İğneden Tığa Oya Modeli Yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizlere iğneden tığa oya modeli yapımını paylaşacağım. İğne oyası yapamayanların kolayca örebileceği tığ işi oya modeli. Bu oya modelini ister çeyizlerde ister günlük kullanım için örebilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 renk oya ipi
  • İpinize uygun tığ

Yapımı

Tığ işi oya modeli yapımı için öncelikle tülbente tığ battı yapalım. 3 zincir çekelim yandaki tığ battıya girip kapatalım. 3 zincir yandakinde kapatalım.3 zincir çekelim yandakine girip kapatalım. 3 zincir çekelim yandakine girip kapatalım. 3 zincir çekelim yandaki tığ battıya girip kapatalım. 3 zincir çekelim yandakine girip kapatalım. 3 zincir çekelim yandakine girip kapatalım. 3 zincir yandakinde kapatalım.

Toplam 15 adet yapalım. 10 zincir çekelim ve geri dönelim üçe girip kapatalım. 3 zincir çekip çevirelim başına bir alıp yuvaya girelim önce bir sonra iki sonra iki çıkalım. Başına iki alıp yuvaya girelim iki iki çekelim. Başına iki alıp yuvaya girelim önce bir sonra iki sonra iki çıkalım.

Başına üç kez alıp yuvaya girelim iki iki çekelim. Başına üç kez alıp girelim önce bir sonra iki sonra iki çekelim. Son kez alıp yuvaya girelim. İkişer ikişer alıp yukarı çıkalım. 3 zincir çekelim son trabzan arası yapalım. 5 adet zincir çekelim başına iki alalım yuvaya girelim önce bir alalım sonra iki sonra iki çekelim.

5 zincir çekelim yuvaya girip sabitleyelim. 4 zincir çekelim aradan girip kapatalım. 5 zincir çekelim yuvaya girip sabitleyelim ve sık iğnesi yapalım. Bu şekilde 3 dalı oluşturalım. Sarı ipe geçelim ve sabitleyelim. 10 zincir çekip dalın tepesine sabitleyelim.

8 zincir çekelim ve dönüş yapalım ve ortaya kapatalım. 4 zincir çekelim düz yüzüne dönelim ve başına iki alıp girelim. Önce bir sonra iki sonra iki çekelim. Başına iki alıp aynı noktaya girelim. 4 trabzan ve 4 ilmek alıp hepsini çekelim.

20 adet zincir çekelim ve kapatalım. 12 zincir çekip dalın tepesine sabitleyelim.8 zincir çekelim ve dönüş yapalım ve ortaya kapatalım. 4 zincir çekelim düz yüzüne dönelim ve başına iki alıp girelim. Bu şekilde çiçeği tamamlayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.