Hanım Dilendi Bey Beğendi Battaniye Modelleri Ve Yapılışı Anlatımlı

321
A+
A-

Hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri

Merhaba Hanımlar. Bugün size hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri ve yapılışları paylaşacağım. Burada sizlere hanım dilendi örgü modeli ile örgü battaniye nasıl yapılır adım adım resimlerle yapılışını açıklayacağım.

Ardından konumuzun sonunda sizlere hanım dilendi bey beğeni battaniye modelleri göstereceğim. Hanım dilendi modeli çok hoş bir model ve ismi itibari ile çok ilginç bir örgü motifi olabiliyor.Hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri ve yapılışları anlatımlı

Hanım dilendi bey beğendi örgü motifi ile bir çok örgü yapılmaktadır. Bunların başında hırka modelleri, örgü çanta modelleri ve bu konumuzda da olduğu gibi hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri yapılabilmektedir.

Hanım dilendi bey beğeni battaniye yapılışı

Burada yapacağımız örgü battaniye modeli motifli örgü battaniye. Ve burada hanım dilendi bey beğendi motifini devamlı tekrarlayacağız. Ben size bir tanesini yapımını göstereceğim ve birbirine birleştirmemizi de görsellerle destekleyip size elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Ayrıca daha önce sizlere hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır adlı konumuza bakabilirsiniz.

Burada kullanacağımız ip renkleri:  beyaz, gri ve petrol mavisidir. Battaniyemizin enine dört ve boyuna da dörder çiçek, bu çiçekler dört yapraklı yoncaya benzemekte.

Hanım dilendi Bey Beğendi Örgü Motifi Nasıl Yapılır ?

Burada da sizlere hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır onu anlattığımız videoya bakınız.

Battaniyenizi tabure üzerine koymaya, evde sırtınızı ısıtmaya, birine hediye götürmeye, yuvarlak masa üzerine koymak (yuvarlak masa için daha ince dantel ipleri ile örmenizi tavsiye ederim ve tek renk seçmelisiniz ) için kullanabilirsiniz.Hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri ve yapılışları anlatımlı

Burada renkler daha soğuk tonlarda kullanılıyor. Rengarenk battaniyelerden hoşlanmayanlara göre gayet sakin renkler seçilip yapılan bir battaniye örneğidir bu.

Gerekli Malzemeler: 

  • Tığ 2.5 numaralı olsun
  • Makas
  • Şu renklerde kalın ip ( beyaz, gri petrol mavisi)

Gerekli Örgü Teknikleri:

Battaniye yapımı için hanım dilendi motiflerin renk sırası:

Çiçeği yeşil ile başlıyorsa sırayla gelen renkler: beyaz, gri, beyaz, petrol mavisi ve beyaz.

Bir tane motifimiz toplam altı sıradan oluşmakta.

Önce petrol mavisi ipimizi alıyoruz dört zincir çekiyoruz. Zincirin başına tığımızı batırıp birleştiriyoruz, bir yuvarlağımız oluştu. Bu bizim çiçeğimizin temelini oluşturacak.

Elimize aldığımız ip ile üç zincir çekip iki tane ikili yalancı trabzan yapıyoruz bir ara zincir yapıyoruz.

Çocuklarınız için gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır merak ediyorsanız bu konuya bakınız.

Başlangıç tarafından üç zinciri çekince iki tane ikili trabzan olurken bir tane ara zincirden sonra üç tane ikili trabzan yapılıyor. Yine bir tane ara zincir ve üç tane trabzan tekrarı ile devam ediyoruz. Oluşan görüntüde mini bir kare olmalı. Birer tane ara zincirden oluşan dört tane köşemiz olmalı.

Sıramızı bitirirken son trabzandan sonra bir tane zincir çekiyoruz ve başlangıçta bulunan zincirin tepesine bağlıyoruz. Bağlama işlemini de bitirdik.

Örgümüz ilmekteyken biraz uzun şekilde ipimizi kesiyoruz. Renk değiştireceğiz. İlmeği çıkarıyoruz. Örgümüz sökülmesin diye daha güvenilir oluyor böyle.

Bu sıraya da beyaz ip ile başlıyoruz, iki zincir çekiyoruz. İki zincirden sonra iki tane ikili trabzan çekip bir tane ara zincir çekiyoruz ve üç tane ikili trabzan yapıyoruz. Alt sıradaki ara zincir çektiğimiz köşelerin bir tanesinde bu trabzanları birleştiriyoruz. Her köşe için aynısı yapılıyor.

Sıramızı tamamlayınca son köşemizdeki trabzanın ilmeğini başlarken yaptığımız zincire bağlıyoruz. İpimizi yine kesiyoruz. Şimdi koyu gri rengimizi alıyoruz beyaz karemizi köşesine yapılan ara zincirin üzerinden başlayıp iki zincir çekiyoruz.

Kızlar sizlere daha önce anlattığım hanım dilendi bey beğendi hırka modelleri ve yapılışı konusuna bakınız.

Burada iki tane ikili trabzan yapıyoruz ve bir tane ara zincir yapılıp yine üç tane ikili trabzan yapılıyor. Bu trabzanları alt sıradaki karenin köşesinde bulunan ara zincirin içine alıyoruz.

Bu sıradaki karemizin köşesinde yapılan trabzanlardan sonra sıranın orta kısmındaki boşluğa üç tane ikili trabzan yapılacak.

Oradan da yine diğer köşeye ulaşıp köşelerde kullandığımız örgü ile bu sırayı tamamlıyoruz. İşte sırayı bitirdik. Son trabzanı da bu renkle yaptığımız ilk zincirimize bağlıyoruz.

Beyaz rengi aldık ve iki zincir çekerek kenar köşeden başladık. İki tane ikili trabzandan yaptık.

Alt sıradaki üçlü trabzanları arasında oluşan boşluklara sırayla üç tane ikili trabzan yapıyoruz. Kenar köşeye gelince de aynı örgüyü uyguluyoruz.

Petrol mavisi ile devam ediyoruz. Kenar köşelerdeki örgü aynı olucak. Alt sıradaki üçlü trabzanların arasında oluşan boşluklara üçer ikili trabzanlar ile dolduruyoruz.

Boncuklu Takı Kutusu Yapımı – Karton İle Mücevher Kutusu Yapılışı

Şuna dikkat edin, bu  iki kenar arasındaki üçlü trabzanlar her sırada birer artıyor.

Son olarak renk değiştire değiştire beyaz rengi aldık ve bu örgüde devamlı tekrarlanacak olan parçayı bitirdik. Kenar köşe örgüsü her sırada aynı, iki kenar arasındaki örgünün tekrarlanan üçlü trabzanları her sırada birer artmaktadır.

Buradaki resimlerden renk sırasını takip edip elinizde bir örnek olunca daha yapacak olduğunuz diğer 15 parçayı örneğinize bakarak yapabilirsiniz.

Renk değişimlerini daha aşağıda bulunan örnekten faydalanarak takip edebilirsiniz. Bir motifin çiçeği petrol mavisi ise diğer çiçek gri renk ile başlıyor.

İki parçayı üst üste koyarak iki ters yüzü iç kısımda kalacak şekilde parçaları birleştireceğiz.

Şuna da dikkat edin: motifleri dizerken çiçeği petrol mavisi olanın yanına çiçeği gri olan motif sıralaması ile parçaları birbirine birleştirin.Hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri ve yapılışları anlatımlı

Bu da hanım dilendi bey beğendi battaniye modelimizin bitmiş hali. Güle güle eskitin artık.

Battaniyenizi katlayıp kaldırın güzel bir yere. Baktıkça keyiflenin ne kadar güzel örmüşünüz diye ve mutlu olun.

47 Adet hanım dilendi bey beğendi battaniye modelleri

Kızlar şimdi sizlere yukarıda yapımını öğrendiğiniz hanım dilendi bey beğendi bebek battaniyesi gibi örgü battaniye modelleri göstereceğim.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe