Haroşa Örgü Bayan Patik Yapılışı – Açıklamalı Haroşa Örgü Patik Yapımı

2.245
A+
A-

Merhaba Hanımlar size haroşa örgü bayan patik yapılışı konusu anlatacağım bugün. Bu haroşa örgü bayan patik modeli bir çok İnternet sitesinde yer alıyor ve sadece yapımı resimlerle geçiştiriliyordu. Net olarak yapımı anlatılmıyordu. Bende biraz inceledim ve sizler için bu haroşa patik modelinin yapılışını çıkardım. Sayılarını ve ölçülerini birazdan aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Bugün bu konuda önce sizlere haroşa bebek patiği yapılışı konusunu paylaşmıştım. Şimdide anneler için haroşa örgü ile bayan patik yapılışı paylaşalım. Haroşa patik modellerinin diğer örgü patik modellerine göre farkı. Örgü daha dolgun durur. Normale göre daha fazla ip gider. Çünkü haroşa örgü iki sırada bir sıra oluşacak şekilde ilerler. Eğer haroşa örgü bilmiyorsanız haroşa örgü nasıl örülür konumuza bakabilirsiniz ve en kolay yolla haroşa örmeyi öğrenebilirsiniz.

Örgü örmeyi hiç bilmiyorum ilmek nasıl atılır, örgüye nasıl başlanır diyorsanız ve örgü öğrenmek istiyorum şiş örgü teknikleri konumuza bakmanızı öneririm. Çünkü haroşa örgü için örgünün başlangıcı olan düz örgü, ters örgü, lastik örgü, örgüde eksiltme arttırma gibi temel şiş örgü tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca bu konudaki bayan patiğimizi süslemek için örgü üzerine nakış işleme yapacağız ve örgü üzerine işleme tekniğine de bakınız.

Birde konu sonunda sizlere haroşa örgü ile örülmüş bayan patik modelleri resimli galerisi yer alacak. Zamanla içinde bayan patik modelleri ve yapılışları paylaşmaya devam edeceğim inşallah sevgili hanımlar.

Haroşa örgü ile bayan patik yapılışı

Haroşa örgü bayan patik yapılışı Resimli Anlatımlı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Haroşa bayan patik modelimizin yapımında aslında basit bir kaç küçük püf noktalar var. Bunları aşağıda anlatımda sizinle paylaşacağım. Eğer yukarıda saydığım teknikleri biliyorsanız. Bu haroşa örgü bayan patik yapılışı 1 gününüzü bile almayacaktır.

Haroşa örgü bayan patik yapılışı için gerekli malzemeler

  • Orta kalınlıkta bir ip seçiniz
  • İplerler için şiş lazım 3,5 nolu şiş tercik ettik biz.
  • Makas
  • Farklı renklerde süsleme için ip.
  • Mümkünse yün iğnesi yoksa etamin iğnesi kullanabilirsiniz.
Haroşa örgü ile bayan patik yapılışı

Haroşa örgü ile bayan patik yapılışı

Evet malzemelerimizi tamamladık sanırım .Hadi bakalım başlayalım .

Şimdi ilmek atarak başlıyoruz. Eğer ilmek atma konusunda sorun yaşıyorsanız  örgü teknikleri bölümünde olay ilmek atma teknikleri bölümümüzü inceleye bilirsiniz.

Püf noktalar

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi patiğin tamamı aslında bu. Ve sanki üç parçada örülüp birleştirilmiş gibi duruyor ama hepsi tek seferde örülmüş. Ve tamamı haroşa örgü düz örgü ve lastik örgü tekniği ile örülmüş.

Başlangıç

Patik örgümüz üç ana bölümden oluştuğu için ve aralarda bölme olduğu için örgümüzü hazırlarken ara bölümlerdeki haroşe örgüleri 12 ilmek ara düzleri ise 1 adet olarak hesaplayalım. Böylece 12+1+12+1+12 şeklinde 38 adet ilmeğe ihtiyacımız olacak. Bu sayıları arttırmak ya da azaltmak sizin elinizde. İpiniz kalınsa arttırma yapmadan daha yüksek yanları olan patiğiniz olur.

Evet 38 ilmeğimizi attık. Haroşa örgü tekniği ile 12 ilmek örelim ( haroşa örgü tekniği detayları için buraya bakabilirsiniz. ) ardından 1 adet düz örelim , haroşa tekniği ile 12 ilmek örelim ardındna tekrar 1 adet düz örelim ve son kez 12 adet daha haröşö ördük mü ? Böylece ilk sıramızı örüp hazırlanmış olduk.

Bu şekilde yukarıya doğru 32 sıra haroşa dişi örünüz (size tavsiyem burada kime örüyorsanız patiğinizi onun yağında bir prova yapın ya da cm ile ölçün) 32 sıra haröşö dişi arkada ve önde aynı sayı adetine gelince. Lastik örgü tekniği 1 ters 1 düz öreceğiz ama burada azaltmalarımız var.12 ilmek haroşa örgümüzü 10 ilmeğe düşüreceğiz. Örgüde eksiltme tekniği kullanacağız yani.

Haroşa örgü ile bayan patik yapılışı

10 sırada bu şekilde lastik örgü yapıp keselim. Kesme işlmemi yapmak istemiyorsanız iğneniz ile bütün ilmekleri toplayıp 1 kerede parmak uçunu oluştura bilirsiniz. Hangisi kolayınıza geliyorsa.

İlmek başlangıç noktamız patiğimizin topuk kısmı olduğu için  örgüde gizli dikiş tekniğini kullandık.

Haroşa örgü ile bayan patik yapılışı

Resimdeki gibi gizli dikiş tekniği ile patiğimizi dikerek birleştiriyoruz.

Haroşa örgü ile bayan patik yapılışı

Gördüğünüz gibi haroşa bayan patik modelimiz hazır. Şimdi kaldı örgü üzerine nakış işlemesi yaparak patiğimizi süslemeye. Bir çok nakış süsleme tekniği olduğu için bu kısmı size bıraktık. Sitemizdeki nakış bölümüne bakabilirsiniz.

Haroşa örgü bayan patik yapılışı

Videolu Anlatımla Haroşa Örgü Bayan Patik Yapımı

Haroşa örgü bayan patik modelleri resimli galeri

Hanımlar bu galeride yukarıda yapılışını öğrendiğiniz haroşa bayan patik yapılışı ile örebileceğiniz benzer haroşa patik modelleri bulabilirsiniz.

Çoook güzel çok cici bir patiğimiz oldu değil mi hanımlar. İyi  günlerde kullanmanız dileğiyle HOŞÇAKALIN 🙂

Eğer anlatımımız beğendiyseniz lütfen yorum yazın. Sizin fikirleriniz bizim için çok önemli.

Yapılışını yazmışsınız ama ben örgü bilmiyorum diyorsanız. Yeni başlayanlar için örgü teknikleri ve örgü dersleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Sipariş verip hazır ördürmek isterseniz Konuya yorum yazın sizinle irtibata geçeriz. Yada Facebook Sayfamızdan bize rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Yeni bir örgü anlatımında görüşene kadar kendinize çok iyi bakın. 🙂

 

Facebook Yorum
8
2.3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe