İğne Oyası Teknikleri Nelerdir ? İğne Oyası Öğrenmek İstiyorum

1.780
A+
A-

İğne oyası teknikleri ve iğne oyası öğrenme teknikleri

İğne oyası teknikleri anlattığımız konumuza hoş geldiniz hanımlar. Sizde iğne oyası işine gönül vermişseniz eğer çok doğru yere geldiniz. İğne oyası nasıl öğrenilir ben iğne oyası öğrenmek istiyorumiğne oyası başlangıç teknikleri nelerdir, iğne oyası yapabilmem için kaç çeşit iğne oyası dersleri vardır ve bu iğne oyası teknikleri nelerdir diye düşünüyorsanız tüm sorularınıza cevap olmak için sitemizde iğne oyası bölümü açmış bulunuyoruz.

Buna kadar sitemizde detaylı bir şekilde şiş örgü teknikleri ve tığ işi örgü teknikleri ile alakalı temel örgü teknikleri anlatan örgü dersleri paylaşmıştık. Hobi işleri olarak iğne oyası kategorisine girmek istiyoruz.İğne oyası çiçek modelleri

Peki bunu nasıl yapacağız, iğne oyası öğrenme işlemini nasıl gerçekleştireceğiz. Anlatımlarımız hem iğne oyası teknikleri resimli anlatım şeklinde hemde videolu anlatım şeklinde olacak.

Anlatımlarımız oldukça çeşitli olacak. Nasıl yani derseniz , iğne oyası öğrenmek istiyorum resimli anlatım olsun diyorsanız resimlerle adım adım açıklayarak anlatacağız hemde iğne oyası öğrenmek istiyorum videolu anlatım diyorsanız video anlatımları da konuya ekleyeceğiz.

Şimdi çok uzatmadan işin özüne gelirsek.

İğne oyası nasıl yapılır başlangıç iğne oyası teknikleri nelerdir.İğne oyası çiçek modelleri

Aşağıdaki tüm iğne oyası teknikleri ve iğne oyası modellerinin anlatımı ayrı birer konu başlıkları ile sizlere teker teker anlatacağız.

Yalnız sadece düğüm atma tekniğini burada anlatacağım.

Bu yukarıda saydıklarımdan düğüm atma, zürafa yapımı, ve pırpır yapımı en temel iğne oyası teknikleri dir. Diğerleri ise bu temel teknikleri ile yapılan iğne oyası başlangıç modelleridir.

  • Misal iğne oyası dağ yapımı için zürafa kullanılır ve neredeyse iğne oyası işlerinin hepsinde zürafa yapımı vardır.
  • İğne oyası sinek kanadı yapımı ve iğne oyası kirpik yapımı için pırpır yapımını öğrenmek gerekiyor.
  • Yine pırpır dediğimiz model ise zürafa yapımı ile çok benzerdir.

Gördüğünüz gibi düzgün bir iğne oyası yapabilmek için en önemli iki şey var esasında.

  1. Düzgün bir şekilde sıkı bir düğüm atabilme
  2. Zürafa yapımı

Aslında bu iki teknik de basit olmasına karşın bir çok hanım tarafından ya karıştırılıyor yada püf noktalarını bilmedikleri için düzgün yapamıyorlar.

İnşallah sizlere tüm örgü dersleri konularımızda olduğu gibi burada iğne oyası öğreniyorum derslerinde de püf noktalarını anlatarak göstereceğiz.

İğne oyası düğüm atma tekniği ve iğne oyası püf noktaları

Şimdi burada sizlere iğne oyası yapımı için düğüm nasıl atılır ve iğne oyası yapımı için püf noktaları nelerdir bunları göstereyim.

Dikkat etmeniz gereken önemli noktalar kırmızı renkle yazılacaktır.

İğne oyası yapmak için uygun malzemeler nelerdir ?

  • İğne : Ucu çok sivri olmayan yani küt uçlu dediğimiz bir iğne olmalı. İğnemiz ne çok uzun neden kısa olmalı. İğneyi elimizde rahat bir şekilde kavrayabilmeliyiz. Zaten iplikçiler de iğne oyası için özle iğneler satılıyor bir tane alabilirsiniz.
  • İp : İpimiz polyester ip olacak yani naylon ip. Havlu kenarı için kullanılan klasik polyester ip olmalı.
  • Kumaş : Başlangıç olarak. Yani öğrenme aşamasında seçeceğiniz kumaş böyle ince tülbent gibi bir kumaş olmamalı. Esneyen kumaş olmamalı, biraz sert olsun. Çünkü elinizde iğne ile düğüm atarken kumaş sağa sola yamulursa başta zorlanabilirsiniz.
  • Makas : İğne oyası için ince ağızlı ince uçlu küçük bir makasınız olması yeterli olacaktır.

İğne oyası başlangıç olarak düğüm atma tekniği

Yeni başlayanlar için ilk başta düğüm atma tekniğini göstereceğim daha sonra ayrı bir konuda zürafa yapımını göstereceğim. Öncelikle burada düğüm atma tekniğini ve inceliklerini gösterelim.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

Yeni başlayanlar başta çok uzun ip almasınlar ellerine kısa bir ip yeterli olacaktır.

Resimde görüldüğü gibi ipin ucunu kumaşın üstüne koyuyoruz ve parmağımızla tutuyoruz.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

Sonra iğne  ipin altında kalacak şekilde batıyoruz.

Önemli nokta : İğne oyasında her zaman, ama her zaman soldaki kumaşa bağlı sabit ip iğnenin üstünde olmalı.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

 

Daha sonra iğnemizin arkasına takılı olan ipin ikisini de tutuyoruz ve bunları birlikte iğnenin altından geçirerek (ikili ip ) iki kere iğneye dolayıp ipi iğnenin sağ tarafına alıyoruz ve yavaşça iğnemizi çekiyoruz.

Önemli Not : İğnenin arkasına takılı olan ikili halde olan ipin ikisini birden tutup iğneye doluyoruz. Ayrı ayrı almıyoruz.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

İpimiz yukarıdaki resimdeki gibi düğüm olma pozisyonuna gelince ipi çekiyoruz ve düğüm oluşuyor.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

Sonrasında ipi hiç bırakmadan sıkıcı çekiyoruz ve düğümü sıkılaştırıyoruz.

Çok Önemli Not : Hanımlar bakın şimdi burası çok önemli. İğne oyasının en temel önemli yeri sıkı bir düğüm atma. İğne oyası zaten sıkı sıkı atılan düğümlerden oluşmaktadır.

Eğer düğümleri yeterince sıkı atamazsanız iğne oyası modeli dik durmaz sağa sola yatar sürekli. Sonra ben yapıyorum benimkisi böyle olmuyor diyoruz. Misal katmerli gül modeli menekşe modeli yaptığımızda modelin canlı diri durmasını isteriz değil mi ? Bunun için düğümlerin sıkı olması lazım.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

Peki düğümleri nasıl sıkı yapacağız nasıl sıkacağız. Aşağıdaki resme iyi bakınız.İğne oyası teknikleri - Düğüm atma

Düğümü iyi sıkmak için yukarıdaki resimde olduğu gibi parmağımızla düğüme bastırıyoruz ve sıkıştırıyoruz.

Önemli Not : Eğer parmağınızla bastırmadan düğümü sıkıştırırsanız iğneyi batırdığınız yer esneyecektir ve kumaşın kenarını bozacaktır. Buda oyanızda kötü bir görüntü olacaktır. Bundan dolayı parmağınızla bastırıp düğümü parmağınızla kumaş arasında sıkıştırıp parmağınızın altındayken iyice sıkıştırabilirsiniz. Böylece hem düğümünüz iyice sıkılmış olur hemde kumaşınızın şekli kaymamış olur.

İğne oyası teknikleri içerisinde iğne oyası başlangıç tekniği olarak sayacağımız düğüm atma işlemi bu kadar. Kırmızı renkte yazdığım yazılara çok dikkat ediniz. İğne oyası öğrenirken en çok dikkat etmeniz gereken şey sıkı düzgün bir düğüm atabilmektir.

Şimdi bu konuyu burada bitiriyorum ve İğne Oyası Zürafa Nasıl Yapılır Konusuna geçiniz.

İğne oyası Çiçek Modelleri

İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri İğne oyası çiçek modelleri

Facebook Yorum
13
3.3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe