Ebruli İple Bebek Battaniyesi Yapımı – Akıllı İpten Örgü Battaniye Yapımı

3.293
A+
A-

Tığ ile ebruli iple bebek battaniyesi yapımı

Merhaba Hanımlar ebruli iple bebek battaniyesi yapımı konumuza hoş geldiniz. Hem yapılışı hemde anlatımı oldukça zevkli olan bir örgü battaniye yapımı projesi. Bol bol resimlerle aşamaları anlatılan bu örgü battaniye yapılışı severek yapabileceğiniz bir örgü battaniye yapılışı olacak.

Size böyle tanıtıcı bir giriş yaptıktan sonra umarım afiyettesinizdir diyorum. Sizler için derin araştırmalar yapıyorum. Hatta sizden de açıklamasını yapmamızı istediğiniz örnekleri göndermenizi bekliyorum .Sitemize Abone olarak bizleri takip edebilir ve sizin için yazmış olduğum açıklamalı anlatımlı resimli örgü modellerimizi beğenip paylaşabilirsiniz.

  1. Sipariş vermek için konuya yorum yazın yada facebook sayfamızdan bize ulaşın.
  2. Örgü öğrenmek istiyorum diyorsanız örgü teknikleri sayfamıza bakın.
  3. Ebruli iple bebek battaniyesi yapımı öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin. Bunun için sayfa sayfa anlatımı takip edin.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Ebruli ipten tığ işi battaniye yapımı detaylı olarak sayfa sayfa anlatılacak. Anlatım için sayfa yukarısında ve aşağısında SONRAKİ butonlarına basarak anlatıma devam edin.

Ebruli iple hangi tür örgü modelleri yapabiliriz

Öncelikle ebruli ip dediğimiz kendiliğinden renk değişimi olan iplere halk arasında ayrıca akıllı ip denmektedir. Bu akıllı iplerde belirli renkler sürekli tekrar eder. Bu renge göre güzel bir örgü motifi veya örgü modeli oturttunuz mu harika örgü modelleri üretebilirsiniz.

Ebruli ipten battaniye yapımı anlattığımız bu konumuzu güzelce inceleyip anlatımları uygulayabilirsiniz.  Ayrıca bu battaniye yapımı için kullandığımız bu örgü motif modelini kullanarak yine ebruli ip ile  koltuk şalı, üçgen şal modeli, dikdörtgen şal, yatak örtüsü, dekoratif kırlent modelleri, örgü çanta yapımı, fantezi yelek, gelin şalı ve çeyizlik yelek gibi çok çeşitli örgü işlerinizde kullanabilirsiniz. Önemli olan nerede kullanacaksanız ona göre ip seçimi yapmanız.Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Akıllı ip ile örgü modeli yapmanın püf noktası nedir ?

Ben özellikle ebruli ipten bebek örgüleri yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü harika güzle oluyor. Sonra ebruli iple yelek modelleri yapabilirsiniz. Ebruli ipten örgü modelleri örmenin en mühim noktası ise akıllı ipin renk değişimine uygun bir örgü modeli oturtmak. Bunun için önce uygulamak istediğiniz örgü modelinin küçüklü büyüklü değişik ebatlarda modellerini deneyin.

Yani bu konumuzdaki ebruli iple bebek battaniyesi yapımı incelerseniz renk değişimleri motiflerde kalıyor yani bir renk değişimi bir motifin tamamında bitiyor. Buna göre sizde kendi örgü modelinizi ayarlarsınız. Ayrıca ebruli iple örgü modelleri yaparken dikkat etmeniz gerekn diğer önemli husus ise uygun ip seçimi. Mesela ebruli iple battaniye modelleri için kullanacaksanız bu modellerde bebek yünü tercih ediniz.Gelin şalı için kullanacaksanız daha simli ve fantezi ip kullanmanızı tavsiye ederim.Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Ebruli iple bebek battaniyesi yapımı

Bu şekilde motiff olarak çalışacağımız modelleri tek motif üzerinden anlatıyorum bildiğiniz gibi ayrıca örgü birleştirme teknikleri bölümümüz den değişik birleştirmelere bakmanızda  mümkün.

Resimde kullandığımız ipimiz tiftik iptir .Eğer örgü işine yeni başladıysanız tiftik ip kullanımını ilerleyen zamanlara bırakmanızda fayda var .Çünkü tiftik ipi sökmek bazen imkansız oluyor. Evde kalan iplerinizin kalınlıkları aynı ise bu model de rahatlıkla tükete bilirsiniz onları.

Akıllı ipten bebek battaniyesi yapımı için gerekli malzemeler

  • İp ( daha önce dediğim gibi ebruli  tiftik ip kullandık. Dilerseniz ebruli ip de kullanabilirsiniz o zaman bir motifi tamamen bir kerede örmenizi tavsiye edeceğim)
  • Tığ 2,5 nolu tığ
  • Makas

Kullanacağımız tığ işi örgü teknikleri

Tığ işi örgü teknikleri içinde bilmediğiniz teknik var ise örgü teknikleri sayfamıza bakmalısınız. Orada bütün tığ işi örgü tekniklerini detaylıca anlattık

Akıllı ipten battaniye yapımı

Beş adet zincir çekelim ve orta bölümü oluşturalım. Üzerine on altı adet ikili trabzan yapalım ve birleştirelim.

İlk halkamızın merkezini yaptık ve sıra büyütmeye geldi

Beş adet zincir çekelim ve üçlü trabzan  yapalım

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Tığ işi battaniye yapımı aşamalarına devam

On altı adet  üçlü trabzan yapalım ara zinciri için bir zincir çekelim ve üç adet zincir çekelim.

 

Tığ işi battaniye yapımı için devam ediyoruz.

Şimdi burası önemli. Başta üç zincir çektik daha önce ara zinciri olarak çektiğimiz bölüme bir adet üçlü trabzan, alt direğin başına bir adet üçlü trabzan şeklinde iki kutucuğu da dolduralım. Böylece beş adet üçlü trabzanımız olsun ve altıncı trabzanı yapmayacağız onun yerine sık iğne tekniği kullanacağız.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Akıllı iple bebek battaniyesi yapımı için çiçek motifimizin taç yapraklarını yapıyoruz.

Böylece çiçeğimizin taç yapraklarını oluşturmuş oluyoruz. Başta anlattığım  gibi beş adet üçlü trabzan yapıyoruz ve altıncı trabzan yerine sık iğne yapıyoruz.

En başta üç adet zincir çekmiştik biliyorsunuz. Onun için son sık iğnemizden sonra üç zincir çekelim ve baştaki zincirimize ekleyelim ki tac yaprağımız oluşsun.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Akıllı iple bebek battaniyesi yapılışı için çiçek motifimiz oluştu sayılır

Sekiz adet taç yaprağımız oluştu 🙂 Motifimiz oluştukça  neden ebruli ip kullandığımızı anladığınızı düşünüyorum.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

 

Tığ işi örgü çiçek motifimizin en dış taç yapraklarını yapacağız.

Şimdi motifimizin arkasında çalışacağız o yüzden motifinizin arkasını döndürün ve taç yaprakların tam orta kısımın da bulunan üçlü tırabzana batalım.

Her taç yaprağın tam ortasındaki tırabzana batacağız ve ara zinciri  için üç adet zincir kullanalım.

Geçtiğimiz zincir üzerine taç yapraklarımızı oluşturacağız.

Motifimizin arkası bu şekilde görünecek. Şimdi taç yapraklarımızı bu zincirlerimizin üzerine oluşturacağız. Okumaya devam ediyoruz ve diğer sayfaya geçiyoruz.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı

Çiçek motifi için taç yaprak nasıl yapılır ?

Üç zincir çekerek başlayalım ve on iki adet üçlü trabzan yapalım. Yine son bağlantı noktasında sık iğne ile kitleme yapalım. Ve en sonunda sırayı tamamladığınız da motifimizin ön kısmı aşağıdaki gibi görünecek.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımına devam ediyoruz.

Farklı bir renk ip kullanalım ve taç yaprağımızın tam orta tepe noktasına iki adet çakma sık iğne ara zinciri bir adet ara zinciri gene iki adet çakma sık iğne kullanalım.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapımı için çiçek motifimizin etrafına farklı renk iple çember geçiyoruz.

Dokuz adet ara zinciri çekelim ve ikinci taç yaprağımızın tepesine geçelim. Bütün taç yapraklarımızı bu şekil kullanalım. Böylece çiçek motifimizin etrafına bir çember geçmiş oluyoruz. Bu farklı renk ip ile yaptığımız çember motiflerin birleştirilmesi ve kenar oyası yapılışlarında bağlantı yeri olarak kullanılacak.

Ebruli iple bebek battaniyesi yapımı için yaptığımız motifleri birleştiriyoruz.

Tığ işi çiçek motiflerimizi burada birleştirmeye başlıyoruz. Bunun için çakma sık iğnelerimizin ortasında çektiğimiz ara zincirlerini kullanıyoruz birleştirmelerimizi yapıyoruz.

Motiflerin birleşmiş halleri

Dört adet motifin birleşmiş hali aşağıda görülmektedir.Soldaki ok ile nereye birleştireceğimiz belirtilmektedir.

Akıllı iple bebek battaniyesi yapılışı bitti ve kenar oyası yapıyoruz.

Motiflerimizi birleştirdik sıra geldi kenar oyasına. Bu noktada ebruli iple bebek battaniyesi yapımı bitti sayılır. Kenar oyasında gene daha önceki sırayı kullanalım sadece dokuz zincir değil de on zincir çekelim ara zinciri için.

Tam ördüğümüz ürünün köşe kısımlarına gene iki adet çakma sık iğne iki adet ara zinciri iki adet çakma sık iğnesi yapalım

Örgü battaniye modelimizin kenar oyası bitiyor

On beş adet  ikli trabzan çekelim. Ara kısımlarda zincir çekmeyelim.

Bu kısımda kenar oyası için temel mantığı anlamışsınızdır. Bu sıraları istediğiniz kadar sırasını fazlalaştırmak elinizde. Ama her seferinde tam orta tepe noktaları  baz alın.

Son kısma geldik bir sonraki sayfaya geçin.

Ebruli ipten bebek battaniyesi yapılışı bitti sonunda

Bu güzel örgü battaniye modelini güzel günlerde kullanmanız dileği ile kendinize çok iyi bakın.

Bende örgü öğrenmek ve bunlardan örmek istiyorum diyorsanız sitemizdeki örgü teknikleri sayfasına bakın. Oradaki onlarca örgü derslerini inceleyerek tığ işi örgü teknikleri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bir çok şiş örgü teknikleri de anlatılmaktadır.

Yook benim vaktim yok ben sipariş vermek istiyorum diyorsanız konu altına yorum yazın. Yada facebook sayfamızdan bize ulaşın.

Bir sonraki örgü konumuzda buluşmak üzere kendinize iyi bakın.

Kaynak: https://haakmaarraak.nl/free-crochet-pattern-primrose-blanket-eng/

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.