İğne Oyası Hanımeli Çiçeği Yapımı – İğne Oyası Çiçek Yapılışı

Açıklamalı iğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Merhaba arkadaşlar hepinize sağlıklı mutlu günler dileyerek bu günkü yazıma başlamak istiyorum. Bu gün konumuz iğne oyası hanımeli çiçeği yapımı olacak. Bu güzel çiçeğimiz belkide bir çoğumuzun en sevdiği çiçekler arasında yerini alır. Kokusu ve görüntüsüyle bizi cezbeder. Zamanında ustalarımızda bu güzelliği iğne oyasına uygulayarak geçmişten günümüze bizlere bir miras olarak bırakmışlar.

Bende hanımeli çiçeğini hanımeli iğne oyası olarak naçizane kendimce uygulamaya çalıştım. Umarım sizinde işinize yarar. Modelde küçük değişiklikler yaparak farklı hanımeli iğne oya örnekleri yapabilirsiniz.

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İğne oyası hanımeli çiçeği

Sadece rengini değiştirerek veya hanım eli çiçeğinin 4 tane bir tarafta 1 tane de ters tarafta duran yaprağı var ya. İşte o bir yaprağı başka renk ip ile yaparsanız çok farklı model ortaya çıkar. Böylece çok çeşitli hanımeli iğne oyası modelleri yapabilirsiniz.

İğne oyası hanımeli çiçeği ilginizi çektiyse iğne oyası ikiz menekşe yapımı konusu da çok ilginizi çekecektir.

Bu modelimizi dikdörtgen ve üçgen flarlarınızda, namaz örtüsünde ve kare yazmalarınızda kullanabilirsiniz. Harika bir görüntüsü oluyor. Bu hanımeli çiçeği oya modeli zor iğne oyası modelleri dediğimiz yapımı biraz daha uğraştıran emek isteyen iğne oyası çiçek modelleri arasında yerini alır.

Sizlere bir çok iğne oyası çiçek modeli yapılışı anlatıyoruz. Bu anlatımların hepsini iğne oyası çiçek yapılışı anlatımlı olacak şekilde yapıyoruz. İlk olarak kolay iğne oyası yapılışı gibi konular paylaştık. Ama artık yavaş yavaş sizlere zor iğne oyası örnekleri anlatmak istiyorum.

Hanımeli çiçeği adlı iğne oyası çiçek yapılışı

Benimde çok sevdiğim hanımeli çiçeğimizin anlatımına geçmeden hepinize kolaylıklar diliyorum haydi başlayalım.

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Öncelikle hanımeli çiçeği için yaprak yapalım

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İlk önce parmağımıza ip dolayıp 6 zürafayla yeşil yaprağımıza başlıyoruz.

İğne oyası nasıl öğrenebilirim , ben yeni başlıyorum diyorsanız iğne oyası öğrenmek istiyorum adlı konumuza bakınız.

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

6 Zürafa yaptıktan sonra ipimizi çekerek büzdürelim ve her zürafamızın içine bir tane daha yaparak etrafını dolanmaya başlayalım. Böylece 6-7 sıra etrafını dolanarak boru yapıyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Borumuz oluştuktan sonra 2 zürafamızın içine 2 tane daha yaparak yaprağımıza başlıyoruz ve yanlardan artırarak zürafa sayımız 6 olana kadar çıkıyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Zürafa sayımız 6 olduktan sonra her sırada 1 tane eksilterek 1 zürafa kalınca ilk yaprağımızı bitiriyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Borumuzda arada 1 zürafa boşluk bırakarak yine 2 zürafa içine 2 tane daha yaparak 2. Yaprağımızıda aynı şekilde artırma eksiltme tekniğiyle bitiriyoruz. (Yapraklarımız bitince aralarında birertane boş zürafa kalacak.)

İğne oyası hanımeli çiçeği yapım işine başlayalım.

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Şimdi çiçeğimize başlıyoruz. Parmağımıza ip dolayarak 4 tane zürafa yapıyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Aynı şekilde 4 zürafa içine boru yaparak çıkıyoruz. Boru nasıl yapılır yukarıda anlatmıştık. Her zürafa içine zürafa yapıyorduk.

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Bu şekilde biraz uzun bir borumuz olacak. Borumuzun uzunluğunu kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben 20 sıra kadar çıktım.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Borumuz bitince 2 zürafa içine 3 zürafa ile tekli yaprağımızın yapımına başlıyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Diğer sıralarda sadece ortadan artırma yaparak çıkıyoruz.(ortadan artırdığımızda zürafa sayımız yine 3 olarak kalır). 12 sıra boyunca ortadan artırma yaparak çıkıyoruz zürafa sayımızı 13 sırada 2 ye, 14 sırada 1 e düşürerek bitiriyoruz.

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Şimdi çiçeğimizin geniş kısmını yapmaya geçiyoruz. Borumuz da kalan diğer 2 zürafamızın içine 2 zürafa daha yaparak başlıyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Ve yine sadece yanlardan artırma yaparak zürafa sayımız 8 olana kadar çıkıyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İpimizi atıp başa geliyoruz. 2 Zürafanın içine 3 zürafa yaparak ilk kısma başlıyoruz bu bölümde de sadece ortadan artırarak 3 zürafa şeklinde çıkıyoruz.

Yapraklarımızın her biri nin 8 sırası 3 lü kalan 2 sırada da 2-1 diye eksiltilerek toplamda 10 sıra olacak şekilde  yapacağız. Kalan zürafalarımızın içine de aynı şekilde 3 yaprak daha yapacağız toplamda 4 yaprağımız olacak fotoğraftaki gibi.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Orta tohum yapımında da çakmak gibi enli bir malzemenin üzerine 4 kere ip dolayıp çift düğümle iyice sıkıştırıyoruz.

Çiçeğimizin içinden geçirerek alttan sıkıca sabitliyoruz ve yaptığımız 4 uzun kirpiğimizin içine minik kirpikler yaparak tohumumuzuda bitiriyoruz.İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

İğne oyası hanımeli çiçeği yapımı

Son olarak hanımeli çiçeğimizi de ilk başta yaptığımız yeşil yapraklarımızın içinden geçirerek yine alttan sıkıca sabitliyoruz.

İğne oyası hanımeli çiçeği mizin son bitmiş hali bu şekilde olacak.

Hanımeli çiçeğinin başka farklı yapım şekilleri de vardır ben bu türlüsünü denedim umarım işinize yarar sağlıcakla kalın.

Evet hanımlar sizinle beraber çok güzel bir iğne oyası çiçek yapılışı konusunun daha sonuna geldik. Daha önce yapılışını anlattığım iğne oyası lale çiçeği yapımı na bakabilirsiniz. Çok seveceğinizi düşünüyorum.

Ben iğne oyası çiçek nasıl yapılır resimli anlatım lı konular istiyorum diyorsanız bizi takip etmeye devam ediniz.

Lütfen konu sonunda değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe