Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi Nasıl Yapılır – Harika Bir Örgü Modeli

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi Nasıl Yapılır

Sevgili örgü severler bugün sizlere hanım dilendi bey beğendi modeli hakkında bilgiler vereceim ve hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağım. Hanım dilendi bey beğendi motifi anlatımımız için hem resimli adım adım anlatım yapacağız hemde videolu anlatım ekleyeceğiz.

Hanım dilendi bey beğendi hırka modelleri

Hanım dilendi bey beğendi motifi çok eskilere dayanan bir motif olmasına karşı günümüzde bile ilgisini kaybetmemiş bir motiftir. Eğer dikkat ettiyseniz günümüzde eski zaman dizilerinde salon takımlarının renkli kırlentlerinde bile bu motifi görmeniz mümkün.

Hanım dilendi bey beğendi örneği üzerine tatlı bir sohbet

Hanım dilendi bey beğendi modelinin ismi biraz garip gelebilir sizlere. Bu örgü modelinin ismini açıklamak biraz değişen kültürümüzde geçmişe gitmek gerekiyor. bunun üzerine sizinle kısa bir sohbet edelim.

Zamanında bu kadar çok ip çeşidi yoktu. Ve her yerde bulunmuyordu. Bulunsa da herkes hemen ip alamıyordu. Ayrıca böylesine tüketim çılgını bir toplum değildik. Daha çok hep üreten, arttıran, tasarruf eden bir toplumduk.

Geçmişten günümüze tüketim ve üretim alışkanlıklarımızda ne değişti.

Yırtılan çoraplar atılmazdı hemen dikilirdi. En azından bunlar bağ bahçe gibi çalışmalar için kullanılırdı. Düğmesi düşen gömlekler hemen güzel annelerimiz tarafından düğmeleri dikilip onarılırdı.

Şimdi bir düğme bile dikmesini bilmeyen arkadaşlarımız var. Günümüzde psikolakların kapısını aşındırmak yerine terapi olarak örgüyü kullanan arkadaşlarımız ilaç kullanmaktan kurtuluyor.Hanım dilendi bey beğendi modeli örgü yastık modelleri

Örgü örmenin psikoloji üzerine etkisi

Bu bilgileri neden anlatıyorum sizlere ? Ben de sizler gibi bu hayat aleminde bir yolcuyum zaman zaman sıkıntılarla ben de boğuşuyorum. Ve inanın örgü örmek gerçek bir terapi.

Renklerin alemine girdiğinizde hele birde hiç bilmiyorsanız ve örgü teknikleri öğrenmek için kafa yoruyorsanız içinde bulunduğunuz durumdan sıyrılabiliyorsunuz ve farklı arayışlardan kurtuluyorsunuz.

Zamanımız tüketim zamanı oldu neredeyse. Şöyle çevreme baktığımda hep bir tüketim var zamanı tüketiyoruz  Sözleri, ilişkileri, evlilikleri, çocukluğu, kısaca hep bir tüketim.

Şimdi söyle durun ve düşünün eşinize ya da çocuğunuza kendi ördüğünüz bir örgü yelek, örgü hırka – kaşkol hazır aldığınızıın yetini tutar mı ?  İnanın tutmaz.

Örgü ören erkekler

Avrupayı bir çok yönden örnek almaya çalışırken halen daha örgünün bayan işi olduğunu savunanları gördükçe tebbessüm etmekten kendimi alamıyorum.Örgü ören erkek mahkumlar

Daha önce de dediğim gibi örgü terapidir kafayı boşaltma sanatıdır. Avrupa’nın bir çok şehrinde örgü clupleri var burada beylerin ördüğü örgüleri görseniz şaşar kalırsınız. Ayrıca Türkiye de de bir çok örgü ören erkek vardır.

 

O yüzden bir yerden başlamalıyız. Kız çocuklarımıza – erkek çocuklarınıza örgü örmeyi tığ kullanmayı –mekik kullanmayı ( ki mekik işini en iyi balıkçılar yapar ve onlar beydirler ) ögretin.

Öğretin ki sırası geldiğinde hayat zorluklarını yaşarken hem psikolojileri rahatlasın hemde ev bütçelerine katkıda bulunsunlar.Hanım dilendi bey beğendi modeli örgü pantolon modelleri

Hanım dilendi bey beğendi örneği ismi nereden gelmektedir ?

Biz hanım dilendi bey beğendi motifinin isminin nereden geldiğini anlatıyorduk. Tüketen toplum olduk deyişimdeki amaç modelimizin adını açıklamak içindi.

Hanımlar bilirler örgü ördükçe artan ipler çok olur ve birikir. Yeri gelir ne yapacağını bilemez insan. Fakat öyle olurki iplerin kalınlık farkı çok olur.

hanım dilendi bey beğendi modeli

Hanım dilendi bey beğendi motifi

İşte arkadaşlar kendi aralarında ip değiş tokuşu yaparlar bana şu ipten biraz versene der. Buna hanım dilendi denir. Bu iplerle yaptığı modeli de beyi (kocası ) beğenir ve buna bey beğendi denir. Sonunda motifin adı hanım dilendi bey beğendi motifi olur. bu motifin ismini tam bilemeyen veya söyleyemeyenler hanım beğendi bey dilendi şeklinde veya tersten söyleyip bey beğendi hanım dilendi şeklinde söylemektedir.

İngilizce dilinde bu tığ işi motifin adı Granny Square denmektedir. Türkçe karşılığı ise babanne danteli denmektedir.

Gerçi günümüzde hanım dilendi bey beğendi modeli için hep sıfır ipler kullanılsa da amaç geri dönüşüm dür.

Hanım dilendi bey beğendi modeli nerelerde kullanılır ?Hanım dilendi bey beğendi modeli örgü elbise modelleri

Bu kadar bilgi verdikten sonra sizlere hanım dilendi bey beğendi modeli nerelerde kullanılır, kullanım alanları nelerdir onlardan bahsedelim.

Hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır; bunu açıklamaya geçmeden önce şunu belirtelim ki. Bu motif çok eski bir motif olduğu için zaman içinde çok geniş bir kullanım alanına ulaşmıştır. Motifte çok renkli iplerle yapıldığı için rengarenk, şöyle cıvıl cıvıl bir görünüme sahiptir.

Ama bu şahane motif ile en çok aşağıdaki modelleri yapılır.

yapılmaktadır.

Tabi bunların haricinde hanım beğendi bey dilendi 🙂 motifi ile örgü çanta modelleri, örgü yastık modelleri, örgü şal modelleri, örgü etek modelleri, pantolon modelleri gibi aklınıza gelebilecek onlarca farklı örgü modelleri yapabilirsiniz.

Sizlere hanım dilendi bey beğendi motifi ile neler yapılmış gösterelim.

Hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır

Konumuzun buradan sonraki kısmında sizlere bu harika görünüme sahip hanım dilendi bey beğendi motifinin yapılışı detaylı şekilde anlatacağım.

Hanım dilendi bey beğendi motifi yapmak için gerekli malzemeler

  • İp – Aynı kalınlıkta istediğiniz tarzda ip.
  • Tığ – İpinize göre tığ kullanın. Biz bu model için 2,5 nolu tığı kullandık.
  • Makas

Hanım dilendi bey beğendi motifi yapımı için püf nokta nedir ?

Hanım dilendi bey beğendi  modelinde amaç renk uyumunu yakalamak. Bunun içinde hanım dilendi bey beğendi hangi iple örülür sorusunu sormamız gerekir. Bu motifi yaparken parça ipleri kullanıyoruz.

Her biri farklı bir örgü işimizden arta kalan ipler olduğu için ip renkleri farklı olabilir ama ip kalınlıkları farklı olmamalı. İp kalınlıkları eşit tutmak çok önemli. Amaç parça ipleri kullanmak olduğu için örgüye başlamadan ihtiyacınız olan iplerden gerektiği kadar var mı onları temin edin.

Hanım dilendi bey beğendi motifi yapımı için gerekli tığ örgü teknikleri

Resimlerle adım adım hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır görelim

Anlatım için her resmin altında yer almaktadır

Öncelikle beş adet zincir çekelim. Çektiğimiz zincirlerden bir halka yapalım. Beş adet zincir daha çekelim. İkili trabzan ile üç adet dolgu yapalım.

İki adet ara zinciri çekelim. İkili trabzan ile üç adet dolgu yapalım. İki adet ara zinciri çekelim. Şimdi iki adet ikili trabzan yapalım ve başlangıç noktasındaki beş adet zincirimizin üç adetini kullanarak son dolgunun bacağını oluşturalım.

İğnemizin yardımı ile ilmeğimizi alalım. Eğer iğneden yardım alamıyorsanız tığınız ile de ilmeği çekebilirsiniz. Amaç bitirme noktasında ilmek çekiminden kaynaklı kabarıklık olmasın.

Hanım dilendi bey beğendi motifinin en belirgin özelliği nedir ?

Şimdi hanım dilendi bey beğendi motifi modellerinin ana fikri ikili ya da üçlü trabzan lar ile üçlü dörtlü gruplar halinde aralara iki ya da üç zincir çekilmesi ile kare şekli oluşturmaktır.

Kurdeleden Broş Yapımı | Kurdele İle Boncuklu Broş Yapılışı Videolu

Diğer belirgin özelliği ise her sırada renk değiştirmektir. Ancak iki sıra da bir değiştirilen renke sıralar da gayet güzel olur. Orta göbekler ile  en dış kenar aynı renk de tercih edebilirsiniz ki ilerleyen bölümler de resimlerini paylaşacağım sizler o zaman beni daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi biz motifimize geri dönelim İpimizin rengini değiştirelim ve beş adet zincir çekelim.

Şimdi göbek kısmında biz toplamda dört adet ara zinciri kullandık. Bu ara zincirleri bizim köşe kısımlarımızı oluşturacak. Bu sırada yapmış olduğumuz ara zincirleri ilerde hanım dilendi bey beğendi motifimiz ortaya çıkmaya başlayacak.

Beş adet zincirden sonra aynı köşe deliğine üç adet ikili trabzan yapalım.

Örgü Kırlent Yapımı – Afrika Çiçeği Motifli Dekoratif Yastık Yapımı

Ara zinciri için iki adet zincir çekelim.  ( iki adet ara zinciri  motifi kastıysa üç adet zincir çekin o zaman da köşe zincirleriniz üç den dört zincire çıkarmanızı tavsiye ederim  .)

Ara zincirinden sonra üç adet ikili trabzan yapalım köşe kutucuğuna. Köşe kısmında üç adet zincir çekelim.

Aynı köşeye üç adet ikili trabzan ekleyelim ki köşemiz hazır olsun. Ara zincirimizi çekelim.

Son köşemizi de yapalım ve ara zinciri ile iki adet ikili trabzan yapıp  en  başta beş adet çekmiş olduğumuz üç zincir ile birleştirelim.

En başta çekmiş olduğumuz beş adet zincirin üç zincirini iğne ile gösteriyoruz bu resim de bağlantı noktanız.

Afrika Çiçeği Motifi Yapılışı – Tığ İşi African Flower Motif Yapımı

Renk değiştirelim ve beş adet zincir çekelim. Üç adet ikili trabzan yapalım. Üç adet ara zinciri çekelim. Üç adet  ikili trabzan ve ara zinciri yapalım.

Köşelerimiz aynı deliğe iki grup halinde ikili trabzan ve ara zinciri çekelim. Bundan sonra işlemlerimiz tekrardan ibaret.

Sıramızın sonunda hep en başta çekmiş olduğumuz beş zincire birleştirip bitiriyoruz.

Renk değiştirip işlemlerimizi tekrarlayalım. Yapacağınız örgü modeline göre yukarıdaki teknikleri tekrar ederek istediğiniz kadar motifi büyütebiliriz.

hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır

Hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır

Ve son bağlantı. Motifimizi  bizim gibi beş sırada bitirebilir ya da sizler için paylaşacağım örneklerden yaralanıp sıra sayılarında oynamalar yapabilirsiniz.

Şimdi de sizlere hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır videolu anlatımla öğrenelim.

Hanım dilendi bey beğendi motif birleştirme nasıl yapılır  ?

Videolu anlatım eşliğinde bey dilendi hanım beğendi modelini de anlattıktan sonra sıra geldi bu motifleri nasıl birleştiririz.

Hanım dilendi bey beğendi motif birleştirme işlemlerini sizlere videolu anlatımlarla göstermek istiyorum.

Hanım dilendi bey beğendi motifinin birleştirilmesi işlemini öğrenirseniz yukarıdaki motifi yapım işlerini öğrendikten sonra hanım dilendi bey beğendi hırka  ve hanım dilendi bey beğendi yelek örneği gibi çok güzel örgü modelleri yapabilirsiniz.

Evet çok güzel bir örgü dersimizin daha sonuna geldik hanımlar. Umarım bu anlatımımızı beğenmişsinizdir.

Sitemizi takibe alın daha nice anlatımlarla sizlerle olmak dileğiyle. Herkese kolay gelsin görüşmek üzere hoşça kalın.

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe