilde belli bir düzen içerisinde iplerin birbiriyle kesişmesi deniyor. Ülkemizde kendilerini geliştirmek isteyen bayanlar için örgü kursları bulunuyor.

Geleneksel sanatlar da el örgüsünün önemi hala yerini koruyor. Özellikle Anadolu’ da kadınlar boş zamanlarını örgü nasıl örülür konusunda kendini geliştirerek ve güzel motifler, modeller oluşturarak çeşitli örgüler yaparak harcıyor.

4 Ayrı teknikte ilmek nasıl atılır ?

Bu video galerimizde en çok kullanılan 4 ilmek atma tekniği ve detaylarını 4 kısa videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.
Yeni başlayanlar için ilmek atma teknikleri – 4 Farklı ilmek atma tekniği

Nako dan örgü ustası bir abla tarafından 4 farklı teknikte ilmek nasıl atılır, örgüye nasıl başlanır çok detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Örgüye ilk başladığımızda ilk sırayı örmek o kadar zor gelir ki. Çünkü yeni başladık, çünkü heyecanlıyız, çünkü telaşlıyım dolayısıyla da ilmekleri sıkı örmüş oluyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için şişlerimizin ikisini bir arada kullanarak ve ilk teknik de gösterdiğiniz şekilde ilmek atıyoruz. Gerisini videodan izleyebilirsiniz.
İlmek atma tekniğinde çok önemli 4 teknik ve ilmek atma püf noktaları nelerdir.

Suna hanımın o güzel anlatımı ile sizlere ilmek atmanın püf noktalarını çeşitlerini aktarmaya çalıştık.

Kısa kuyruklu ilmek atarak başlamak; Kısa kuyruk ilmekle başlamak ne demek, çıkarcağım örneğe ona göre hesaplama yapayım gibi külfetlerden bizi kurtaran bir taraftaki boşluk olan uzun kısacık kalabilmesi demek.

Esnek ilmek atma; Esnek ilmek atarak başlama yani attığımız ilmeklerle yaptığımız üretimlerin kullanım alanları esnek olmalı. Yapacağımız işlem bu. Bunu niye yapıyoruz ? Özellikle kışın soğuk iklimlerde yaşayanlar için çorap başlangıcı, edilen başlangıcı yelek başlangıcı bazen kazak kolları ya da yakadan başlanan kazaklarda başlangıçlar şarttır. bunu göreceksiniz.

Hazır triko başlangıcı- görünmez ilmek atma; İlmek atmada diğer bir yöntem hazır triko başlangıcı görünmez başlangıç denen çoraplarında yakası’nda sıklıkla rastladığımız herhangi bir kurulum sırası yokmuş gibi görünen ve önü arkası aynı biçimde ürüyen ilmek atma yöntemine göz atacağız. Buna çeşitli dillerde çeşitli isimler verilmiş.

Örneğin kanalı başlangıç diyorlar. Çünkü ilk sırasının içinden tıpkı bir kanaldan geçermiş gibi bir boşluğu oluşuyor. Veya İtalyan ilmek atma usulü diyorlar. Ama bana sorarsanız babaannelerimizin çorap örerken yaptığı başlangıç.

Derya Baykal anlatımı ile yeni başlayanlar için kolay ilmek atma teknikleri

Örgü örmek, insanların günümüz de genel olarak hobi olarak yapılıyor. Eski zamanlarda insanların giyinme ihtiyacını karşılamak için ilkel yollarla başlatılan örgü örme, zamanla gelişen teknoloji ile sosyal faaliyetlerde kullanılan, hobi olarak görülen dekoratif amaçlı kullanılan el becerisi gerektiren bir uğraştır. Örgü örme işi, özellikle günümüzde ev hanımlarının için vazgeçilmez bir hobi ve zaman geçirme faaliyeti olmuştur.

Birçok firmanın hep daha iyi ipi çıkarmak için birbiriyle yarıştığı günümüzde, kaliteli firmalar akıllı ip gibi değişik çeşitler de ip üretiyor. Her gün yenilenen ip çeşitleri sayesinde örgü örme işi daha renkli ve zevkli bir hale geliyor. Bu hobiyi edinmek isteyen bayanlar bu konu hakkında yardım almalı ve öncelikle ilmek nasıl atılır – örgü nasıl başlanır konusunda bilgi edinmeliler. Öncelikle ilmek atma öğrenilir ve diğerleri de zamanla gelişir.

İki ayrı renkli iple ilmek atma nasıl yapılır ?

İki ayrı renkli iple ilmek nasıl atılır ?

Bu örgü ve ilmek atma modeli oldukça kolaydır. İki renkli örgü modellerinde önce tek bir renkle lastik örüp, daha sonra örnek kısmında ikinci renk ekleniyor. Fakat bu yöntem ile lastik kısmı da renkli yapılabilecek. Öncelikle iki ipte uzun bırakılarak düğüm yapılır, daha sonra iki ilmeğin arasından şiş geçirilir ve ana renk şişe dolanarak çekilir. Aynı işlem sol şişte yapılır ve örgü boyunca işlem tamamlanarak devam edilir.

İki ayrı renkte ip ile ilmek nasıl atılır ?

Resimli anlatımla iki ayrı renkli iple ilmek atma

Boyunda örgü örenler için örgüde ilmek nasıl atılır ?

Eskiden babaannelerimiz ipi boyuna asarak örerlerdi. Eğer sizde o şekilde örmek istiyorsanız bu videomuz da ipi boyuna örerek örgü nasıl başlanır, ilmek nasıl atılır öğrenebilirsiniz.

Motifli ilmek atma tekniği – Örgü öğreniyorum 

Bu videoda ise aşağıda gördüğünüz gibi motifli ilmek nasıl atılır onu göreceğiz. Örgümüzün alt tarafında böyle çok güzel bir motif bırakarak ilmek atmayı öğrenebilirsiniz.

Hanımlar kızlar buraya kadar geldiniz tüm konuyu incelediyseniz diğer örgü teknikleri konularımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Saçaklı ilmek atma tekniği

İlmek içinden ilmek çıkarma nasıl yapılır ?İlmek arasından ilmek atma

 

aşağıya size ekleyeceğim resimdeki açıklamalara bakarak ilmek içindne ilmek çıkararak ilmek atma tekniğini öğrenebilirsiniz.

İlmek içindne ilmek alarak ilmek atma tekniği

Eğer bu konumuzu beğendiyseniz diğer örgü teknikleri konularımıza bakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. pelinsu dedi ki:

    Bende yeni başlıyorum el işlerine, cok ayrıntılı anlatmışsınız sayenizde birşeyler yapmayı becerdim 🙂

    1. Pınar Güler dedi ki:

      Yorumunuz için teşekkürler. tüm örgü teknikleri konularını böyle detaylıca anlatmayı planlıyoruz bakalım.