Hırka Modelleri 2018 – En Yeni Örgü Hırka Modelleri Resimli

2.193
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere hırka modelleri ve örgü dünyası hakkında bilgiler vereceğim. 2017 sezonunun en güzel örgü hırka modelleri ve bayanlar için en iyi hırka örnekleri konuda paylaşacağım resimli galerilerde bulabilirsiniz. Hobi işleri olarak artık sizlere en faydalı paylaşımları sunmayı amaçlıyoruz.

Bugün el örgüsü hırka örnekleri paylaşacağım. Daha sonra ise çeşit çeşit hırka ve örgü yelek modelleri ve yapılışları paylaşmayı planlıyorum. Daha öncede sizlere 217 en güzel örgü şal modelleri ve bayanlar için örgü yelek modelleri paylaşmıştım bu konulara bakabilirsiniz.

Bu konumuzda neler bulabilirsiniz ?

Örgü işleri ve örgü modellerinin tarihteki yeri

Örgü hırka modelleri babaannelerimizden ve anneannelerimizden kaldığını düşünmekteyiz. Hal bu ki örgü hırka örnekleri uzun soluklu bir geçmişi bulunmaktadır. İlk örgü hırka örnekleri 17. yy da icat edilmiştir. Onun öncesinde ise örgü el işine MS’den sonra 11.yy da Mısır da rastlanılmıştır. Mısır da bulunan örgü örneği bir çift pamuktan örülmüş çorap olmaktadır.

Hindistan’da da örgü örneklerine rastlanılmakla birlikte bu örnekler içerisinde örgü bebekler de bulunmuştur. Bu nedenle örgünün ilk çıkış tarihi net olarak bilinememektedir. Ancak örgü hırka modelleri açısından gerek erkek hırka, bebek hırkaları gerekse bayan örgü hırka modelleri 1600’lü yıllarda rastlanılmıştır. Örgü ile elde edilen ürünler Kuzey Afrika üzerinden Avrupa’ya ulaşmıştır.

Bayan örgü hırka modelleri

Avrupa halkı örgüyü daha da geliştirmiş ve bunun için üst sınıf adına pazarlar kurulmuş ve el işi örgü Orta Çağ da zengin kesimin moda kültürü haline gelmiştir. Örgü tekniklerinin oluşumu ise yazlık örme sanayinin ipek dokumaları geliştirmesi, Avrupa da bu farklı türde ki örgülerin halk arasında da gelişmiş olması, özellikle İngiltere’nin kuzeyinde 2 renk desenli örgüler tekniğini geliştirmesi ile gerçekleşmiştir. 2 renk desenli teknik popülerliğe giriş yapmış ve 1920’li yılların modası haline gelmiştir. Fransa’da örgü öğeleri oluşturulmuştur. Türkiye de eski dönemler de sıklıkla kullanılan dantellerin çoğunun adı Fransızca olmaktadır.

Almanya’nın ise örgü konusunda köklü bir geçmişi bulunmaktadır. 1400’lü yıllarda ilk defa iplikler boyanmış ve örgüler resimlerle belgelenmiştir. Hatta bugün örgü tekniklerinin isimlerinin Almanca olması gayet olağandır.

Örgünün tarihi bu şekilde gerçekleşmiş olup şimdiler de örgüler makinalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir zamanlar zanaat olan bu iş bu zaman da bir hobi yerini almıştır. Hala büyüklerimizin el örgüsü hırka modelleri ile hediyelikler ördükleri görülmektedir.

El örgüsü çeşitleri nelerdir ?

El örgüsü modellerine başlıca şunları sayabiliriz. Tabi bunlar haricinde örgücü bayanların elinden çıkmış çok farklı örgü modelleri vardır.

Bandanalar gibi daha akla gelebilecek insanların giymek için çok sayıda kullanabilecekleri ürünler üretilmektedir. Hırkalar hala moda olabilirken patikler eldivenler yerini makina örgüsüne bırakmış ve daha çok makina örgü ürünleri kullanılmaktadır.

El örgüsü hırka modelleri modaya yakın bir tasarım ile veya tıpkı moda da olan ürünlerin birer kopyası gibi örülüyorsa o zaman rağbet daha fazla olmaktadır. Artık çağımızın gençleri modayı yoğun olarak takip etmektedirler.Bayan örgü hırka modelleri

Bu durumda el örgüsünü bir iş edinenler de aslına bakılırsa ürünlerini satabilecekleri bir pazar bulabilmeleri açısından onlarında modadan haberdar olmaları gerekmektedir. Bebek hırkaları bebekler dünyaya henüz gelmeden örülmeye başlanmaktadır.

Bilhassa bundan 10 veya 15 sene öncesine kadar hala çoğunluk bebek hırkası örmekte idi. Ancak şimdiler de her alanda olduğu gibi hazır ürünlere yönelim devam etmektedir. Örgü hırkaların daha sıcak tuttuğu anneler arasında dolaşan bir bilgidir. Biraz da bu sebeple örgü hırkalara yönelim vardır. Bir yandan da hobi olarak yapılmaktadır. Hediye amaçlı örgü ürünler üretilmektedir.

Kışlık örgü hırka yapımı – Manto görünümlü örgü hırka yapılışı

Bu videomuz da ise sizlere basit bir örgü modeli ile başlanan örgü hırka yapımını göstermek istiyorum. Derya Baykal’ın programında bir hanımın anlattığı manto görünümlü örgü hırka yapılışı kolay. ancak büyük olduğu için biraz uğraştırabilir.

5 numara şiş ve orta kalınlıkta 10 top ip ile örülen bu hırka modelini denemek en azından merak edip görmek için videoyu izleyin. 3 ilmek başlanıp 3 ilmekle bitirilen ilginç bir hırka modeli.

Kışlık örgü hırka modelimizin ölçüleri kaç parça olacağı ve örgü modelinin ayrıntıları resimli olarak aşağıdaki galeride.

Örgü ile uğraşmanın artıları nelerdir ?

Bayan örgü hırka modelleri
El işi örgüler daha öncede bahsi geçtiği üzere bir gelir kapısıdır. Evine ekstra destek sağlamak isteyenler açısından yapılan bir iştir. Daha hesaplıdır. Bir mağazaya gidildiğinde makina örgüsü bir hırka veya başka bir örgü ürüne çokça para vermektense bayanlar ipini alıp evde kendileri mağazada beğendikleri ürüne benzeterek veya başka bir benzerini tasarlayarak beğendikleri kıyafete sahip olmaktadırlar.

Böylece oldukça karlı çıkılmaktadır. Hem de evde boş vakit geçirmek yerine böyle bir zanaat edinen psikolojik açıdan da kendilerini tedavi edebilmektelerdir. Çünkü bir işle ilgilenmek sorunların üzerinde sürekli durmaktan insanı alıkoymaktadır.

2017 En güzel örgü hırka modelleri

Facebook Yorum
13
2.2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Barış dedi ki:

  ilk sıradaki bordo renk sanırsam. Çok tatlı çok güzel bir model. Mankene de yakışmış 😀

 2. Adnan Dan dedi ki:

  Bu kız beni görmeli bana kazak örmeli havasına girdim birden 🙂

 3. Cinali dedi ki:

  Merhaba bu hırkaları yeni gördüm ve çok beğendim. Ören veya direk olarak satan bir yer biliyorsanız lütfen benimle iletişime geçin.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Tekrar merhaba.
   Buradaki arkadaş başta örgü hırka ve yelek modelleri olmak üzere çeşitli örgü modelleri örüp satıyor onunla irtibata geçebilirsiniz.
   https://www.facebook.com/%C3%96rg%C3%BC-H%C4%B1rka-Modelleri-729564173866884/

 4. hilesel dedi ki:

  Gerçekten 2017’de çok şık hırka modelleri piyasaya çıktı, çok memnunum bu yılın modasından.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Örgü şal modelleri çok farklı bende çok seviyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe