File Bluz Yapımı – Resimli Tığ İşi Bluz Yapımı Ve Yazlık Bluz Modelleri

2.326
A+
A-

Hanımlar tığ işi örgü file bluz yapımı ile karşınızdayım. Bugün size yapımı inanın çok kolay olan tığ ile yapılan tığ işi bluz yapımı anlatacağım. Bu zarif örgü file bluz yazın çok kullanışlı olacak. Yaz geliyor malum hazırlık yapma zamanı  sizler için ılık yaz geceleri için kullanacağız zarif bayan tığ işi filel bluz modeli paylaşmaya karar verdim. Örgü yazlık bluz modelleri ve yapılışları yazın bayanların en çok aradığı konuların başında geliyor. Malum kış bitti bahar geliyor peşine de yaz mevsimi. Artık örgü atkı bere ve eldiven aramıyor bayanlar. Yazlık örgü bluz modelleri ve şal gibi ürünler arıyorlar.

Özellikle yazlık bluz modelleri dantelli veya böyle file bluz modelleri şeklinde oluyor. Çünkü yazın hava sıcak olduğu için böyle gözenekli ince giysiler tercih ediyoruz. O yüzden yazlık örgü bluz modelleri tığ ile yapılıyor. Küçük küçük motifleri birleştirerek yapıyoruz. O yüzden size fırsat oldukça tığ işi bluz modelleri paylaşacağım inşallah.

Resimli anlatımla tığ işi file bluz yapımı

Günümüzün moda renkleri kullanarak çok güzel bluz modelleri ve örgü şal örnekleri yapmanız mümkün. Size anlatımını paylaşacağım tığ işi bluz yapımı zorluk derecesi 5 üzerinden 1-2 olarak belirleyebilir.  Bu modeli örerken benim gibi zevk alacağınızı düşünüyorum.

Eğer yaz için kullanacaksanız bu modeli alize divayı tercih edebilirsiniz. Hatta ebruli renklerini . Ben siyah ebruli ipi çok kullanıyorum gerçekten örgüde çok güzel duruyor renklerin geçişleri .

Benim size tavsiye bu tür örnekler için verilen ölçü kadar örmeniz daha sonra uygulamak istediğiniz ürüne göre ölçü alıp ona göre esas modeli uygulamaya başlarsınız olur mu?

Tığ işi bluz yapımı için gerekli malzemeler

  • İpimiz  ( Daha önce de dediğim gibi alize diva ipi tercih ettim ben. )
  • Tığımız ( İpinize uygun seçmeniz de fayda var ben  2,5 nolu tığ kullandım. )
  • Kurdele
  • Makas
  • İğne
  • İplik

Tığ işi file bluz yapımı için kullanacağımız tığ işi örgü teknikleri nelerdir ?

Gördüğünüz gibi çok basit tamamen zincir çekme ve ikili trabzan dan oluşan bir model.

Tığ işi file bluz yapımı resimlerle adım adım anlatılacak ve her resmin açıklaması resmin altında yer alacaktır.

Tığ işi örgü teknikleri ve sembolleri

Tığ işi örgü sembolleri

Yukarıdaki şemadan bakarak diyagramdaki sembollerin anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Tığ işi bluz örgü şeması

File bluz modelimizde kullanacağımız tığ işi motifin örgü şeması aşağıdaki gibi. Şablonumuzun size yardımcı olacağına inanıyorum.

 

Tığ işi file bluz yapımı - Örgü bluz yapımı

Küçük bir parça hazırlıyoruz. 30 zincir çekerek işleme başlayalım. 15 adet kutucuk oluşturalım. Kutucukları oluşturmak için 30 cü zincirden sonra 5 adet zincir çekelim ve ikili trabzan yapalım. Her bir kutucuğu oluşturmak için ara zinciri olarak 1 zincir çekelim ve 1 zincir atlayarak 2 kutucuğa ikili trabzan yapalım.

Tığ işi file bluz yapımı - Örgü bluz yapımı

İkinci sıramızı inşa ederken gene başa 5 adet zincir çekelim. Daha önce den yapmış olduğumuz trabzanın başına batalım ve 2 adet ara zinciri çekip bu sefer bir önceki sıra da yaptığımız gibi yan trabzana değilde aynı trabzan batıp V  şekli yapalım. 1 adet zincir çekelim 2 li trabzan yapalım bu sefer zincir çekmeden bir sonraki tırabzana batalım ve ters V şeklini oluşturalım bu şekliden sıra sonuna kadar devam edelim.

Tığ işi file bluz yapımı - Örgü bluz yapımı

Bu sıramızda başa 5 zincir çekelim. İkili trabzan yapalım ve daha önceki V şeklimizin üzerine kutucuk yapalım. Diğer V şekli olan ara için 7 zincir çekelim ve resimdeki gibi kutucuk ara boşluk kutucuk ara boşluk olarak sıramızı inşa edelim.

Tığ işi file bluz yapımı - Örgü bluz yapımı

Bir önceki sıramızda bildiğiniz gibi ters V lerimizin üzerinden atlamıştık. Bu sırada atlamış olduğumuz ters V leri ve V şekillerimizi inşa edelim. Zor değil dimi hanımlar 🙂

 

Bu sıramızdan sonra bütün sıralarımız tekrardan ibaret olacak uzunluğu istediğiniz kadar ayarlamak elinizde.

Tığ işi yazlık bluz modelleri - File bluz modelleri

İsterseniz kol oyuntusu açın, isterseniz açmadan düm düz devam edin şimdi sizlere kol oyuntusu hakkında küçük bilgi vermek istiyorum. Kol oyuntusu için daha önce yaptığımız ara boşlukları kullanabilirsiniz her bir sırada adet toplamında 2 adet yapmanız yeterli olacaktır.

Ön ve arkayı ördükten sonra dikin ve kolları örgünüze inşa etmenizi tavsiye ederim. Aynı modeli askılı modellerde çevirmeniz mümkün tercih sizin. Düşük kol çalışması istiyorsanız örgünüze kol oyuntusu yapmadan düm düz devam etmelisiniz gene yanları dikmeden omuzları dikip kolları bu bölümde örgünüze direk işlerseniz daha güzel olacaktır.

Hatta ben derim ki size hiç ön ve arkayı ayrı ayrı örmeyin ve bir defada çıkın. Omuz kısmında dikiş iziniz olmayacağı için hazır gibi duracaktır örgünüz. Eğer bu son dediğim gibi uygularsanız ve ebruli ip kullanıyorsanız bir dikkat etmenizi tavsiye edeceğim.

Çünkü ipin gelişi her iki omuzda da aynı durduğu zaman gözü tırmalamaz. Örgüleriniz örerken bunlara dikkat ederseniz herkes ördüklerinize hayran kalacaktır. Kurdelenizi resimdeki gibi ya da bel bölgesinde de kullana bilirsiniz şimdiden iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.  Bir başka anlatımda görüşmek üzere hoş çakalın.

Burada sizlere yazlık file bluz modelleri resimli galerisi

Bende bu yazlık file bluzundan istiyorum. Sipariş vermek istiyorum diyorsanız buyurun konuya yorum yazabilirsiniz yada facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ben örgü bilmiyorum ve örgü öğrenmek istiyorum diyorsanız buyurun.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
3
2.7

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe