İğne Oyasına Rakip Tığ Oyası Dantel Yapımı

581
A+
A-

Herkese merhaba hanımlar şimdi sizlere oya modeli yapımı paylaşacağım. İğne oyasını andıran oya modeli yapımı isterseniz havlu kenarı olarak da yapabilirsiniz. Örgü modeli isterseniz alt kısmını yapmadan mevlüt örtüsü olarak da kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Farklı renkler de oya ve dantel ipi
  • Tığ
  • Makas
  • Çakmak

Yapımı

Oya modeli yapımı için ilk olarak beyaz ipi alalım 35 adet zincir çekelim başına 1 alalım 4. zincire batalım önce 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. Başına 1 alalım yandaki zincire batalım 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. 4 zincir çekelim yandaki zincire batalım önce 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. Başına 1 alalım yandakine batalım trabzan yapalım yan yana 2 adet.

10 adet zincir çekelim başına 1 alalım 10. zincire batalım trabzan yapalım. Yanına 1 defa trabzan yapalım yan yana 3 adet trabzan olacak şekilde yapalım. 4 tane zincir çekelim önce 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. Başına 1 alalım yandaki zincire batalım 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. 4 zincir çekelim yandaki zincire batalım önce 1 sonra 2 sonra 2 çekelim.

Başına 1 alalım yandakine batalım trabzan yapalım yan yana 2 adet. 10 adet zincir çekelim başına 1 alalım 10. zincire batalım trabzan yapalım. Yanına 1 defa trabzan yapalım yan yana 3 adet trabzan olacak şekilde yapalım.Bu şekilde alt kısmı tamamlayalım.

Diğer ipe geçelim ilk yuvaya sabitliyelim. 10 adet zincir çekelim diğer yuvaya sabitliyelim. 4 zincir çekelim alt sıraya batalım. 3 zincir çekelim çevirelim yuvaya girelim önce 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. Başına 1 alalım yandaki zincire batalım 1 sonra 2 sonra 2 çekelim. Bu şekilde trabzan yapalım toplamda 14 adet trabzan olana kadar devam edelim.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.