İki Kanatlı Çiçek Oyası İle İğne Oyası Yazma Modeli Yapımı Açıklamalı

1.685
A+
A-

İki kanatlı çiçek oyası ile iğne oyası yazma kenarı yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizlere iki kanatlı çiçek oyası ile iğne oyası yazma modeli yapımı anlatacağım. Burada sizlere detaylarını anlatacağım iki kanatlı çiçek oyası yazma kenarları için çok şık duran bir model. En basit yazla modellerini bile çok sükseli gösterebilecek bir iğne oyası çiçek modeli ni sizlere anlatmak benim için ayrı bir zevk.

iğne oyası namaz örtüsü yapılışı iki katlı çiçek oyası

iğne oyası namaz örtüsü yapılışı iki katlı çiçek oyası

Çiçekli oya örnekleri her zaman yapması daha zevkli olmuştur. Çünkü çiçek oyası yaparken insanın gözü de şenleniyor. İğne oyasının yapısı gereği bir çiçekte olan en küçük detayları dahi iplerle işleyebiliyorsunuz. Bu iğne oyasından yapılan çiçekler ile en güzel en gösterişli çiçek modelleri ile namaz başörtüsü oyaları yapılıyor. Daha güzel olması için.

Bende sizlere elimden geldiği kadar daha çok çiçekli oya modelleri ev yapılışlarını anlatan açıklamalı konular hazırlıyorum. Daha önce sizlere namaz başörtüsü iğne oyası modelleri yapımı için kullanabileceğiniz çok şık iğne oyası hanımeli çiçeği yapımı anlatmıştım. Bu konuya bakabilirsiniz.

Gelelim bu konudaki iki kanatlı çiçek oyası modeline bu çiçek oyası modeli de yapılışı basit olmasına rağmen hanımlar tarafından namaz başörtüsü iğne oyası örnekleri için kullanılmaktadır.

İki kanatlı çiçek oyası ile iğne oyası yazma modeli yapımı

İki kanatlı çiçek oyası ile iğne oyası yazma modeli yapımı

Buradaki iğne oyası yazma modeli için iki kanatlı çiçek oyası modeli yaparken kanatlarını açan , bitmiş halinde ise kanatlarını kapayan kuş gibi bir model. Bu kanatlı iki kanatlı çiçek oyası yapımına hep birlikte başlayacağız.

Başlamadan önce ihtiyacımız olan tüm malzemelerimizi yanımıza alalım : İpimiz, iğnemiz hazırsa yavaş yavaş bu harika modelin yapılışına geçelim.

Geçmeden önce sizlere daha önce yapılışını anlattığım sıralı iğne oyası modelleri ve yapılışları adlı konuma bakmanızı öneririm.

Şimdi çiçek oyası modelinin anlatımına geçelim.

İki kanatlı çiçek oyası ile yazma kenarı yapımı

Öncelik olarak bir zürafa ile başlayacağız her zaman olduğu  gibi bu zürafaya geri dönüş yapalım. İçine dörtlü sinek kanadı modeli yapalım sinek kanadı nasıl oluyor diyenler var gibi.

O yüzden kısaca anlatıyım bilmeyenler için yaptığımız zürafanın içine bir adet ufak pırpır yapalım ve bu pırpırın tepesine geçiş yapalım. Düğümler her zaman sıkı olacak.

İğne oyasının en temel tekniği bu çünkü. Yoksa yaptığınız oyalar zamanla açılabilir. Tepeden aynı zürafanın içine geçiş yapalım. Yine bir pırpır yaparak tepesine geçiş yapıp aşağıya inelim. Bu işlemden dört  tane yaptığınız zaman resimde görülen dörtlü sinek kanadını yapmış olacaksınız.

İlk kanadın geniş kısmına sıkı düğüm atıp farklı renk ipin bağlantısını yapın. Buradan hemen yandaki sinek kanadının geniş kısmına batalım. Arada uzun bir zürafa oluşmuş olacak. Bu uzun zürafaya geri dönüş yapalım.

Üç Kanatlı İğne Oyası Çiçek Modeli Yapımı

Geri döndüğümüz uzun zürafanın içine bir adet normal boyutta pırpır yapalım.

Burada da yine yaptığımız pırpırın tepesine batalım. Yine çoklu sinek kanadı yapacağız. Yani çoklu derken sinek kanadını artıra artıra  büyük bir sinek kanadı ortaya çıkaracağız.

Aşağıya yani geniş pırpırın içine  batalım. Tekrar yukarıda kalan kısıma aşağıya inerken kalan volanlı kısma batarak artıralım. Her zaman sinek kanadında aşağıya inişler biraz volanlı olmalı. Tekrar yukarı volanlı yere batarak devam edelim.

Beş kere yukarı çıkıp aşağı inerek beşli kanadımızı tamamlayalım.

Şimdi farklı renk ip takalım iğnemize ve yazmayı tersine çevirerek yeşil olan ve boşta kalan iki sinek kanadının baş kısma gelmesini sağlayalım.

İğne oyası çiçek nasıl yapılır resimli anlatım olsa da bakarak yapsam diyorsanız buraya tıklayınız

Burada da yine kırmızı ile yaptığımız sinek kanadının aynısından yapacağız bunun için önce ilk kanada batalım ve hemen yanındakine geniş zürafa olacak şekilde geçiş yapalım. İçine beşli sinek kanadı yapalım yani beş artırmalı.

Pırpırı yapıp üstüne geçelim. Biraz volanlı olarak aşağıya geniş zürafanın içine batarak inelim ve yukarıdaki volanlı yere batalım. Böylece 5 kez yukarı çıkarak artırma işlemini tamamlayalım. Bir öncekinde yaptığımız aynısı olacak.

İki kanadında büyüklüklerinin eşit olmasına dikkat edin. Çünkü şimdi bunları birbirlerine birleştireceğiz.

Ama önce kırmızıya bordo, bordoya kırmızı ile olacak şekilde kenar gideceğiz. Bu kısımda geniş zürafa yaptığımız yere sıkı düğüm atarak kenarda kalan her deliğe bata bata yukarı çıkarak kenar işlemini de yapalım.

İki tarafında kenarlarını gittikten sonra tohum için kullanacağınız renk ipi yaptığımız kanatların en tepesine batalım. Sonra hemen yandaki kanadın en tepesine batalım.

Kolay Bebek Yeleği Yapılışı Tığ İşi Basit Bebek Yeleği Yapılışı

İki kanadı birbirine bağlantı yapmış olalım. Arada kalan tohum ipinin içine geri dönüş yaparak en tepeye üçlü pırpır yaparak modelimizi tamamlayalım.

Böylece kanatlı iki kanatlı çiçek oyası motifini bitirelim aralarda isteğe göre tekli olarak sinek kanadı ile çim yaparak onların arasında üçlü yada ikili pırpır koyarak şık bir çim yapmış olursunuz.

Videolu anlatımla iki kanatlı çiçek oyası yapımı

Farklı çimler üzerine de uygulayabilirsiniz. Yapacak olan herkese kolay  gelsin. Bu iki kanatlı çiçek oyası modelini hiç zorlanmadan yapabileceğinizi düşünüyorum.

Resimdeki gibi farklı renkler kullanarak bir motife açıklı koyulu  renk uyumu yapabilirsiniz. Böylece harika görüntüsü olan oyayı sizlerde yapmış olursunuz.

iğne oyası namaz örtüsü yapılışı iki katlı çiçek oyası

iğne oyası namaz örtüsü yapılışı iki katlı çiçek oyası

Sizlerle beraber çok güzel bir iğne oyası yazma oyalari konusunun daha sonuna geldik. Burada anlattığımız iğne oyasından çiçek modelleri ile sizde çok şık iğne oyasından namaz örtüsü modelleri yapabilirsiniz.

Ama ben iğne oyası bilmiyorum0 ve öğrenmek istiyorum. Şöyle resimlerle adım adım iğne oyası dersleri olsa bende iğne oyası teknikleri öğreneyim diyorsanız sizleri iğne oyası teknikleri sayfamıza bekliyorum.

Yeni modellerde görüşmek ümidi ile kendinize iyi bakınız 🙂

Facebook Yorum
1
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe