İğne Oyası Pırpır Yapımı Videolu Anlatım – İğne Oyası Öğreniyorum

İğne oyası pırpır yapımı videolu ve resimli anlatım

Merhaba hanımlar bugün sizlerle iğne oyası pırpır yapımı tekniğini anlatmak istiyorum. İğne oyası öğrenmek istiyorum resimli anlatım konuları yok mu ? Şöyle baka baka yapayım diyorsanız çok doğru bir yere geldiniz. İğne oyası teknikleri nelerdir adlı konuma bakarak iğne oyası başlangıç tekniklerini inceleyebilirsiniz ve sizler için hazırladığımız iğne oyası dersleri ile iğne oyası öğrenebilirsiniz.

İşte bu konumuzda sizler için başlangıç derslerinden sayılan bir ders. İğne oyası pırpır yapılışı hem resimli hemde videolu olarak göstereceğim. İğne oyası pırpır yapımı da iğne oyası başlangıç seviyesi bir tekniktir.

Fakat pırpır yapımı bir çeşit zürafa yapımı gibi bir şey. Çünkü zürafa yaparken ipimizi onun gibi bombeli ip bırakıyoruz ama daha bol bombeli ip bırakıyoruz.İğne oyası pırpır yapımı

Bunun için pırpır yapımı işine zürafa ile başlamamız gerekiyor zaten daha önce sizlere iğne oyası zürafa yapımı tekniğini de anlatmıştık. En önemli teknik olan düğüm atma tekniği ile başlayalım.

Resimli anlatımla iğne oyası pırpır yapımı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

İğne oyası pırpır yapımı

Öncelikle başlangıç düğümünü atıyoruz. İğne oyası pırpır yapımı

Şimdi yine zürafa ile başlıyoruz. İğne oyası zürafa yapımı tekniğini daha önceden sizlere anlatmıştık. Zürafa yaparken zürafalar arası ara mesafesini kendi göz zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.İğne oyası pırpır yapımı

Zürafamızı yaptık şimdi pırpır için yaptığımız zürafaya geri dönüyoruz. Hatırlarsanız bunun adı ters düğüm atma tekniği idi ve size bunu zürafa yapımı konusunun en altında anlatmıştım.

Burada tekrar bahsedecek olursak. Altta kalan ipi başa doğru çevirerek ip iğnenin üstünde kalacak şekilde zürafanın içine iğnemizi batırıyoruz.

Sonra iğnede takılı olan ipi iğneye bir kez doluyoruz. Aynı zürafa yapar gibi yapıyoruz. İpimizi iğneye iki kere doladıktan sonra iğneyi çekiyoruz sol baş parmağımızla ipimizi sıkıştırarak ipte oluşan düğümün boyunu ayarlıyoruz. Çünkü bu bizim ilk pırpırımız olacak.

Baş parmağımızla pırpırın büyüklüğünü ayarlayarak düğümü sıkıştırıyoruz. Baş parmağımızla tuttuğumuz pırpırı düğüm iyice sıkılaşana kadar bırakmıyoruz. Çünkü bu pırpırın dik durması açısından önemlidir.

Önemli not : Tabi düğümlerin açılmaması ve daha sıkı olması için ipi iğneye iki kez dolamanızı tavsiye ediyorum. Yeni başlayanlar belki düğümü iyi sıkamaz düğümler açılıp oya modeli kendini salmaması için ipi iğneye iki kere dolayabilirsiniz.İğne oyası pırpır yapımı

Resimde de görüldüğü gibi ilk pırpırı bu şekilde tamamlıyoruz. Ve sonra aynı zürafa içine tekrar girerek aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi pırprın boyunu baş parmağınızla sıkarak ayarlıyorsunuz. Pırpırın boyunu ayarladıktan sonra düğümü iyice sıkmak için baş parmağımızla pırpırı iyice sıkıyoruz ve ipi gerdirerek hem düğümün hem pırpırmızın sıkı ve dik olmasını sağlıyoruz.

İşte ilk pırpır bitmiş durumda. Dediğim gibi düğümü atarken ipi elinizle iyice gerdimeniz gerekiyor.

İğne oyası pırpır yapımı

Böylece bir zürafa içerisine 3 adet pırpır yapınız.  Dielrseniz 4 veya5 adet de pırpır yapabilirsiniz.

İstediğiniz sayıda aynı zürafanın içine pırpır yaparak çiçeğin yapraklarının yoğunluğunu kendiniz ayarlayabilirsiniz.

İğne oyası pırpır yapımı İğne oyası pırpır yapımı İğne oyası pırpır yapımı

Sonra diğer pırpıra kadar araya zevkinize uygun sayda zürafa yapınız. Ve en son yaptığınız zürafaya geri dönerek baştaki işlemi tekrarlıyoruz. İğne oyası pırpır yapımı İğne oyası pırpır yapımı

Gördüğünüz gibi bu şekilde pırpırlarımızı yapmaya devam ediyoruz.

İğne oyası pırpır yapımı

Tüm işlemin sonucunda böyle çok sade zarif bir kenar oyası işi ortaya çıkıyor. Bu şekilde kenar işlemesini komple böyle üçlü dörtlü, beşli pırpırlardan olaşacak şekilde yapınca buna iğne oyası pırpır modeli diyoruz.

İğne oyası pırpır yapımı anlatımlı video dersi

Yukarıda sizlere resimlerle adım adım iğne oyası pırpır yapımı gösterdim. Aynı model üzerinden bu sefer de videolu anlatımla iğne oyası pırpır yapılışı göstermek istiyorum.

Sizin için bir başka iğne oyası pırpır yapımı videosu

Farklı videolu anlatımlar farklı bakış açıları kazandırır düşüncesi ile sizlere bir adet pırpır yapımı videosu daha ekliyorum.

Yazma kenarı için çok güzel iğne oyası pırpır modeli yapımı

Hanımalr iğne oyası pırprı yapımı tekniğini öğrendik ve üstüne iğne oyası pırpır modelini de gördük. Şimdi ise sizlere videolu anlatımla yazma kenarına pırpır modlei yapımını anlatan bir video paylaşıyorum.

İğne oyası pırpır yapımı konusu burada bitiyor hanımlar. Sizde iğne oyası öğrenmek istiyorum anlatımlı konular arıyorum diyorsanız bunun gibi konular sitemizde çok. İğne oyası öğrenmek istiyorum adlı konumuza bakmanızı öneriyorum.

 

Facebook Yorum
2
3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe