İğne Oyası Çarkıfelek Modelleri – Yazma Ve Havlu İçin Çarkıfelek Oyası

Çeşit çeşit iğne oyası çarkıfelek modelleri

Yeryüzünde bulunan pek çok canlı, her türlü hobiye ya da elişine örnek olarak onlara ilham vermiştir. Bu canlılar, ister bir ağaç olsun, ister bir çiçek isterseniz de bir hayvan. Her ne olursa olsun doğadaki bu canlıları bir şekilde resmedilmiş şekilde karşımızda görürüz.

Özellikle hanımların çiçekleri çok sevdiği ve yaptıkları her türlü aktiviteye çiçek örneklerini yansıttıkları aşikar bir durumdur. Çarkıfelek çiçeği de bahsedilen bu ilham kaynaklarından biridir. Öyle ki; iğne oyası çarkıfelek modelleri adı altında modeller geliştirilmiş ve hatta uygulanmıştır.iğne oyası çarkıfelek modelleri

Çarkıfelek iğne oyası, yazma kenarlarında, havlu kenarlarında, masa örtülerinde, krep örtülerde ve peçetelerde çok şık duran modeller arasındadır. İğne oyası çarkıfelek modeli, her renkten yapılabildiği için, sonuç olarak çok renkli ve bir o kadar da güzel sonuçlar ortaya çıkar. Çarkıfelek oyası yapmak büyük bir sabır ve dikkat gerektiren bir eylemdir.

Çünkü iğne oyası yapmak başlı başına dikkat gerektiren bir elişidir. Gelelim iğne oyası çarkıfelek ve iğne oyası çarkıfelek motifi nasıl yapılır, sorusunun cevabına. İğne oyası yapmayı bilenler için bu motifleri yapmak ve bir araya getirmek oldukça kolaydır. Ancak yeni başlayanlar için biraz sabır ve dikkat gerektirmektedir.iğne oyası çarkıfelek modelleri

İğne Oyası Çarkıfelek Yapımı

İğne oyasının temeli olan ele ip dolama ile örneğe başlanır. İp doladıktan sonra 5 adet zürafa yapılır ve yapılan zürafalar bağlanır. Ortaya çıkan kutucuklara 3 tane daha zürafa yapılır ve ip atlayarak sık dolgu metodu ile genişletme yapılır. Kenardan ve ortadan artırarak model iyice genişletilir. 9 sayısına kadar bu işleme devam edilir. Atlamadan ve yine 9 zürafa kalacak şekilde 3 sıra daha devam edilir.

Tam orta hizaya gelince eksiltmeye başlanır ve 1 zürafa kalıncaya kadar eksiltme işlemi yapılır. Farklı bir renk iple, oluşan yaprağın kenarına zürafa geçilir. Aynı şekilde 2 sıra daha yaptıktan sonra, aşağı – yukarı yaparak yaprağın yalnız bir kenarı genişletilir. Yine bu işlem de 2 sıra yapılır ve ardından ip kesilir. Hemen sonrasında 3. renkle genişletilen kısımdan başlanılarak zürafa yapımına devam edilir.

İğne Oyası Çarkıfelek Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

Tüm yaprak etrafına bir sıra daha zürafa yaptıktan sonra yaprağın küçük kalan kısmına 4 zürafa daha yapılır. Son sırada ise tavşan kulağı yapılır ve en son olarak da aynı yapraktan 4 adet daha yapılarak birleştirilir. Böylece ortaya iğne oyası çarkıfelek çiçeği modeli çıkmış olur.

Yukarıda detaylı bir şekilde anlatılan çarkıfelek örneği anlatımlı yazımızdan çarkıfelek iğne oyası nasıl yapılır sorusuna bir yanıt almış olduğunuzu umarak, sizi iğne ve ipliklerinizle baş başa bırakıyoruz. Yazımızın sonunda da hemen çarkıfelek örneğine başlama isteğinizin oluşacağını umuyoruz. Her örgü severe kolay gelsin.

İğne Oyası Çarkıfelek Çiçeği Modelleri Resimli Örnekler

Facebook Yorum
2
2.5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe