İğne Oyası Lale Modelleri – Rengarenk Lale Modeli İğne Oyası Örnekleri

İğne Oyası Lale Modelleri Yazmalar İçin Lale Çiçeği Oya Örnekleri

Laleler, Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Günümüze kadar da hala eski zarafetini koruyan lale, oya kenarlarında ve takılarda da çoktan yerini almış durumdadır. İğne oyası lale modelleri, yazma kenarlarında, kolye gibi takı olarak pek çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Lale oyası modelleri ve lale oyası örnekleri, her renkte ve her boyutta yapılabilir bir özelliğe sahiptir. Ayrıca tek başına aksesuar olarak da tespih uçları gibi yerlerde kullanılmaktadır.

İğne oyası lale modelleri

İğne oyası lale modelleri

Yapmış olduğunuz herhangi bir elişi kenarına iğne oyası lale yapabilir ve elişinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. Aşağıda size iğne oyası lale nasıl yapılır, bunun hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Sizler de bu sayede kendi laleli iğne oyası modelinizi yapabilirsiniz.

İğne Oyası Lale Çiçeği Yapımı

Lale çiçeği şekli çıkarmak için ilk olarak renklerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Birden fazla renk belirleyerek lale örneği yapabilirsiniz. Sonra modelinize başlarken her iğne oyasında olduğu gibi ilk iş olarak, ipi dolayarak dört adet zürafa yapın ve ip iyice sıkın. Ardından çevresine bir sıra daha zürafa yapın.

İğne oyası lale modelleri

İğne oyası lale modelleri

Yaptığınız her zürafanın içine 3 zürafa ile başlayarak; başta, ortada ve sonra artıracak şekilde 3 – 5 – 7 – 9 ve 11 tane zürafa yapın. 11 tane olduktan sonra bu sefer yalnızca orta kısımdan artırarak 2 sıra yapın. Sayınız yine 11 olmuş oluyor.

İğne oyası lale yapılışı anlatımındaki bir sonraki adım, hiç arttırma yapmadan 1 olana kadar eksilme işlemi yapmaktır. Diğer yaprağı ve ondan sonraki 4 adet yaprağı da aynı teknikle yapıp bitirin. Sonra lale modeli iğne oyası yapraklarının kenarlarını birleştirerek;  uç kısmında 6 sıra kalana dek zürafa ile birleştirin. Bu işlemi diğer 4 yaprak için de yapın. Yaprak kısmı bu şekilde tamamlanmış olur.

İğne Oyası Lale Çiçeği Yapımı Resimli Adım Adım Anlatım

Sırada ise iğne oyası lale yapımı anlatımında orta kısım nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. İpi dolayarak 5 zürafa yapın ve bu işlemi 16 sıra olana dek sürdürün. İşlem sonunda boru şeklinde bir şekil çıkmış olacak. Orta kısım da bittikten sonra, çiçek kısmına geçebiliriz. Burada da yapmanız gereken, yeşil zeminin üzerine seçmiş olduğunuz renkten 1 sıra düz zürafa geçin.

Sonra da çiçeğin yaprak kısmını yapmak için, 3 ile başlayıp, 3 – 4– 5 şeklinde artırın ve 1 olana kadar da eksiltin. Çiçeği bitirmiş oluyorsunuz.  Lale modelleri yaparken son birkaç dokunuş yapmak gerekiyor. Lale oyaları yapımında son adımlardan bir tanesi, çiçek boyundan uzun 4 tane pırpır yapmak ve her pırpırın üstüne kuyumcu kafesi denen tekniği uygulamaktır. Yapılan bu şekli çiçeğin içine takın. En son aşamada ise, çiçeği yapmış olduğumuz yaprağın ortasından geçirerek monte etmektir. Böylece ortaya lale şeklinde iğne oyası çıkmış oluyor.

 

İğne Oyası Lale Çiçeği Modelleri Resimli Galeri

Facebook Yorum
3
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe