Hasır Şapka Yapımı Kağıttan – Origami İle One Piece Luffy Şapkası Yapımı

3.064
A+
A-

Sevgili origamiciler sizlere bugün hasır şapka yapımı kağıttan göstermek istiyorum. Çok güzle kağıttan şapka yapımı öğreneceksiniz burada. Eğer sizde benim gibi bir One Piece anime hayranı iseniz bu şapkayı hemen tanıyacaksınız. Bu şapka One Piece animesinde Gomu Gomu Luffy nin şapkası. Bende bundan dolayı bu ismi verdim. Eee origami sanatı bir japon kağıt katlama sanatı ve One Piece animesi de Japon animesi olduğundan dolayı tam uygun bir origami yapımı olacak bu.

Bildiğiniz gibi Origami sanatı Japon kökenli bir kağıt katlama sanatı. Origami ori ile gami sözcüklerinin birleşmesi ile oluşan ve Japoncadan türemiş olan bir kelimedir. Tarihten bugünlere kadar origaminin başlangıcı ile net bir bilgi olmasa bile ilk olarak kağıdı icat eden Çinliler tarafından icra edilmiş olduğu söylenmektedir. Origami 1900 yılların en başlarından bu yana itibaren ilk okullarda öğretilmeye başlatılmıştır. Çocukların matematiksel zekalarının el becerilerinin gelişimi için büyük katkılarda bulunmuştur.

Hasır şapka yapımı kağıttan nasıl yapılır

Origami türleri kendi içerisinde birçok alt gruba ayrılmıştır. Bunlardan en başında klasik origami modüler origami ve ıslak katlama olarak alt gruplara ayrılmıştır. Origami öğrenmek artık çok kolay olduğu için her yeni başlayan kişilerin rahatlıkla yapabileceği belli başlı işler bulunmaktadır. Bunun için kolay origami örnekleri yapılışı konumuza bakmalısınız.

Bu konuda ise biraz ileri seviyede tecrübe gerektiren One Piece Luffy hasır şapka yapımı kağııtan nasıl yapılır onu göreceğiz. Sizler için bu yazının içeriğini kağıttan şapka yapımı ile dolduracağız. Elinizin altında kolaylıkla kağıttan şapka yapımı yada kartondan şapka yapımı ile ilgili belirli materyallerin olması gerekmektedir. Bu materyaller;

 • Hobi ürünleri satan yerlerden uzun ince bir şekilde elde edeceğiniz hasır,
 • Arzuya göre hasır yerine gazete kağıtları ya da normal kağıtlar
 • Süsleme yapabilmeniz için kurdele veya çiçekler,
 • Yapıştırıcı, makas,
 • Akrilik boyalar,Hasır şapka yapımı kağıttan nasıl yapılır

Kağıttan şapka yapımı kolay anlatımlı

Kağıttan şapka yapımı kolay ama buradaki biraz modelli olan hasır şapka yapımı olduğu için. Yazılı olarak aşamalarını anlatmak biraz zor. Bundan dolayı sizlere kağıttan kolay şapka yapımı öğrenmeniz için 2 adet videolu anlatım paylaşacağım.

Dilerseniz kağıtları şeritler hainde keserek onlardan hasır elde edebilir sanki hasır örme şapka yapar gibi yapabilirsiniz. Bunun için gazete kağıtları kıvrılarak hasırlar elde ediliyor. Bu şekilde gazete kağıdı ile hasır şapka yapımı anlatacağım sonra.

Hasır şapka yapımı kağıttan görmek için alternatif video

Kartondan şapka yapımı örnekleri içinde aynı sistemi kullanabilirsiniz. Zira burada bir Luffy şapkası yapacağız şekil itibari ile hasır şapkaya benziyor yoksa hasır örme şapka değil. Çünkü Animede Luffy için Hasır Şapkalı Luffy şeklinde bahsediliyor sürekli.

Kartondan şapka yapımı resimli anlatım için sitemizde origami kategorisini gezebilirsiniz. Sizlere daha bir çok origami örneği paylaşacağım. Bunlardan en eğlencelisi ise kağıttan zıplayan kurbağa yapımı paylaşacağım. Çocuğunuzla çok güzel vakit geçirebilirsiniz origami kurbağa yaparak.

Kağıttan hasır şapka yapımı için değişik bir versiyon.

Beraber çok güzle bir origami anlatımının daha sonuna geldik. Dilerseniz daha önce yayınladığım kağıttan kayık nasıl yapılır konusuna bakabilirsiniz. Bir başka origami anlatımında buluşmak üzere kendinize çok iyi bakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ballı Soprano dedi ki:

  Sayfanız çok temiz ve göze hitap edecek şekilde hazırlanmış. Videolar da bilgilendirici ve öğretici olmuş.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. elimden geldiği kadar kullanıcı deniyimini ön planda tutmaya çalışıyorum.

 2. oktay demir dedi ki:

  Sayfa çok güzel vede güzel anlatım yapmışınız başarılar dilerim.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Teşekkür ederim. Bol bol origami yapılışı konuları paylaşmaya gayret ediyoruz.

 3. Dilara Peker dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel olmuş. Bize böyle eğitici origami konuları paylaştığınız için.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.