Halkalı Tığ Oyası Yapımı / Videolu Anlatım

5.497
A+
A-

Merhaba hanımlar şimdi sizlere harika oya modeli yapımı paylaşacağım. Oya seven hanımlar halkalı tığ oyası yapımı mutlaka kızlarınızın çeyizinde olması gerek. İsterseniz hem çeyizlik hemde kendiniz için yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 adet oya ipi
  • Tığ
  • Makas
  • Çakmak
  • Halka

Yapılışı

Halkalı tığ oyası yapımı için her yazmamız da olduğu gibi ilk olarak bu yazmamızın da tığ battısını yaparak etrafını çevirelim. 7 zincir çekelim halkamızı alalım tığın arasından geçirelim ilmek çıkaralım sabitliyelim. 2 zincir çekelim 1 defa dolayalım 2 defada çektiğimiz trabzan yapalım. 1 defa dolayalım önce 1 sonra 2 de çekelim. 5 kez bu işlemi tamamlayalım.

2 zincir çekelim halkaya sık iğne ile sabitliyelim. 2 zincir çekelim halkanın içine 1 defa dolayalım önce 1 sonra 2 de çekelim. 5 kez bu işlemi tamamlayalım. 2 zincir çekelim halkaya sık iğne ile sabitliyelim. 2 zincir çekelim halkanın içine 1 defa dolayalım önce 1 sonra 2 de çekelim. 5 kez bu işlemi tamamlayalım. 2 zincir çekelim halkaya sık iğne ile sabitliyelim. 2 zincir çekelim sık iğne ile sabitliyelim.

İlk çektiğimiz zincirin üzerine sık iğne yaparak aşağı kısma inelim. 9 adet sık iğne yeterli. Sıradaki boşluğa batalım. 3 zincir çekelim diğer boşluğa batalım. Bu işlemi 7 defa yapalım. 7 zincir çekelim halkamızı alalım tığın arasından geçirelim ilmek çıkaralım sabitliyelim. 2 zincir çekelim 1 defa dolayalım 2 defada çektiğimiz trabzan yapalım.

1 defa dolayalım önce 1 sonra 2 de çekelim. 5 kez bu işlemi tamamlayalım. 2 zincir çekelim halkaya sık iğne ile sabitliyelim. 2 zincir çekelim halkanın içine 1 defa dolayalım önce 1 sonra 2 de çekelim. 5 kez bu işlemi tamamlayalım. 2 zincir çekelim halkaya sık iğne ile sabitliyelim. 2 zincir çekelim halkanın içine 1 defa dolayalım önce 1 sonra 2 de çekelim. 5 kez bu işlemi tamamlayalım.

2 zincir çekelim halkaya sık iğne ile sabitliyelim. 2 zincir çekelim sık iğne ile sabitliyelim. İlk çektiğimiz zincirin üzerine sık iğne yaparak aşağı kısma inelim. 9 adet sık iğne yeterli. Sıradaki boşluğa batalım. 3 zincir çekelim diğer boşluğa batalım. Bu işlemi 7 defa yapalım. Daha sonra diğer ipimizle etrafını da geçelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.