İğne Oyasına Rakip Olacak Tığ Oyası Yapımı

2.240
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere tığ oyası yapımını paylaşacağım. Bu oya modelini iğne oyası olarak da örebilirsiniz. Hem çeyizleriniz için hem de günlük hayatta kullanabileceğiniz çok şık bir model.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • İpinize uygun tığ
  • Çubuk veya kalem
  • Makas

Yapımı

Tığ oyası yapımı için öncelikle yazmaya tığ battı yapalım. İlk olarak dağları yapmaya başlayalım. İpi sabitleyelim ve üç zincir çekip yandaki tığ battıya kapatalım. Üç zincir çekip yandaki tığ battıya kapatalım. Üç zincir çekip yandaki tığ battıya kapatalım. 6 Tane tığ battıya yapalım.

3 zincirle dönelim. İlk tığ battının ortasına kapatıp bir tanesini eksiltelim. Üç zincir çekip devamındakine kapatalım. Üç zincir çekip devamındakine kapatalım. 3 zincir çekelim sıradakine kapatalım. 5 tane yapalım. 3 zincirle dönüş yapalım. İlk yuvanın ortasında kapatalım ve eksiltelim.

Üç zincir çekip devamındakine kapatalım. 3 zincir çekelim sıradakine kapatalım. Bu şekilde dağ kısımına yapmaya devam edelim. 3 ara verelim. 1 zincir çekelim ve kalemle üç tane ilmek çıkaralım. 2 zincir çekip kalemi takalım. Aynı yuvaya girelim ipin ucunu alalım genişletip takalım.

Bu şekilde 3 ilmek çıkaralım. İlk yuvaya girerken ipi alalım bir sık iğnesi alalım ve 3 zincir çekip devamındakine girip kapatalım. 9 tane tığ battısı yapalım. İlmek çıkarma işleminden sonra yapalım. 3 zincir çekelim devamındakine kapatalım.

Üç zincir çekip devamındakine kapatalım. 3 zincir çekelim sıradakine kapatalım. 3 zincirle dönelim. İlk yuvanın ortasında kapatalım. 3 zincir çekelim sıradaki yuvada kapatalım. Bu şekilde yapalım. Ardından pembe ipe geçelim. İlk ilmeğin içine girip sabitleyelim.

7 zincir çekelim ve ilmeği içine girip kapatalım. 7 zincir çekelim ve ilmeği içine girip kapatalım. 2 adet zincir çekerek yapalım. Yandaki ilmeğe 7 zincirle girip kapatalım. 3 tane yapalım ve araya 2 zincir çekelim. Bu şekilde oyamız tamamlanmıştır. İyi günlerde kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.