Erkek Çocuk İçin Örgü Yelek Yapılışı Anlatımlı – Tığ Örgü Yelek Yapımı

1.478
A+
A-

Anlatımlı olarak erkek çocuk için örgü yelek yapılış

Merhaba hanımlar bu gün sizler ile tığ ile erkek çocuk için örgü yelek yapılışı anlatmak istiyorum. Yapımı basit olmakla beraber bir o kadar da gösterişli bir örgü yelek moeli. Ben anlatımı çocuk yeleği üzerinde göstermiş olsam da siz bu modeli bir çok alanda kullana bilirsiniz. Sizlere erkek çocuk için örgü yelek yapılışı anlatırken bu model için hem dikişli hemde dikişsiz örgü yelek yapımını anlatacağım.

Sizler için anlattığım modelleri bir çok yerde kullanabileceğiniz motiflerden ya da örgü tekniklerinden paylaşıyorum. Sizlerle paylaşacağım bu anlatım ile dilerseniz bebek yelekleri yapılışı alanında çalışmalar yapabilirsiniz dilerseniz de çoçuk yelekleri örgü yapılışı çalışması yapabilirsiniz.

Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Bu konu çoçuk yelek modelleri ve yapılışı alanında sizlerle paylaştığım ilk konu değil. Dilerseniz daha önce paylaştığım konuya bakabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde daha önce anlattığım çocuk yelek yapılışı konusuna bakabilirsiniz.

Kolay anlatımlı çocuk yelek yapılışı

Bebekler için örgü yelek yapılışı konusuna bakmadan geçmeyin derim.

Yeni anne olacak hanımlar babaanneler ananneler bu konumuzu çok sevecekler. Şimdi gelin hep beraber kolay ve gösterişli bir şekilde bebek yelek modelleri yapılışı nasıl olur bunu size güzel bir örnekle anlatmaya başlayalım.

Erkek çocuk için örgü yelek yapımı

Tığ ile erkek çocuk için örgü yelek yapılışı gerekli malzemelerErkek çocuk için örgü yelek yapılışı

  • İp orta kalın
  • Tığ 3 nolu tığ
  • Düğme
  • Makas
  • iğne

Örgü yelek yapılışı için bilmaniz gereken tığ örgü teknikleri

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Çocuklar için örgü yelek yapılışı işine öncelikle zincir çekerek başlıyoruz. Bu bölümde ben ilmek sayılaırnı ve diğer ölçülerini çocuk yeleği için vereceğim. Ancak siz hangi ip ile örgü işlemini gerçekleştirecek seniz önce 10 ilmek ile alıştırma yapın ve 5 sıra örün. Sonra örmüş olduğunuz parçayı ölçün ve istediğiniz büyüklük için ilmek sayınızı bulun.

Mesela eşinize yelek yapmak için 🙂 malum sevgililer günü – yılbaşı – doğum günü – evlilik yıl dönümü – tanışma günü – bebek görmeye gitmek derken bir sürü gün var birde sizin el emeğinizle bir hediye yapabilirsiniz.

Biz 9 aylık bebek yeleği yapıyoruz 30 zincir çekelim ve 30 zincirimizin üzerini çakma sık iğne ile 30 adet çakma sık iğne yapalım.

Bir sonraki sıramızda dikkat etmeniz gereken yer bir çakma sık iğne nin tepesine batarken diğerini ara boşluğa batmanız.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Bu şekilde yaptığımızda örneğimiz oluşacak. Sıraları karıştırmamaya dikkat edin ve bir üst sırada batma noktalarını aynı yere getirmeyeceğiz. Kaydırarak devam edeceğiz tıpkı pirinç örgü örneği gibi.

Pirin örgü nasıl örülür öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Bu resimde daha net anlaşılıyor sanırım ne demek istediğim.

Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Dikişli olarak bebek için örgü yelek yapılışı

Dokuz aylık bebek için ölçünüz bir karış olsun. Örgünüz bir karışa geldiğinde kol evini açmak için kanatta iseniz o tarafa kol evi açmak için önce 3 ilmek bir sonraki sırada 2 ilmek bir sonraki sırada 2 ilmek azalttığınızda kol eviniz açılacaktır.

Her kol evini aynı açarsanız sorun olmayacaktır. Kol evinden sonra 5 parmak daha örün ve yaka için azaltma işlemizi gerçekleştirin. 10 ilmek bir sonraki sırada 7 ilmek ve bir sonrakinde 5 ilmek azaltmanız yeterli olacaktır. Diğer kanadında ayını şekilde yapın.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Arka kısım için ise 55 ilmek üzerinde çalışmanız yeterli olacaktır . Kol evlerinizin yeri belli ve 3-2-2 şeklinde azaltma yapacaksınız. Sadece yaka kısmının üzerine arka parçayı koyun ve ölçünüz o olsun. Ense kısmını ön yakadan daha yukarıda kesin . Kenarları birleştirin. Düğmelerinizi dikin ve  bebek yeleğiniz hazır.

Dikişsiz olarak bebek için örgü yelek yapılışı

Şimdi bu örgüyü dikişsiz bütün örecekseniz eğer 35 ilmek ile başlayın ve 10 sıra örün. Her sıra başında yaka kısmı için bir ilmek ekleyip 35 olan ilmek sayınızı 45 çıkarın  yaka kısmı oluştuktan sonra ilmek sayınızı bir anda 57 ilmeğe çıkarın ve 10 sıra örün.

Kol kısmını oluşturmaya sıra geldi. Bunun için bir seferse 15 ilmek azaltın. Bir sıra örün ve tekrar 15 ilmek çoğaltıp 10 sıra örün. Her sırada 2 ilmek azaltın. Ense kısmını oluşturmak için 2 kere bu işlemine devam edelim.  Ense kısmı için 5 sıra eksiltmeden örün. Bu sıradan sonra işlemleri geriye doğru tekraralayın.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Yan tarafı yada omuz dikimleri için ipinizi kullanın ve resimde göründüğü üzere kenar kısmınızın içine batıp dikişinizi tamamlayın.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Dikiş işlemi bitti. Bütün kenar kısımları çakma sık iğne ile geçmenizi tavsiye ederim.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Hem de ilmek yerlerinizi ayarlamanız kolay olur. Düğmelerinizin büyüklüğüne göre 1 ya da 2 zincir çekmeniz yeterli olacaktır.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Kenarları geçilince örgünüz daha gösterişli ve hazır gibi duracaktır.Erkek çocuk için örgü yelek yapılışı

Hanımlar erkek çocuklar için ve bebekler için örgü yelek yapımı anlatımımız burada bitti. Elimden geldiği kadar tüm detayları ve sayılarını vermeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle bir başka örgü yelek modelleri yapılışı anlatımında görüşmek üzere hoşça kalın bizi takipten ayrılmayın

Source for images:https://www.purlsoho.com/create/2012/06/24/whits-knits-classic-crocheted-vest-for-little-kids/

Facebook Yorum
5
4.4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe