İğne Oyası Zürafa Yapımı – İğne Oyası Zürafa Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım

Resimli ve videolu anlatımla iğne oyası zürafa yapımı

İğne oyası zürafa yapımı konumuza hoş geldiniz hanımlar. Sizlere bugün iğne oyası yapımına yeni başlayanlar için iğne oyası başlangıç teknikleri arasında yer alana ve en önemli teknik olan iğne oyası zürafa nasıl yapılır bunu göreceğiz.

Bir önceki iğne oyası teknikleri konusunda sizlere iğne oyası teknikleri nelerdir hem bunlardan kısaca bahsettim hemde düğüm atma tekniğinin yapılışını gösterip iğne oyası ile alakalı püf noktaları anlattım.

İğne Oyası Nasıl Yapılır Zürafa Yapımı

İğne Oyası Nasıl Yapılır Zürafa Yapımı

Bu konuda igne oyasi zurafa yapimi tekniğini sizlere detaylı olarak anlatacağım. Anlatımımız hem resimli hemde videolu olacak.

Yine burada da zürafa yapımı anlatırken püf noktalar nelerdir, nelere dikkat etmeliyiz onlardan da bahsedeceğiz.

İğne Oyası Nasıl Yapılır Zürafa Yapımı

İğne Oyası Nasıl Yapılır Zürafa Yapımı

Bu konuda şu başlıkları göreceksiniz.

İğne oyası zürafa yapılışı videolu anlatım

Burada sizlere iğne oyası zürafa yapımı video anlatımlı olarak göstereceğim. Yukarıda yazılı olarak sizlere anlattığım detayları burada videoda görebilirsiniz.


Resimli anlatımla iğne oyası zürafa yapılışı

Resimleri adım adım takip ederek iğne oyası zürafa nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Şimdi ilk düğümümüzün yanına hemen iğnemizi batırıyoruz. Dikkat edelim soldaki kumaşa bağlı olan ip iğnemizin üstünde  olacak.

İğnemizi ipimizin altından batırıyoruz ve yine iğnemize takılı olan ikili ipi iğnemizin sağından iğnemizin altına geçiriyoruz.

Ve şimdi ipi iki defa iğneye doluyoruz ve sağa doğru çekiyoruz ipimizi. Sonra yavaşça iğneyi yukarı çekiyoruz ve düğümümüzü sıkıca atıyoruz.

Böylece iki düğüm arasında bir ip oluşmuş oldu. İşte biz buna zürafa diyoruz. Tüm iğne oyası modellerinde önce kumaşın kenarına birer sıra zürafa yapılır ve iğne oyası modelleri bu zürafa üstüne düğümlerle bağlanılır.

Önemli Not : Burada iğne oyası zürafa yapılışı işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus. Birbirini takip eden zürafaların arasının aynı uzaklıkta olması ve aynı bombeli yapıda olması.

Bunu da düğüm atma tekniğinde açıkladığımız gibi iğnemizi çekip düğümü sıkıştırırken ipimizi önce biraz çekiyoruz ve zürafanın bombeli yapısını ayarladıktan sonra parmağımızla sıkıştırıp iyice sıkıyoruz.

Böylece kumaşımızın, tülbentimizin kenarı bozulmamış olur ve bir zürafada düğümü az sıkıp diğerinde çok sıkmadığımız için zürafalarımız aynı görünür ve düzenli şık görünür. İğne oyası modelimiz de kendisini çok daha iyi gösterir.

Tülbent kenarı zürafa nasıl yapılır videolu anlatım

Burada tülbent kenarı zürafa yapımı için ayrıca bir video paylaşmamın sebebi ise. Tülbent oldukça ince olduğu için kenarına zürafa nasıl yapılır onu göstermek istedim.

Tülbent ve yazma kenarına zürafa yapımı için önemli tavsiye

Hanımlar araştırdığımda hanımların yazma kenarı zürafa nasıl yapılır, tülbente zürafa nasıl yapılır, tülbent kenarı zürafa nasıl yapılır gibi araştırmalar yaptığını gördüm. Bundan dolayı iğne oyasına yeni başlayan bayanlar için bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Zürafayı yaparken sizler için zorluk olmaması açısından oyamıza ilk başlamadan önce yazmanın veya tülbentinin kenarlarını önceden incecik kıvırarak dikmenizi tavsiye ederim. Çünkü yeni başlayanlar için hem kıvırıp hem zürafayı yapmak zor olabilir.

İğne oyası ters düğüm atma tekniği

Yine iğne oyası modelleri yaparken sıklıkla karşımıza çıkacak olan güzle bir teknik daha anlatayım size.

Bu teknik bir düğüm atma tekniği olmasına karşın zürafa yapımı konusunun altında anlatmamın sebebi ise yapılmış bir zürafa modeli üstüne yapıldığı için öncelikle zürafa yapımını öğrendikten sonra anlatmak istedim.

İğne oyası ters düğüm atma tekniği

İğne oyası ters düğüm atma tekniği

Öncelikle bir adet zürafa yapıyoruz.

İğne oyası ters düğüm atma tekniği

Daha sonra yukarıdaki resimde olduğu gibi iğnemizi zürafamızın tam altına daldırıyoruz.

Normalde iğne oyasında soldan başlarız sağa doğru gideriz ve her zaman sol tarafımızdan gelen kumaşımıza sabit olan bir ipimiz olur.

Normal iğne oyası yaparken soldan sağa giderken ters düğüm tekniğinde sağdan sola geliyoruz. Sağdan sola gelip düğüm atmamız gereken yerde ters düğümü uyguluyoruz.

Şimdi burada bir sorun var. Normalde sürekli iğnemizin sol tarafında sabit bir ipimiz olurdu ve iğne oyasında mutlaka ip iğnemizin üstünde olmalıydı değil mi ?

İğne oyası ters düğüm atma tekniği

Bundan dolayı bu gibi durumda yukarıdaki resimde olduğu gibi ipimizi iğnemizin üstünden sola geçiriyoruz ve böylece ip iğnemizin üstünde kalmış oluyor.

İğne oyası ters düğüm atma tekniği

Daha sonr anormal düğüm tekniğinde olduğu gibi iğnemizin arkasına takılı olan ikili ipi sağdan iğnemizin altından geçirerek iğnemize bir veya iki kere doluyoruz.İğne oyası ters düğüm atma tekniği

Sonra iğnemizi çekiyoruz ve düğüm oluşmaya başlayınca parmağımızla düğüme bastırarak ipi çekiyoruz ve düğümümüzü sıkıştırıyoruz.

Bu kadar hanımlar.

İğne oyası zürafa yapımı bu kadar kolay ve iğne oyası ters düğüm tekniği de böyle.

Şimdi iğne oyası zürafa yapımı konusunu burada bitiriyoruz ve sizi İğne Oyası Pırpır Yapımı Resimli Videolu Anlatım konusuna bekliyorum.

Facebook Yorum
6
2.7

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe