Gökkuşağı Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır – Renkli Battaniye Yapımı

269
A+
A-

Resimli anlatımlı gökkuşağı bebek battaniyesi yapımı

Sevgili örgü severler gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır biliyor musunuz ? İşte bugün size bunu anlatacağım. Neden mi gökkuşağı battaniyesi diyorum. Çünkü bu örgü battaniye modelimizi yapmak için her biri ayrı renkte kar motifler kullanılmış.

Ve bu renkler gökkuşağı renkleri olduğu için gökkuşağı bebek battaniyesi yapımı demeyi daha uygun buldum. Başka bir deyişle kare motifli bebek battaniyesi de diyebiliriz.

Yeni bebek bekleyen anneler teyzeler, halalar, ananeler, babanneler hemen doğacak bebek için örgü bebek battaniyesi örnekleri arayışına girerler. Bizde sizin için çeşit çeşit örgü bebek battaniyesi modelleri ve yapılışları paylaşmaya çalışıyoruz. Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Daha önce sizlere oldukça ilginç ve bir o kadar güzel bir motifi olan tavus kuşu bebek battaniyesi yapımı anlatmıştım. Yine ebruli ipten battaniye yapımı konusu paylaşmıştım. Bu konulara bakıp bebek battaniyesi örnekleri arayışınıza son verebilirsiniz hanımlar.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır ?

Neyse şimdi konumuza geçelim ve gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır onu anlatmaya başlayalım ne dersiniz.

Örgü battaniye yapımı için gerekli malzemelerimiz.

  • İpimiz ( cotton ) – İstediğimiz renk çeşidind eip ayarlayabiliriz.
  • Tığımız 3 nolu
  • Makasımız

Kare motifli renkli bebek battaniyesi yapımı için gerekli tığ işi örgü teknikleri

Neden gökkuşağı battaniye modeli diyoruz,  renklerimizin uyumundan geçişinden dolayı. İsterseniz belirli renk aralıklarını kullanabilirsiniz. Bunun için renk kartalalarına bakmanız yeterli olacaktır. Bu da küçük bir fikir olsun sizler için.

Ben sizlere bir motifi anlatacağım renklerin geçişlerinide resimlerle vereceğim 🙂

Her bir resmin açıklaması resmin altında yer alacaktır.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılırGökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Sihirli halkamızın üzerine on altı adet ikili trabzan yapalım.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılırİkinci sıramızda her ikili trabzanımızın tepesine iki adet ikili trabzan yapalım ve motifi genişletelim arttırımlarımızla.Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Üçüncü sıramızda  bir adet ikili trabzan  yan deliğe iki adet ikili trabzan yapalım. Yani 1-2-1-2 şeklinde.Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Dördüncü sırada motifimizi yuvarlaktan kareye dönüştürme zamanı geldi. Tekrar sıra başında üç adet zincir çekelim.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Aynı deliğe üç adet ikili trabzan yapalım. İki adet ara zinciri çekelim tekrar aynı deliğe üç adet ikili trabzan yapalım.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Bir delik atlayalım ve sekiz adet çakma sık iğne yapalım. Sıra ile  ipinizi çok kasmayın bu bölümde çok da bol bırakmayın. Tekrar bir delik atlayıp aynı deliğe kenarı oluşturmak için üç adet ikili trabzan iki adet ara zinciri aynı deliğe üç adet ikili trabzan yapalım ve bu şeklide devam edelim. Böylece motifimiz yuvarlaktan kareye dönmüş olsun.Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Kenar kısımlarına gene üç adet ikili trabzan iki adet ara zinciri  üç adet ikili trabzan yapalım ve sırası ile her deliğe ikili trabzan yapalım. Şimdi bir önceki sırada neden bir delik atladığımızı anladığınızı düşünüyorum.

Farkındaysanız kenar yelpaze gibi açıldı. Bir önceki sırada yapmış olduğumuz çakma sık iğnelerde örgünün yüksekliğini ayarladı.

Eğer çakma sık iğne yapmasaydık da ikili trabzan yapmış olsaydık şimdi motifimizin orta kısımlarında yarı bombeler oluşacaktı ve biz tam bir kare elde edemeyecektik.Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

İpinizin rengini değiştirin ve her sıraya ikili trabzanlarınızı yapın. Kenar kısımlarında yaptığımız için arttırımları kare şeklimizi muhafaza ediyoruz.Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Son sıramız da kenar ara zincirleri çekmeyelim. Altı adet ikili trabzan yapalım sadece her deliğe ikili trabzan yapıp kenar kısmını bütün geçelim.

Gökkuşağı battaniye yapımı için motifleri birleştirme işlemi

Motiflerin yapımı bitti şimdi gökkuşağı bebek battaniyesi yapımı için motifleri birleştirmeye.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Şimdi sıra geldi motifleri hazırlamaya. Gördüğünüz gibi renk geçişlerini dilerseniz bu şekilde yapabilirsiniz. Her renk kullanın ya da bir sıra tonunu seçin ve aynı tonlarda devam edin örgünüze.Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Dilerseniz motiflerinizi bu şekilde de birleştirebilirsiniz. Önemli olan motifleri hazırlamak ve birleştirme işlemine geçmeden evvel düz bir zemin üzerinde motiflerin yerlerini belirlemek.

İster hayalet ip kullanarak motiflerinizi dikin, isterseniz kenar ipini kullanarak tığınız ile birleştirin. Bu konuda sitemizin tığ İle birleştirme teknikleri bakabilirsiniz. Değişik birleştirmeler size fikir vere bilir.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Battaniyemizin bitmiş hali yukarıdaki gibidir. Nasıl sizce de güzel olmadı mı 🙂

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Buda size yukarıda bahsettiğim gibi farklı renk geçişlerine göre yaptığımızda netice böyle oluyor.

Gökkuşağı bebek battaniyesi nasıl yapılır

Sizinle çok güzel bir örgü battaniye yapılışı daha anlattık. Örgü bilmiyorsanız ve bende örgü öğrenmek istiyorum diyorsanız sizi örgü teknikleri sayfamıza bekliyorum.

Soruce for images:https://www.purlsoho.com/create/2012/11/15/whits-knits-bears-rainbow-blanket/

Facebook Yorum
1
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe