İğne Oyası Kiraz Modeli Yapılışı – Boncuk Sarma Kiraz Oyası Nasıl Yapılır

2.210
A+
A-

Anlatımlı İğne Oyası Kiraz Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar iğne oyası kiraz modeli yapılışı konumuza hoş geldiniz. Bu kiraz modeli iğne oyası en çok tutulan modellerden birisi. Kiraz oyaları için kullandığımız iğne oyası boncuk sarmanın anlatımını yapacağım sizler için. Boncuk sarma bir çok iğne oyası modeli yapımında kullanılan çok hoş bir tekniktir.

İğne oyası kiraz modeli yapılışı - Boncuk Sarma kiraz oyası
İğne oyası kiraz modeli yapılışı – Boncuk Sarma kiraz oyası

Uğraştıran bir model olsa da sade boncuklar ile yaptığımız kiraz oyalarından daha dolgun duran ve daha güzel duran boncuk sarma işlemine başlamak istiyorum. Tahta boncuklarla yada plastik şeffaf boncuklardan kullanarak yapabilirsiniz.

İğne oyası kiraz modeli yapılışı - Boncuk Sarma kiraz oyası
İğne oyası kiraz modeli yapılışı – Boncuk Sarma kiraz oyası

Yada elinizde hangisi mevcut ise onunla öğrenmek için başlayabilirsiniz kiraz oyası dendiğinde kırmızı renkle sarılmış boncuklar ilk olarak aklımıza gelir değil mi. Siyah tek renkli yazmalara harika yakışan kırmızı kiraz oyalarından yapmanızı hepinize tavsiye ederim.

İğne oyası çarkıfelek modelleri konumuza bakmak istersiniz.

Yani boncukları kırmızı renkle sararak yapraklarını yeşil kullanarak gerçek kiraz görünümlü olması sizin elinizde. Hadi hep birlikte boncuklarımızı iplerimizi alalım ve boncuk sarmaya başlayalım.

Detaylı yazılı anlatımla iğne oyası boncuk sarma işlemi nasıl yapılır

Burada size komple baştan sona kiraz modeli iğne oyası yapımı anlatmayacağım. İşin püf noktası olan kirazlarımızı oluşturan boncuk sarma nasıl yapılır onu anlatacağım. Ama konu sonunda sizlere bir tane videolu anlatım eklemek istiyorum.

Resimde gördüğünüz tahta boncuklar sarılmak için gayet uygun boncuklar. Birde özellikle hatırlatayım boncukların delikleri resimdeki gibi geniş ağızlı olması gerekiyor. Çünkü aynı delikten ipi dolayacağız. İğnemiz içinde sıkışmadan rahatlıkla yapmak için boncukları bu şekilde alın hanımlar.

Boncuğu elimizle deliği boşta kalacak şekilde tutuyoruz. İğneye ipi taktıktan sonra altta kalan delikten iğnemizi sokuyoruz.

İpin altta kalan kısmını elimizle sıkıca tutalım sarma işleminde gevşeklik olmaması için.

İğne oyası maydanoz çiçeği yapılışı

Alttan üste bocuğa sıralı olarak sarmaya başlayalım arkadaşlar. Gevşek tutmamaya gayret edin yoksa boncuk sarımı bozuk duru ve çok çabuk ipler açılabilir.

Boncukta hiç boşluk kalmayacak şekilde sarma işlemine devam edin. İyice sararak boncuğun hiçbir yerinde boşluk kalmadığına iyice göz gezdirin. Boşluk kalmadıysa iğneyi delikten geçirirken deliğin içinde sarılmış olan iplere iğneyi saplayarak delikten çıkarın.

 Ben burada oya ipliğini direk sardım, birde boncuk sarmak için oya ipini katlarından ayırarak da sarabilirsiniz. Oya ipi üç katlıdır, üç katını birbirinden ayırıp yine üç kat olarak iğneye takın ve sarma işlemini aynı anlatımdaki gibi devam ederek başlayın ve sonlandırın.

Detaylı anlatım ile fiyonk iğne oyası yapımı

Boncukları sarma işlemi tamamlandı. İğne oyasından yazmaya yapraklar yaparak aralarına uzun pırpırlar yapın ve sardığımız boncukların altında kalan ipleri ile birleştirin.

Böylece hepiniz harka oyalar yaparak kullanabilirsiniz. Boncukların yapraklara birleşiminin kolay olması için tepelerinden bir tane minik oya boncuklarından takarak birleştirebilirsiniz. Yaptığınız oyaları iyi günlerde kullanmanız dileği ile hoşça kalın arkadaşlar J

  

  

Sevgili takipçilerimiz sizinle beraber çok güzle bir konun sonuna geldik. Umarım bu konumuzu beğenmişsinizdir. 

Bir başka konuda buluşana dek kendinize iyi bakınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.