Firkete Şal Yapımı – Firkete Şal Örnekleri – Firkete Nasıl Yapılır

1.728
A+
A-

Merhaba hanımlar firkete şal yapımı ve firkete şal modelleri, firkete şal nasıl yapılır, firkete nedir, firkete nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulacağınız konumuza hoş geldiniz. Daha önce hiç firkete şal yapmadıysanız ve öğrenmek istiyorsanız bu yazımız size tam bir rehber olacaktır. ayrıca firkete şal modelleri birleştirme nasıl yapılır bunu da göreceksiniz.

Hayatımızda fazlasıyla yer kaplayan aynı zamanda kültürel bir değişim olarak kendini göstermeye devam eden el işleri, siz bayanların arasında fazlaca gündemde olan konulardan bir tanesi olmaktadır. Firkete şal yapımı ise diğer konulara göre dikkat çekecek ve kendini daha da ön planda gösterecektir.

Bu konuda çeşitli firkete şal örnekleri bulunmaktadır. Hayatında gerçekten farklı bir şeyler isteyen bayanlar için ideal örneklerden bir tanesidir firkete şal yapımı. Düşünüldüğünde bayanları biraz korkuttuğu fakat korkulduğu kadar zor olmadığı da bir gerçektir. Şal modellerini hem çeyiziniz için hem de günlük kullanım için kullanabilir veya saklayabilirsiniz. Bu arada sizlere daha önce paylaştığım Dantelli Şal Modelleri ve Üçgen Şal Modelleri konumuza bakıp harika örgü şal örnekleri görüp model çıkarabilirsiniz..

Siz örgücü hanımlar bu firkete örgü şal konusunda neler öğrenecek

Firkete şal modelleri

Firkete nedir ?

Firkete kelime manası ile bayanların saçlarını tutturmak için kullandıkları “U” şeklindeki plastik, çelik gibi malzemelerden yapılmış araçlardır. Fakat bir çok alandaki kullanımına bakarsak firkete u şeklinde bükülmüş çelik diyebiliriz. Çünkü konumuzda da olduğu gibi firkete yapımı için “U” şeklinde demir parçası ile örgü ve oya yapılır. firkete oya yapımı için kullanılan araç çok daha küçüktür. Bunları tuhafiyelerde ve hobi malzemeleri satan site ve dükkanlarda bulabilirsiniz.

Firkete yapımı ve öğrenmesi hakkında bilgi

Firkete oyaları yapılışı için gereken detay ve ayrıntılar çok farklı şekilde anlatılmaktadır. Çok fazla bir zorluğu yoktur. Bu el işini eğer bilmiyorsanız belediyelere de başvurabilirsiniz. Veya sitemizdeki bu ve benzeri firkete konularını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Firkete oyalarının daha cazip bir görünüme sahip olabilmesi için daha sert iplerin tercih edilmesi gerekir.

Oyanın genişliği firketelerin büyük ve küçük oluşuna göre değişmektedir. Bu el işi ise istediğimiz uzunlukta ve büyüklükte kolay bir şekilde tercih edilir. Şimdi ise firkete ve firkete nasıl yapılır gibi sorular hakkında genel bilgiler verelim.

Firkete Nasıl Yapılır ?

Firketenin çeşitli modelleri vardır. Örneğin; şal yapımı, havlu kenarı ve süpürge oyası diye devam edebilir. Temelde firkete yapımı aynı şekildedir. bu firkete oyası da osla havlı kenarı veya firkete şal modeli de olsa. Şimdi sizlere firkete örgü nasl yapılır bunu videolu anlatımla gösterelim.

Resimli anlatımla firkete nasıl yapılır ?

 

Firkete nasıl yapılır ? VİDEOLU anlatım

Firkete örgü nasıl yapılır videomuz da sesli anlatım yok zaten gerek te kalmamış. Çok net bir şekilde bakarak yapabilirsiniz.

Firkete örgü birleştirme nasıl yapılır ?

Firkete örgü modelleri nasıl yapılır bunu yukarıdaki videodan gördük. Şimdi sizlere firkete örgü birleştirme nasıl yapılır bunu sizlere iki adet video ile göstermek istiyorum.

Buda firkete örgü birleştirme ikinci videomuz.

Firkete şal yapımı anlatımlı

Yukarıda sizlere firket nasıl yapılır ve firkete örgü nasıl birleştirilir bunları gösterdik. Gelin şimdi sizlerle hem yazılı açıklamalı hemde videolu anlatımlı şekilde firkete şal yapımı işini açıklayalım;

Gerekli malzemeler:

125 gr. yün gerekli.

6 cm’lik firkete şeklinde kalıp.

1.25 ve 2.5 numara şiş olacak.

Firkete şal yapımı anlatımlı

Yedi banttan oluşan şala altı yüz doksan üç halkalık ilmekle başlanır.

Birinci bant: 1.25 numaralı şiş ile bir zincir çekin ve ipi kalıbın sol bacağına, soldan sağa doğru dolayın ve bir zincir çekin.

Aradaki alanın ortasına şu şekilde çalışın: Yünü ortadan sol tarafa doğru kalıbın öteki bacağına dolayın, çift kat bir ip oluşacaktır.

Bu oluşan ipten sadece bir tanesini alarak bir sık iğne yapın. Bu şekilde devam ettirerek alır yüz doksan üç halka oluşturun(aynı zamanda saymanıza kolaylık olması için her elli halkada bir farklı renkte bir iple işaret koyabilirsiniz bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır). Kalıpta yer kalmadığı zaman, başlangıçtaki halkalardan birkaç tanesini çıkararak devam edin.

Bandın yapımını tamamladıktan sonra ipi koparmadan (ortadan başlayarak) 2.5 numara şişler ile bandın kenarlarına çepeçevre saracak şekilde şöyle çalışın: 8 tane zincir çekip, uzun kenar boyunca bundan sonraki kısmı on altı kere tekrarlayın: 7 kez; üç halkayı bir sık iğne ile kapatıp üç tane zincir çekin, tekrar bitince sonra olan yirmi bir halkayı bir sık iğne ile tamamen kapatın. Sırayı yedi defa tekrarladığınız bölümü üç zincir ile tamamlayın. İkinci uzun kenara ise aynı şekilde çalışın. Kısa kenarlar için; sekiz zincir çekin, ortaya bir sık iğne ve baştaki zincire bir sık iğne yapın.

İki bandı da aynı şekilde hazırladıktan sonra, kenar bordürünü yaparken, aynı zamanda birinci ile birleştirin: Bandın orta sırasından hareket ederek, sekiz zincir çekin, uzun kenarı birinci bandın açıklamasındaki gibi yapmaya çalışın. Ancak birinci bandın yedi kez üç halkayı birleştirdiğinizde oluşan yerin tam ortasına, ikinci bandın yirmi bir halkayı birleştirdiğiniz bölümü getirin. Aynı şekilde yapmaya çalışarak toplam yedi bandı birleştirin.

Firkete şalımızı bitirelim ve firkete şal modelleri birleştirme işlemini görelim.

Firkete şal modelleri ve birleştirme

Bu işleme başlamadan önce parçaları birleştirmiş olmanız gerekmektedir. Birleştirdiğiniz şalın etrafına, 2.5 numara tığla şöyle çalışın:

1.sıra: Uzun kenar boyunca, üç zincirlik yaylara üç sık iğne, birlikte kapatılan halkalarında üzerine bir sık iğne.

Kısa kenar boyunca ise; 8 zincirlik her yayda sekiz sık iğne, iki parçanın arasına bir zincir, sonraki üç zincirlik yaya ise bir sık iğne, sonraki üç zincirlik yayların her birine ise bir sık iğne.

Son olarak tamamlamak için başlangıç ilmeğine bir yarım sık iğne yaparak sırayı tamamlayın

2. Sıra: Sol taraftan sağ tarafa olmak üzere bir sıra sık iğne yaparak ipi koparın.

Resimli anlatımla firkete şal yapımı

Videolu anlatımla firkete şal yapımı ve firkete şal modelleri birleştirme işlemi

Bu videolu anlatımla anlatılan firkete modeli yukarıdaki resimli firkete şal yapımının videolu hali. Ayrıca yukarıda yazılı açıklamasını yaptığımız model farklı bir model.  Bu videolu anlatımda sizlere firkete ile şal yaparken püf noktalar nelerdir. Kaç ilmekle yapıyorum kaç numara tığ kullanıyoruz, nelere dikkat etmeliyiz bunları göstereceğiz.

En güzel firkete şal modelleri

Galerimizde firkete örgü ile yapılmamış örgü şal modelleri de mevcuttur.

Hanımlar konumuz burada bitiyor. Bizi takip etmeyi unutmayın. Sipariş vermek istiyorsanız yorum yazın.

Facebook Yorum
4
2.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe