Haroşa Örgü Nasıl Örülür – Örgü Teknikleri – Örgü Öğreniyorum

Haroşa örgü nedir ? Haroşa örgü nasıl örülür ? Haroşa örgü nasıl başlanır ? Haroşa örgü ile neler örülebilir gibi sorularınız varsa ve örgü öğrenmek istyorsanız doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz hanımlar.

Haroşa ne demek ? Kelime anlamı itibari ile haroşa yün örgüsü demek. Fakat örgü tekniği olarak is her iki tarafın, hem ön tarafın hem arka tarafın aynı örgü tekniği ile örülmesi demektir. Daha doğrusu her iki tarafta aynı örgü ile örüldükten sonra ortaya çıkan örgü modeline haroşa örgü denir.

Düz örgü bilmeden haroşa örgü örülmez. Örgüye yeni başlıyor ve örgü öğrenmek istiyorum diyorsanız öncelikle örgü teknikleri sayfamızı ziyaret edip örgüye nasıl başlanır ve düz örgü nasıl örülür onu öğrenebilirsiniz. Düz örgü örmeyi biliyorsanız haroşa örgü hakkında daha fazla bilgiyi yazının kalan kısmında öğrenebilirsiniz.

Peki siz değerli örgü seven hanımlar bu yazıda neler öğreneceksiniz ?

 • Haraşo hakkında.
 • Haroşa örgü teknikleri.
 • Haraşo örgü nasıl örülür ?
 • Haroşa örgü örnekleri

  Bayanların örgü dünyaları oldukça geniştir. Her çeşide özgü yeni ve birbirinden farklı isimlerle nitelendirilmektedir. Bu sayede her modelde farklı dizayn ve görüntü elde edilmiş olmaktadır. Popüler olan modeller halk arasında daha da geliştirilerek, farklı kişilerinde kullanılması adına siteler de ve popüler web adreslerinde farklı kişilerin keşfi için sunulmaktadır.

  Genel anlamda bakıldığında örgüler birbirinden farklı modellerden oluşmaktadır. Bu modellerin oluşumlarında farklı işlemler gerçekleştirilmektedir. Bunların arasında; ilik yapılışı, zigzag, kanaviçe, benekler, zürafa, sarp işi, iğne ardı gibi birbirlerinden farklı işlemlerde geçmektedir.

  Haraşo hakkında

  Haroşa örgü modelleri

  Haraşo örgü anlamından önce haraşo ne demek onu tanımlamakla başlayalım. Kelime anlamı ile yün örgüsü anlamına gelmektedir. Bayanların örgü dünyasında attıkları adımlar içerisinde ki ilk sırada yer almaktadır. Örgü; geleneksel olarak hayatlarımızda devam eden, neredeyse hemen hemen her şeyin el yapımı olarak çıkarılabildiği zahmetle elde edilen büyük emeklerdir.

  Örgüler büyük annelerimizden annelerimize aktarılan ve yakın zamana kadar genç kızların çeyizlik kavramının içerisinde aktif rol alan önemli nesneler görevindeydiler. İlerleyen teknoloji belki de en can alıcı emek kavramını da yok etmeye başladı. En yaygın örgü modelleri içerisinde haraşo olarak adlandırılan modeller yer almaktadır. Haraşo Örgü Nasıl Örülür? Diye düşünüldüğünde aslında en kolay ve basit yöntem olduğu dile getirilmektedir.

  Haraşo örgü teknikleri

  Haroşa örgü modelleri

  Haraşo örgü teknikleri hemen hemen her eylem içerisinde başlangıç noktasında ele alınmaktadır. Bayanların ellerinden çıkan emeklerin başını kapsamaktadır. Haraşo teknikleri; kol, beden lastiği ve yaka kısımlarında, atkı, bere ve şal kısımlarında oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Bunların dışında kalan örnekler tamamen kişiye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebek battaniyeleri ve çeşitli modellerdeki hırkalar da haraşo teknikleri ile örülebilecek unsurlar arasındadır. Görsel anlamda tamamlayıcı olması önemli tercih noktasını oluşturmaktadır.

  Haroşa örgü tekniği özellikleri nelerdir?

  Haroşa örgü tekniği iki tarafı aynı olan örgü tekniğidir. Örgünü her iki yüzünde de aynı örgü tekniği yani ya düz örgü yada ters örgü kullanılır. Bu sayede çift yönlü örgü modeliniz olur. Bununla atkı örebilirsiniz. Arkalı önlü kullanabilirsiniz. Düz örgü örmeyi sevenler her sırayı düz örgü örebilir ters örgü örmeyi sevenlerde her sırayı ters örgü olarak örebilir. Bunu her iki yüzdede yapmalıdır.

  Boyunluk örebilirsiniz. Bunlar arkalı önlü kullanılabilen örgü çeşitleri. Yoksa haroşa örgü ile bir çok şey öğrenebilirsiniz. Zaten sizlere konu sonunda haroşa örgü ile yapılan örgü modelleri paylaşacağım.

  Haraşo örgü nasıl örülür ?

  Haroşa nasıl örülür

  Haraşo örgü nasıl örülür kısmında ise; yapılan işlemin ne olursa olsun, örgü modelinin hep aynı yönde örülme işlemidir. İşlem tamamen sizin tercihinize bağlı olarak, hep aynı yönde örebilir ya da kullandığınız ipinizi sürekli olarak önde ya da sürekli olarak arkada kullanma işlemine denilmektedir. Haraşo örgü kullanımı ve yapımı açısından pratik ve göze hitap eden örgü çeşitleri içerisindedir.

  Haroşa örgü modeli yapımı, haroşa örgü nasıl örülür ?

  Bu videoda ayrıca örgü kesme işlemini de öğrenebilirsiniz.


  Haraşo örgünün detaylı olarak yapımı incelendiğinde; aslında işlemin kolay ve uygulanabilir olduğunu gözlemlemek mümkündür. Önemli olan tek unsur bu nokta da yapılan iş doğrultusunda işin devamlı olarak kendimize doğru batırmamız gerekmektedir. Sırası ile işlem yapılması gerekmektedir. Örgünün ön yüzü tamamlandıktan sonrasında arka yüze geçilmektedir. Aynı işlemi arka yüz kısmında da ele alınmaktadır.

  Haraşo işleminin en çok tercih edilmesinde ki etkenler arasında; yapılan işlem boyunca örgünün kıvrılmamasıdır, tüm işlem boyunca düz durulmasıdır. Bu da kişilerin sevdiği kişilere hediye edilmesinde, sevilmesinde aracı olmaktadır. Özellikle bayanların eş/ sevgilisine vereceği hediyeler de büyük payı vardır.

  Haroşa örgü nasıl örülür VİDEOLU anlatım.

  Hanımlar burada sizlere yukarıda paylaştığım haroşa videosu video hariç değerli örgücü hanım ablaların hazırladığı  4 adet ayrı ayrı haroşa örgü nasıl yapılır videosu var. İnternette çok fazla video var ve ben hepsini sizin için tarayıp ekledim.  Bu videoları güzelce izlediğinizde tüm detayları ve haroşa örgü ile alakalı tüm incelikleri öğrenmiş olursunuz.

  Bu haroşa örgü yapımı video galerimde Derya Baykal anlatımı ile haroşa örgü nasıl yapılır ve haroşa örgü inceliklerini anlatan bir videomuz da var.

  Ters örgü ile haroşa örgü nasıl örülür ?

  Ters örgü ile haroşa nasıl yapılır ? Bunu yukarıda paylaştığım videolarda gösterildi. Ancak bu video tek başına ters örgü ile haroşa örmeyi gösterdiği için bunu yarıca ekliyorum.

  Haroşa örgüde kenar ilmeklerini nasıl olmalı ? – Örgüde kenarı düz bir şekilde nasıl örerim.

  Haroşa örgüde kenarların ip gbi düz olmasını nasıl sağlarız. Örgü örüyorum ama kenarlar dalgalı oluyor. Benim örgüm neden düm düz ilerlemiyor diyorsanız bu videoyu izleyin hanımlar.

  Ördüğünüz haroşa örgüde örgü sıranız ister düz ister ters ilerlesin sıradaki ilke ilmeği ters örer gibi ama örmeden şişe alırsanız son ilmeği de düz olarak alırsanız kenarlar düz olarak çıkacaktır. Bunu daha detaylı bir şekilde videoda izleyebilirsiniz.


  Haraşo örgü örnekleri

  Haroşa örgü boyunluk modelleri

  Örneklerin en temelini kışlık aksesuarlar oluşturmaktadır. Kışlık aksesuarda atkı, bere ve şal unsurlarından oluşan önemli nesnelerdir. Örgü modeli için; 7 Numaralı şiş ve istediğiniz renkte yün gerekmektedir. Yapımı için seçmiş olduğunuz yünü şiş etrafına sararak başlayın, arkasından 30 ilmek çekin oluşturulan bu durumun yaklaşık 55- 60 cm uzunluğuna gelinceye kadar haraşo yapılmalıdır. Ulaşılan bu cm sonrasında kesilerek iki uç birleştirilir. Birleşimden ortaya kışın sıcacık tutacak boyunluk elde edilir. Yukarıdaki resim buna örnek olabilir.

  Aynı tarzda dilerseniz hırka ve şapka tarzında aksesuarlarla kendinize takım oluşturma imkânı yakalayabilirsiniz. Tüm modeller bayanlarda etkili olduğu gibi, erkekler içinde tercih edilebilecek modeller mevcuttur. Aksesuarlar dışında liflerde ve battaniyelerde de örgü tercih edilmektedir.

  Haroşa örgü modelleri resimli galeri

   

Facebook Yorum
3
3

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe