Fiyonklu Tığ Oyası Yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizlere tığ oyası yapımını paylaşacağım. Çubuk kullanılıp sonra tığ ile devam edilen bir oya modeli. İğne oyası bilmeyenler için yapışabilecek kolay bir örgü.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • Tığ
  • Makas
  • Çubuk

Yapımı

Fiyonklu tığ oyası yapımı için öncelikle ipi tığ batıya sabitleyelim. 3 zincir çekip kapatalım. 3 zincir çekelim yandakine kapatalım. 3 zincir ve kapatalım. Bu şekilde ara verelim.

3 zincir çekelim yandakinde kapatalım. Toplam 18 tane ara verelim. 2 zincirle dönelim.ilk yuvaya girelim ortada kapatalım. İlk yuvayı oluşturalım. 3 zincir çekelim devamındaki yuvada kapatalım. 3 zincir çekelim devamındakine kapatalım.

2 zincirle dönelim. Ortaya girip kapatalım. 3 zincir çekelim devamındakine kapatalım. 3 kez bu işlemi yapalım. 2 zincirle dönelim. Ortaya girip kapatalım. 3 zincir çekelim devamındakine kapatalım. 3 kez bu işlemi yapalım. Pembe renge geçelim terse geçelim.

Uç noktaya girelim. 8 zincir çekelim aynı noktaya girip kapatalım. Dibine tekrar sık iğne yapalım ve kapatalım. Düz yüze geçelim. İçini sık iğne ile dolduralım. 10 adet sık iğne yapalım ve sabitleyelim. Ardından 7 zincir çekelim dönelim dörtte kapatalım. 5 zincir çekelim üçüncü zincirde kapatalım tekrar yedi zincir çekelim ve aynı şekilde örelim.

Ortadaki yuvaya girelim 2 zincir çekelim ipi takalım. Tek tek ilmekleri takalım çubuğa ve bu şekilde devam edelim. İlmekleri taktıktan sonra beyaz iple motifin etrafından geçelim. Bu şekilde devam edelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.