Havlu Kenarı Modelleri / Detaylı Anlatım

6.495
A+
A-

Merhabalar, sayfamıza hoş geldiniz. Bu günde yine birbirinden güzel ve bir o kadar da farklı havlu oyası modelleri ile karşınızdayım. Yüzyıllardır süregelen anneden kızlarına, anneannelerden torunlarına adeta bir miras niteliğindeki bu oya işlemeler hiçbir zaman modasını kaybetmiyor. Ancak öyle eskisi gibi de her genç kızın işlenmek üzere elinde bulundurmuyor yani, bu da bir gerçek.

Şimdilerde daha çok tuhafiyelerde ya da el sanatları satılan yerlerde bulunan bu oya modelleri türlü ürünler üzerine makinalar yardımıyla da işlenebiliyor.Annelerimiz ile bahçede oturduğumuz zamanlarda tığ oyası yapılışı için birçok yenilikler öğrenip durduk hep. Her ne kadar onlar harıl harıl örseler bile bizlerde öğrenmemek için direndik diyebilirim.

Tığ oyası yapımı, gerçekten de kolay ve zevkli bir işlemdir. En azından elinizde buna değecek bir şeylerin olduğunu anlayabileceksiniz. Tığ işi havlu oyası nasıl yapılır, sorusunun cevabını almakta bir o kadar kolay aslına bakarsanız, sadece yapmanız gereken şey sitemizde bu başlığı bulmak olacaktır.


Farklı farklı oya modelleri vardır, tülbent oyaları, havlu oyası modelleri ve iğne oyası gibi… hiç şüphesiz bunların arasında en zor olanı iğne oyasıdır. İğne oyalarına ilişkin de daha önce bir çok paylaşımda bulunduk. Ancak bu günkü yazımız daha çok tığ işi oyalar ve tülbent oyaları içeriyor. Zaten aşağıdaki modellerden de kolayca anlaşılıyor.

Tığ oyaları o kadar kullanışlıdır ki bir evin neredeyse her köşesine uyarlanabiliyor. Örneğin perde uçlarına, havlu kenarlarına, mutfak raflarına, koltuk ve kanepe örtülerinde, yastık ve çarşaf kılıflarında daha bir çok şey sayabilirim…


Hatta bunlar yetmezmiş gibi bir de genç kızlar şimdilerde yeni yeni bir icat çıkarmış örgü takılar diye bir şey, müthiş güzel görünüyorlar. İşte onlar da bu tığ oyalarından elde edilen ürünlerdir. Yani bence bu oya işinden anlamakta fayda var en azından bir denemeli…Oya modelleri yapılışı, için birçok örnek bulabileceğiz gibi aynı zamanda da birçok örnek modeli çıkartabilirsiniz.

Tığla yapılan oyalar, her zaman için çok zarif duracak ve evinize farklı bir hava katacak demektir. Her ne kadar tığ sizi uğraştıran bir yöntem olsa bile, sonunda muhakkak güzelliğinin farkına varacaksınız.
Tığla yapılan oya modelleri için arkadaşlarınızdan da yardım alabilirsiniz.

Örgü modelleri için tuttukları bezler vardır, o bezlerde birçok örneği aynı anda görebileceksiniz. Tığ oyası modelleri, baktığınız zaman gerçekten de çok şirin ve şeker gözüken parçaları içeriyor. Aslında sizin hayal gücünüz ile de ilgili bir modelden bahsedebiliriz bu durumda.

Tığ oyası örnekleri, tülbentlerin şekillerine göre yapılır. Tülbentte nasıl bir renk düzeni varsa ve aynı şekilde nasıl desenler bulunuyorsa ona göre de yapılabilir. Sadece tülbentten bahsetmemek gerek bu noktada, gerek vitrin takımı gerek ise de havlu kenarı takımının kenarlarına da yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.