İğne Oyası Süpürge Modeli Nasıl Yapılır – Renkli Süpürge Oyasının Yapılışı

İğne oyası süpürge modeli nasıl yapılır

Merhaba iğne oyası severler  bugün sizler için benimde en çok sevdiğim modellerden birisi olan iğne oyası süpürge modeli yapımı nı anlatacağım. Hepinizin hoşuna gideceğini düşündüğüm bu iğne işi süpürge oyası model çok şık duruşu ile gözlerinizi kamaştıracak diyebilirim. Hiç vakit kaybetmeden bu harika iğne oyası süpürge örneği sizlerle birlikte yapmaya başlayalım.

Burada sizlere iğne oyası süpürge yapılışı anlatımlı konusu anlatacağım ama sizlere şunu söylemeliyim ki birden çok farklı modelde süpürge oyası örneği bulunmakta.İğne oyası süpürge modeli nasıl yapılır

Ben burada sizlere renkli ve daha çok iğne oyası süpürge çiçeği denen bir modelin yapılışını anlatacağım. Bundan başka inşallah bir gün iğne oyası saray süpürgesi örneği var ve inşallah bir gün sizlere saray süpürge oyasının yapılışı anlatırım.

Resimli anlatımla iğne oyası süpürge modeli yapılışı

Şimdi sizlere resimlerle adım adım iğne oyası süpürge çiçeği modeli yapım ını anlatalım.

 

Öncelik olarak süpürge modeline çim yapmakla başlayalım ve bunun için zürafa yapalım. Zürafaya geri dönerek içine üçlü pırpır yapalım. Arasında iki zürafa bırakalım ve üçüncü zürafaya tekrar geri dönüş yaparak üçlü pırpır yapalım.

İğne oyası yapmaya yeni başlayanlar için iğne oyası zürafa yapımı konusuna bakmalı.

Modelimizi koyacağımız için arada sekiz zürafa yaparak arayı biraz uzatalım. Dokuzuncu zürafayı da yapıp içine geri dönüş yapalım. Buraya da yine üçlü pırpır yapalım. Arada sekiz zürafa bırakıp alt kısmı bu şekilde tamamlayalım.

Yine iğne oyası pırpır yapımı için ilgili konuya bakınız.

Tabanı için yeşil renk her zaman en uygunu olduğu ve bizde yeşille tabanı bitirdik. Süpürge çiçeği modeli için ise iki farklı renk kullanalım. İlk etapta ipi fazla uzun bırakmadan yapın hanımlar. Bittikçe eklemesi kolay olur. Hem ipler birbirine karışmaz ilk renk olan iple sekiz kat saralım.

Aynı renkle bir sekiz kat daha saralım ve diğer renkle de yine sekiz kat ip sıralayıp resimdeki gibi birbirine karıştırmadan düzgünce masaya bırakalım hazır olsun. Yeşil pırpırın ilk olanına yine yeşil ip ile düğüm atalım. İlk sardığımız ipi elimize alıp pırpırın üzerine getirelim. İğneyi pırpıra sokalım ve ipler üstte kalacak şekilde ipleri içine alarak sıkı düğüm atalım.

Düğümü iyice sıkı tutmanız gerekli ve  bunun için elinizle ipi iyice gerdirin hanımlar. İlk pırpırın içine sarılı ipler içinde kalacak şekilde bir tane pırpır yapalım. İkinci ayırdığımız farklı renk ipleri elimize alalım. Son yaptığımız pırpırın üst kısmına geçerken atacağımız düğümü ikinci sardığımız ipler içinde kalacak şekilde atalım ve iyice gerdirerek düğümü çok sıkı tutmaya çalışalım.

Üçüncü sardığımız ipleri de yine ikinci kısıma yaptığımız pırpırın üst kısmına geçerken atacağımız düğüm ile arasına alalım. Bu deliğe de üç tane pırpır yapalım. Yeşil ipi burada kesip aşağıdaki üçlü yeşil olan ikincisine düğüm ile sabitleyelim.

İkinci pırpıra başlarken sarılı ipleri dolaşmamasına  dikkat edelim. Arada ufak bir boşluk kalacak şekilde ikinci pırpırın arasına ipleri alarak bir düğüm daha atalım ve içine bir pırpır yaparak yükseltelim.

İlk sıradaki gibi pırpırın üstüne geçiş yaparken sarılı ipleri arasına alarak düğümleri atalım.

Boncuklu iğne oyası sevenler için kolay boncuklu iğne oyaları konusuna bakınız.

En üst kısımlarına üçlü pırpır yaparak devam edelim. Tabandaki yeşil üçüncü pırpıra da aynı işlemi uygulayalım. Üç katlı duran bu modelin üstten iki katını  aralarından makas yardımı ile eşit şekilde keselim.

Üç kısmı birbirine olan bağlantısından ayırmış olalım ve süpürge çiçeği özelliğini verelim. Kenarda kalan uzun kalmış ipleri de aralardaki mesafe olacak kadar kısaltarak keselim. Hepsi eşit uzunlukta olacak. Kesilen kısımların aralarda kalan yeşil çim pırpırların üzeri için süpürge içim kullandığımız renklerde pırpır yapalım.

Videolu Anlatımla İğne Oyası Süpürge Modeli Yapımı

İşte hanımlar çok şık olan iğne oyası süpürge modeli çiçeği modelimizi yaptık. Gerçekten çok beğenerek yaptığım modellerden birisi çıtı pıt bir model gibi dursa da yaparken biraz uğraştırıcı bir model oluyor.İğne oyası süpürge modeli nasıl yapılır

Çok güzel iğne oyası havlu kenarı yapımı için bu konuya bakınız.

Kendim için bir türlü fırsat bulup ta yapamadığım bu harika iğne oyası süpürge modeli inşallah sizler kendinize de yaparsınız.  Yapacak olan herkese kolay gelsin arkadaşlar. Sağlıklı mutlu günlerde oyaları yapmanız dileğiyle hoşça kalın.

Bir sonraki iğne oyası tarifi konumuzda görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

Facebook Yorum
2
3.5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe